Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 22 možná bude vymáhat po předchozím vedení náhradu za soudní spor s investorem
Uhříněveská radnice. Foto: Praha22

Praha 22 možná bude vymáhat po předchozím vedení náhradu za soudní spor s investorem

Vedení Prahy Praha 22 obdrželo podnět skupiny místních občanů, zaměřený na písemnosti projektu Obytný soubor Kašperská. Podnět upozorňuje na finanční dopady žaloby, kterou podalo po více než roce spolupráce s investorem minulé vedení náhle samo na sebe, a která nakonec dopadla v neprospěch městské části, když se soud odmítl zabývat návrhem na zneplatnění uzavřených smluv. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Veronika Blažková.

Jedním z důvodů odmítnutí žaloby o takzvaný „naléhavý právní zájem" bylo podle Blažkové rozhodnutí soudu, že za volební období dvou starostů, z toho dva roky za starostování Martina Turnovského (Hnutí Pro Prahu) a více jak rok za starostování žalobu podávajícího Vojtěcha Zelenky (STAN), městská projekt ve spolupráci s investorem podporovala, byť s výhradami.

„Náklady na právní zastupování tohoto sporu ve výši zhruba čtvrt milionu korun považují podnět podávající občané za takzvanou významnou škodu, která vznikla městské části, a kterou by proto měla, jako dobrý hospodář po bývalém vedení vymáhat´,“ stojí v tiskové zprávě.

Radní Prahy 22 se proto v úterý 8. února shodli, že považují podnět a rozsáhlou argumentaci v něm za dostatečně závažný a důvodný k tomu, aby byly přešetřeny okolnosti, které jsou v podání zmiňovány a celou problematiku následně předloží na nejbližším jednání zastupitelstva, které by se mělo konat 9. března.  

„V případě, že se ukáže, že minulé vedení městské části činilo kroky, které způsobily, negativně ovlivnily nebo prodražovaly soudní spor, aniž k nim mělo doložené oprávněné příčiny, budeme nuceni zvážit další postup tak, jak nás v podání vyzývají občané z Kašperské ulice," říká starosta Prahy 22 Tomáš Kaněra (ANO). 

O napjatých vztazích politiků v Praze 22 svědčí i vyjádření, které opoziční hnutí STAN zveřejnilo v uplynulých dnech na svůj facebookový profil.

„Chod naší městské části je už téměř rok paralyzován. Důvodem je počet radních, lépe řečeno počet schopných radních, ve vedení Prahy 22, kteří by byli schopni zastupovat zájmy obyvatel Uhříněvsi, Pitkovic a Hájku. Ve vedení městské části nyní působí na fulltime pouze 3 radní – starosta Kaněra (ANO), radní Zmátlo (lidovec) a pseudoradní Koutský (Svobodní,“ uvedlo hnutí. 

„Takto nízký počet radních závažným způsobem narušuje rychlost přípravy investičních akcí, kdy radní dojíždí pouze ty, které byly připraveny koalicí Starostové a nezávislí – Praha 22 a Praha 22. Naše město,“ napsalo také hnutí.

Praha 22, v níž žije přes 11 000 obyvatel, se rozprostírá na jihovýchodě hlavního města. Městská část zahrnuje Uhříněves, Hájek a Pitkovice a spadá do městského obvodu Prahy 10. Starosta Tomáš Kaněra vede radnici od poloviny loňského roku. Před ním byl starostou od listopadu 2018 do března 2021 Vojtěch Zelenka.


Autor: Cen

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru