Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 22 bude letos investovat do školství, parkoviště, parku nebo cyklostezek
Úřad MČ Praha 22 sídlí na Novém náměstí. Foto: archiv

Praha 22 bude letos investovat do školství, parkoviště, parku nebo cyklostezek

Dvaadvacátá městská část bude letos hospodařit s více jak 400 miliony korun a jeho investičními pilíři budou dvě školní investice: Polyfunkční dům Pitkovice s mateřskou školou a přístavba 4 tříd ZŠ U Obory. A také rozsáhlé opravy městského majetku. Rozpočet schválili uhříněveští zastupitelé 20. prosince. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Prahy 22 Veronika Blažková.

Rozpočet byl podle starosty Prahy 22 Tomáše Kaněry (ANO) sestaven jako výdajově zdrženlivý a maximálně realistický.

„Oproti minulosti, kdy se vydávaly miliony na bombastické architektonické studie, aniž se z nich cokoli realizovalo, jsme se zaměřili na menší, ale dostupné projekty a na seškrtání běžných výdajů. Naším cílem je začít opravdu stavět,“ uvedl Kaněra, který z pozice starosty předkládal rozpočet ke schválení vůbec poprvé.

„Protože se nemůžeme v zastupitelstvu opřít o stabilní většinu, snažili jsme se najít nad rozpočtem politickou shodu,“ pokračoval starosta.

Namísto původní sedmičlenné rady je nyní rada Prahy 22 čtyřčlenná. Z původní sestavy zůstali radní Radovan Koutský (Svobodní) a Štěpán Zmátlo (KDU-ČSL za Praha 22. Naše město).

V červnu se novým starostou Prahy 22 stal zastupitel Kaněra. Čtvrtým členem rady je od konce září Miroslav Roth (ANO).

V zastupitelstvu mají nejvíce zástupců díky vítězství ve volbách v roce 2018 Starostové se Svobodnými. Ve 25členném zastupitelstvu obsadili devět křesel.

Uskupení Praha 22. Naše město, sdružující TOP 09, KDU-ČSL, Piráty a nezávislé kandidáty, má v zastupitelstvu pět zástupců. Ve volbách dále uspěly hnutí Pro Prahu, které získalo šest mandátů. ODS má tři zastupitele a dvě křesla obsadilo ANO.

„Rozeslali jsme podklady všem zastupitelům se značným předstihem a vyzvali je k diskusi nad rozpočtem. Dostali jsme řadu dobrých připomínek a většinu se snažili společně zapracovat,“ sdělil starosta.

Radní pro ekonomiku a finance Štěpán Zmátlo (KDU-ČSL) nakonec obhajoval před zastupiteli historicky vůbec nejvíce investic, co se týká objemu vynaložených prostředků.

Patří mezi ně polyfunkční dům s mateřskou školkou v Pitkovicích, který je již ve výstavbě, dále přístavba v ZŠ Vachkova, kde vzniknou čtyři třídy, výstavba parkoviště u nádraží, revitalizace předloni odbahněného Cukrovarského rybníka a přilehlého parku, rekonstrukce rozsáhlých prostor v domě čp. 192 na Novém náměstí pro Dům dětí a mládeže, zahájení výstavby spolkového domu v Hájku a zřízení nových cyklostezek.

„Kromě připravených investic jsou v plánu ještě další investiční projekty, například ZŠ Romance či MŠ V Bytovkách, upřesnil radní Zmátlo. 


Autor: puc

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru