Dnes Sobota - zatazeno 12°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 8°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský život

Praha 2 zajistila svým občanům během pandemie i psychologickou pomoc, využily ji stovky zájemců

Obyvatelé druhé městské části si mohli během pandemie promluvit s farářem nebo psychoterapeutkou. Tuto možnost jim zprostředkovala radnice Prahy 2. Nabízenou pomoc využily stovky zájemců.

Ti se od dubna loňského roku obraceli se svými obavami a úzkostmi jak na faráře kostela svaté Ludmily Jakuba Berku, tak na psychoterapeutku Markétu Řeřichovou, kteří svou pomoc nabízeli bezplatně.

„Bylo to náročné období pro nás pro všechny. Nejvíc však doléhalo na ty nejzranitelnější – seniory, osaměle žijící osoby, samoživitele. A právě jim jsme chtěli pomoci. Proto jsme také zprostředkovali ve spolupráci s otcem Jakubem Berkou z farnosti kostela sv. Ludmily a psychoterapeutkou Markétou Řeřichovou telefonickou krizovou intervenci. Oba dva se své role zhostili naprosto skvěle a já jim tímto děkuji,“ řekla místostarostka pro sociální oblast Alexandra Udženija.

Odbornou psychologickou pomoc, terapii a krizovou intervenci zajišťovala psychoterapeutka a supervizorka Markéta Řeřichová, která je zároveň zakladatelkou neziskové organizace Cestou necestou a s městskou částí Praha 2 dlouhodobě spolupracuje. Její několikaměsíční terapeutická zkušenost ukázala, že se u mnoha klientů v období pandemie a souvisejících vládních restrikcí prohloubily již vzniklé psychické problémy a otevřela se psychická zranění. Terapie těmto lidem významně pomohla a to i v případech deprivace základních psychických potřeb.

„Služba byla od samého začátku hojně využívána. Čím déle omezení a restrikce trvaly, tím volajících přibývalo. Jednalo se zejména o osamělé traumatizované seniory, dále lidi produktivního věku v hraniční životní situaci, pečující osoby s rozvíjející se posttraumatickou stresovou poruchou, bezmocí a strachem ze současnosti a budoucnosti. Většinu klientů tvořily ženy,“ přibližuje terapeutickou praxi Markéta Řeřichová, která v období pandemie tj. od dubna do prosince loňského roku zajistila v rámci bezplatné krizové intervence celkem 184 terapií.

Zájem občanů Prahy 2 o psychoterapii však přetrvává i v roce letošním, radnice se proto rozhodla tuto službu hradit. Sociální pracovníci z humanitního odboru ÚMČ Praha 2 tak mohou v případě potřeby svým klientům okamžitou psychologickou pomoc bezodkladně zajistit.


Autor: TZ, red

V šest U Kalicha

Včera v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

30. března 2023 ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

30. března 2023 v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

30. března 2023 ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Další články
Nahoru