Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 2 začíná nabízet nájemní byty k úpravě vlastním nákladem
Radnice Prahy 2 sídlí na náměstí Míru. Foto: archiv

Praha 2 začíná nabízet nájemní byty k úpravě vlastním nákladem

Praha 2 přichází v oblasti nájemního bydlení s novinkou, prostřednictvím aukce zájemcům nabídne byty určené k úpravě vlastním nákladem. Prvních pět bytových jednotek na Novém Městě a v Nuslích hodlá radnice soutěžit již 19. června. Veřejná elektronická soutěž o nájem obecních bytů za smluvní nájemné bude jednokolová s vyvolávací cenou ve výši základního nájemného, to je 158 korun za metr čtvereční.

„V tuto chvíli v rámci pilotního projektu uvolňujeme do aukce prvních pět bytů. Zájemci si tak budou moci svůj budoucí byt upravit ve své režii. Předpokládám, že takoví nájemci budou v našich bytech bydlet dlouhodobě, budou tedy mít i zájem se o dům společně s ostatními starat a udržovat jej v pořádku,“ uvedla radní Prahy 2 pro oblast bytové problematiky Jitka Urbánková (ANO). 

Takové byty budou zrekonstruované do té míry, aby nájemce nemusel zasahovat do sítí, ať už se jedná o elektřinu, domovní rozvody vody a odpadu a podobně. Postará se tak výhradně o dokončovací práce, jako je například vymalování bytu, obložení koupelny a dovybavení bytové jednotky a podobně. 

Již před aukcí samotnou bude zájemce znát seznam potřebných úprav bytu a předpokládanou výši této investice. Konkrétní specifikace úprav bytu pak bude dojednána se správcem před podpisem nájemní smlouvy. 

Pokud se tato forma nájemního bydlení osvědčí, bude moci městská část podle Urbánkové uvolňovat do oběhu více volných bytových jednotek a ušetří čas i náklady na opravy bytů. 

„Možnost podílet se na finální podobě bytu zaujme ty, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení, ale přesto si v nájemním bytě chtějí vytvořit dlouhodobý domov. Aktuálně jsou totiž jednotlivé byty uvolňovány k pronájmu vždy až poté, co je městská část zrekonstruuje tak, aby byly obyvatelné, což bylo časově náročné. Takto můžeme byty nabízet rychleji a efektivněji,“ dodal k pilotnímu projektu místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který má ve své gesci vedle financí také správu majetku. 


Autor: Hla

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru