Dnes Středa - polojasno 7°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 5°C
Středa 28. 9. 2022
Svátek má Václav, státní svátek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Systém svozu tříděného odpadu totiž není svěřen městským částem, ale zajištuje ho a financuje hlavní město. 

V době pandemie výrazně narostl objem odpadu, zejména kartonových krabic od zboží objednaného z e-shopů. Ty často končí vedle odpadních nádob na ulicích, kde se tak tvoří černé skládky. Jejich úklid druhá městská část v závěru minulého roku dotovala částkou 300 tisíc korun. 

„Z dlouhodobého hlediska to není udržitelné. Místo aby hlavní město na nárůst objemu odpadu reagovalo navýšením finančních prostředků, přehazuje odpovědnost za úklid na městské části. Magistrát šetří na nesprávném místě a doplácejí na to občané,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). 

Současně se radnice Prahy 2 obrátila na okolní městské části s apelem na přijetí opatření ohledně úklidu v hraničních ulicích. Stanoviště tříděného odpadu v těchto lokalitách využívají i obyvatelé sousedních městských částí Praha 3, Praha 4 a Praha 10, a ta jsou tak přetěžována. 

„K této situaci přispělo i loňské rozhodnutí hlavního města Prahy o zrušení dvou stanovišť tříděného odpadu na náměstí Jiřího z Poděbrad a v ulici Na Libušince,“ uvedla Praha 2 v tiskovém prohlášení.

Další problém přináší plánované snížení četnosti úklidu komunikací v letním období, jak hlavní město už nyní avizovalo. 

„Výrazné snížení této položky by pro Prahu 2 znamenalo zhoršení životního prostředí, týká se to zejména prašnosti na komunikacích. Praha 2 je tranzitně nejzatíženější městskou částí, proto již nyní supluje za magistrát činnosti spojené s úklidem,“ dodává místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí a územního rozvoje Václav Vondrášek. 

Hlavní město podle něj snížilo v posledních letech zakázku na letní údržbu komunikací v Praze 2 takřka o 40 procent. „Zatímco v roce 2017 poskytlo na letní úklid vozovek a chodníků 26,9 milionu korun, letos to má být pouze 16,8 milionu korun,“ dodal Vondrášek.


Autor: TZ, red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru