Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zpravodajství

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Systém svozu tříděného odpadu totiž není svěřen městským částem, ale zajištuje ho a financuje hlavní město. 

V době pandemie výrazně narostl objem odpadu, zejména kartonových krabic od zboží objednaného z e-shopů. Ty často končí vedle odpadních nádob na ulicích, kde se tak tvoří černé skládky. Jejich úklid druhá městská část v závěru minulého roku dotovala částkou 300 tisíc korun. 

„Z dlouhodobého hlediska to není udržitelné. Místo aby hlavní město na nárůst objemu odpadu reagovalo navýšením finančních prostředků, přehazuje odpovědnost za úklid na městské části. Magistrát šetří na nesprávném místě a doplácejí na to občané,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). 

Současně se radnice Prahy 2 obrátila na okolní městské části s apelem na přijetí opatření ohledně úklidu v hraničních ulicích. Stanoviště tříděného odpadu v těchto lokalitách využívají i obyvatelé sousedních městských částí Praha 3, Praha 4 a Praha 10, a ta jsou tak přetěžována. 

„K této situaci přispělo i loňské rozhodnutí hlavního města Prahy o zrušení dvou stanovišť tříděného odpadu na náměstí Jiřího z Poděbrad a v ulici Na Libušince,“ uvedla Praha 2 v tiskovém prohlášení.

Další problém přináší plánované snížení četnosti úklidu komunikací v letním období, jak hlavní město už nyní avizovalo. 

„Výrazné snížení této položky by pro Prahu 2 znamenalo zhoršení životního prostředí, týká se to zejména prašnosti na komunikacích. Praha 2 je tranzitně nejzatíženější městskou částí, proto již nyní supluje za magistrát činnosti spojené s úklidem,“ dodává místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí a územního rozvoje Václav Vondrášek. 

Hlavní město podle něj snížilo v posledních letech zakázku na letní údržbu komunikací v Praze 2 takřka o 40 procent. „Zatímco v roce 2017 poskytlo na letní úklid vozovek a chodníků 26,9 milionu korun, letos to má být pouze 16,8 milionu korun,“ dodal Vondrášek.


Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Další články
Nahoru