dnes
Úterý - skorojasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
23°C
Praha 2 uctila stovky obětí ničivého náletu na centrum metropole v únoru 1945
Během piety se držela minuta ticha na památku obětí náletu. Se starostkou Prahy 2 Janou Černochovou byli na místě i místostarosta městské části Martin Víšek (vpravo) a náměstek ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bříza. Foto: JP

Praha 2 uctila stovky obětí ničivého náletu na centrum metropole v únoru 1945

Praha 2 si v úterý odpoledne připomenula oběti spojeneckého bombardování města ze 14. února 1945. Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), místostarosta městské části Martin Víšek a náměstek ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice Jan Bříza uctili jejich památku v 15 hodin u pamětní desky, která je umístěná na budově nemocnice na Karlově náměstí.

Praha 2 nechala před třemi lety instalovat pamětní desku k 70. výročí náletu. Ze střepin bomb spadlých na českém území ji vytvořil sochař Petr Císařovský. Nevybuchlá bomba z náletu na Prahu je k vidění v bunkru Folimanka, který druhá městská část každý měsíc zdarma zpřístupňuje veřejnosti.

Protiatomový kryt Folimanka: Labyrint chodeb a zajímavé místnosti v podzemí

Nálet na Prahu o Popeleční středě 1945 si vyžádal životy sedmi stovek lidí a více než 1000 lidí bylo při něm těžce zraněno. Tragická bilance byla o to smutnější, že šlo podle všeho o důsledek navigačního omylu – část posádek letadel se domnívala, že má pod sebou Drážďany, a zahájila proto bombardování. Pražané navíc neměli s nálety téměř žádné zkušenosti, houkání sirén proto značná část z nich ignorovala.

Letadla svrhla bomby v pásmu od Zlíchova přes Palackého most, Vyšehrad, Karlovo náměstí a část Nuslí, Pankráce, Vinohrad a Vršovic. Nálet trval tři minuty a nezasáhl žádné vojensky významné objekty, zničil ale desítky domů a řadu dalších poškodil. Mezi poničenými objekty byly i historické památky, především Emauzský klášter a Faustův dům. Zasažena byla i Všeobecná nemocnice na Karlově, shořely dílny Národního divadla na Vinohradech a silně byly porušeny skleníky Botanické zahrady.

 „V blízkosti této desky byl veřejný kryt, kde se ukrylo na 120 žen a dětí. Kryt dostal přímý zásah, všichni tam zahynuli. Chtěla bych ocenit odvahu a odhodlání Pražanů po výbuchu, lidská solidarita byla obrovská,“ sdělila Jana Černochová.

„Jsem moc ráda, že se zde každý rok setkáváme a uctíváme památku těch, kteří nálet nepřežili a zároveň vzpomínáme na statečnost a nasazení těch, kteří po náletech riskovali vlastní životy a díky jejich nasazení nebylo obětí na životech ještě víc,“ dodala. Měla na mysli i pracovníky nemocnice na Karlově náměstí, která byla při náletu také poničena a jejíž zaměstnanci pomáhali zraněným.

pieta-pomnik-nalet2018a

pieta-pomnik-nalet2018c

pieta-pomnik-nalet2018d


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Dnes v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Dnes v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Dnes v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Další články
Nahoru