Dnes Neděle - zatazeno 13°C
Zítra Pondělí - polojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Praha 2 uctila památku exprezidenta Václava Havla u domu, ve kterém také žil

Nedožité 85. narozeniny Václava Havla si dnes připomenuli i zástupci Prahy 2, na kterou měl spisovatel, dramatik, kritik komunistického režimu, později politik a státník a první prezident České republiky osobní vazbu.

Život Havla i jeho rodiny je s druhou městskou částí úzce spjat. V domě na Rašínově nábřeží se narodil, vyrostl, setkával se s disidenty a vracel se sem z komunistického kriminálu. Jeho druhá žena, Dagmar Havlová, působila a po mnoha letech opět působí na scéně Divadla na Vinohradech.

ucteni-pamatky-havla

Jana Černochová a Jaroslav Šolc

„Před 85 lety se narodil malý velký muž, Václav Havel. Statečný a rovný člověk, první prezident České republiky, velká osobnost. Jeho zásluha o naši svobodu a demokracii je přes veškeré dohady nepopiratelná,“ řekla starostka Jana Černochová, která se dnes odpoledne v doprovodu místostarosty Jaroslava Šolce a ostatních hostů přišla poklonit jeho památce na Rašínově nábřeží.

Pamětní desku věnovanou prvnímu polistopadovému prezidentu Václavu Havlovi městská část slavnostně odhalila 18. prosince 2019. Umístěna je na secesním domě s číslem 2000/78, kde Václav Havel žil. Jejím autorem je profesor Petr Hájek ze studia Hájek Architekti, který na znění i podobě pamětní desky spolupracoval s bratrem bývalého prezidenta Ivanem M. Havlem.

Domu na Rašínově nábřeží „U dvou tisíc“ a rodině Havlových je věnována i publikace „Havlovi a jejich dům – Rašínovo nábřeží 2000“, kterou městská část Praha 2 v roce 2019 u příležitosti odhalení pamětní desky vydala.

Další zajímavosti k osobnosti Václava Havla i jeho rodině se zájemci dozví také v Encyklopedii Prahy 2. „V encyklopedii jsou informace o Václavu Havlovi, jeho rodině a také o místech, která na území městské části navštěvoval,“ uvedl místostarosta Šolc

Praha 2 výhledově umožní svým zastupitelům i obyvatelům městské části navrhovat lidi, kterým by mělo být uděleno čestné občanství. Tento titul se tradičně uděluje v Praze 2 ke konci volebního období. Volby jsou za rok.

„Navrhnu udělit čestné občanství in memoriam bratrovi Václava Havla Ivanovi, který zemřel letos na jaře. Jeho manželka Dagmar Havlová s tím souhlasí,“ uvedla starostka Černochová.


Autor: TZ, red

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Téma předškolního a školního vzdělávání na setkání v Praze 5

12. října 2021 ve 23:07

Tisková konference a setkání s aktéry MAP se bude konat 14. října od 16 hodin v ZŠ a MŠ Kořenského. Tématem bude předškolní a školní vzdělávání.

Veřejné projednání návrhů participativního rozpočtu Prahy 15

12. října 2021 ve 14:01

Pokud vás zaujaly návrhy v participativním rozpočtu a máte k návrhům otázky a připomínky, přijďte a diskutujte o nich s navrhovateli a zástupci radnice Prahy 15.

Další články
Nahoru