Praha 2 uctila památku exprezidenta Václava Havla u domu, ve kterém také žil
5. října 2021 23:10
Život Havla i jeho rodiny je s druhou městskou částí úzce spjat. V domě na Rašínově nábřeží se narodil, vyrostl, setkával se s disidenty a vracel se sem z komunistického kriminálu. Jeho druhá žena, Dagmar Havlová, působila a po mnoha letech opět působí na scéně Divadla na Vinohradech.

Jana Černochová a Jaroslav Šolc
„Před 85 lety se narodil malý velký muž, Václav Havel. Statečný a rovný člověk, první prezident České republiky, velká osobnost. Jeho zásluha o naši svobodu a demokracii je přes veškeré dohady nepopiratelná,“ řekla starostka Jana Černochová, která se dnes odpoledne v doprovodu místostarosty Jaroslava Šolce a ostatních hostů přišla poklonit jeho památce na Rašínově nábřeží.
Pamětní desku věnovanou prvnímu polistopadovému prezidentu Václavu Havlovi městská část slavnostně odhalila 18. prosince 2019. Umístěna je na secesním domě s číslem 2000/78, kde Václav Havel žil. Jejím autorem je profesor Petr Hájek ze studia Hájek Architekti, který na znění i podobě pamětní desky spolupracoval s bratrem bývalého prezidenta Ivanem M. Havlem.
Domu na Rašínově nábřeží „U dvou tisíc“ a rodině Havlových je věnována i publikace „Havlovi a jejich dům – Rašínovo nábřeží 2000“, kterou městská část Praha 2 v roce 2019 u příležitosti odhalení pamětní desky vydala.
Další zajímavosti k osobnosti Václava Havla i jeho rodině se zájemci dozví také v Encyklopedii Prahy 2. „V encyklopedii jsou informace o Václavu Havlovi, jeho rodině a také o místech, která na území městské části navštěvoval,“ uvedl místostarosta Šolc
Praha 2 výhledově umožní svým zastupitelům i obyvatelům městské části navrhovat lidi, kterým by mělo být uděleno čestné občanství. Tento titul se tradičně uděluje v Praze 2 ke konci volebního období. Volby jsou za rok.
„Navrhnu udělit čestné občanství in memoriam bratrovi Václava Havla Ivanovi, který zemřel letos na jaře. Jeho manželka Dagmar Havlová s tím souhlasí,“ uvedla starostka Černochová.