Dnes Neděle - obcasny-dest 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Zpravodajství

Praha 2 uctila památku exprezidenta Václava Havla u domu, ve kterém také žil

Nedožité 85. narozeniny Václava Havla si dnes připomenuli i zástupci Prahy 2, na kterou měl spisovatel, dramatik, kritik komunistického režimu, později politik a státník a první prezident České republiky osobní vazbu.

Život Havla i jeho rodiny je s druhou městskou částí úzce spjat. V domě na Rašínově nábřeží se narodil, vyrostl, setkával se s disidenty a vracel se sem z komunistického kriminálu. Jeho druhá žena, Dagmar Havlová, působila a po mnoha letech opět působí na scéně Divadla na Vinohradech.

ucteni-pamatky-havla

Jana Černochová a Jaroslav Šolc

„Před 85 lety se narodil malý velký muž, Václav Havel. Statečný a rovný člověk, první prezident České republiky, velká osobnost. Jeho zásluha o naši svobodu a demokracii je přes veškeré dohady nepopiratelná,“ řekla starostka Jana Černochová, která se dnes odpoledne v doprovodu místostarosty Jaroslava Šolce a ostatních hostů přišla poklonit jeho památce na Rašínově nábřeží.

Pamětní desku věnovanou prvnímu polistopadovému prezidentu Václavu Havlovi městská část slavnostně odhalila 18. prosince 2019. Umístěna je na secesním domě s číslem 2000/78, kde Václav Havel žil. Jejím autorem je profesor Petr Hájek ze studia Hájek Architekti, který na znění i podobě pamětní desky spolupracoval s bratrem bývalého prezidenta Ivanem M. Havlem.

Domu na Rašínově nábřeží „U dvou tisíc“ a rodině Havlových je věnována i publikace „Havlovi a jejich dům – Rašínovo nábřeží 2000“, kterou městská část Praha 2 v roce 2019 u příležitosti odhalení pamětní desky vydala.

Další zajímavosti k osobnosti Václava Havla i jeho rodině se zájemci dozví také v Encyklopedii Prahy 2. „V encyklopedii jsou informace o Václavu Havlovi, jeho rodině a také o místech, která na území městské části navštěvoval,“ uvedl místostarosta Šolc

Praha 2 výhledově umožní svým zastupitelům i obyvatelům městské části navrhovat lidi, kterým by mělo být uděleno čestné občanství. Tento titul se tradičně uděluje v Praze 2 ke konci volebního období. Volby jsou za rok.

„Navrhnu udělit čestné občanství in memoriam bratrovi Václava Havla Ivanovi, který zemřel letos na jaře. Jeho manželka Dagmar Havlová s tím souhlasí,“ uvedla starostka Černochová.


Autor: TZ, red

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

30. března 2023 ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Další články
Nahoru