Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 2 spustila další venkovní hry, účastníci jdou po stopách sokolů a ladí jazz
Na trase Sokol zamíří vaše kroky i k Vyšehradské sokolovně na Rašínově nábřeží. Foto: encyklopedie.praha2.cz

Praha 2 spustila další venkovní hry, účastníci jdou po stopách sokolů a ladí jazz

Radnice druhé městské části pokračuje v seriálu venkovních her Putování Prahou 2. K dispozici je už šest tras, květnovými novinkami jsou hry Sokol a Dvojka ladí jazz. O projektu hovoří jeho zakladatel, místostarosta pro kulturu a sport Jaroslav Šolc (ODS).

Až do konce května si lze projít trasu věnovanou Miladě Horákové. Na jaké místa účastníky vezme?
Trasa začíná u rodného domu Milady Horákové, rozené Králové, na rohu ulic Rumunská a Bělehradská, kde je od ledna odhalena nová nepřehlédnutelná pamětní deska. Pokračuje na náměstí Míru, kde byla v kostele pokřtěna a později chodila do obecné školy. Dál vede po Vinohradech stopách jejího mládí a studií i svatby. Zavede nás však i do zahrady Ztracenka k pomníku obětem totality a na Vyšehrad k symbolickému hrobu. Účastníci se cestou dozvídají zajímavosti nejen ze života Milady Horákové, ale také informace o místech, kterými procházejí. Samozřejmě také řeší úkoly a sbírají body za správné odpovědi. 

solc-a-evaldova

Jaroslav Šolc a  sokolka Dagmar Evaldová

Můžete popsat další dvě hry, které byly spuštěny v květnu?
Kromě trasy za Miladou Horákovou, která má soutěžní uzávěrku na konci května, lze již nyní vrazit hned na dvě novější. Jedna je k tématu Sokol v Praze 2, vytvořená k výročí 160 let od založení Sokola, vede od nejstarší sokolovny po dalších místech spojených s historií i současností Sokola.

Druhou jsme připravili s organizátory festivalu Mladí ladí jazz a vede místy spojenými s jazzovou hudbou a hudebními osobnostmi ze Dvojky. Ještě během května otevřeme další trasu Anthropoid, která představí nejen příběh události před 80 lety, ale i místa, kde žili stateční a odvážní lidé, kteří parašutistům pomáhali. Praha 2 je opravdu plná krásných míst a zajímavých příběhů.

V zásobě máme řady dalších námětů, ale něco si necháme na další roky. Zatím srdečně zveme na šest tras, které jsou nebo budou do prázdnin v naší nabídce Putování Prahou 2 na webu putovani.praha2.cz.

milada-horakova-02-m Je možné si nadále projít a vyplňovat starší trasy a je nutné mít u sebe chytrý telefon?
Je lepší vyrazit na trasu s chytrým telefonem nebo tabletem. Hráči mohou hned využít odkazy do Encyklopedie Prahy 2, kontrolovat správnost svých odpovědí, dozvědět se podrobnější komentáře k odpovědím a sledovat počet získaných bodů.

Mohou však také vyrazit s tištěným dokumentem s trasou a otázkami. Doporučujeme však těm, kteří mají přístup k internetu, užít papír jako pomůcku a večer doma se zaregistrovat a vyplnit zapsané odpovědi každý za sebe. Tak mohou také využít zmíněné výhody, a navíc sbírat body z různých tras do velké soutěže v rámci Roku Dvojky, kdy je cílem dosáhnout alespoň symbolických 222 bodů. Ti, kteří nemají internet, odevzdávají vyplněné papírové formuláře na informačním středisku v úřadu.

Lze se zúčastnit kdykoli, nebo jsou trasy vázány například na zpřístupnění objektů?
Trasu i většinu ostatních lze projít kdykoliv, samozřejmě za světla. Omezení z hlediska přístupnosti bylo pouze u trasy za Betlémy v kostelích Prahy 2. Kostely měly různé otevírací doby pro veřejnost. Nicméně, protože Betlémy byly na Hromnice opět uloženy do depozitářů, zveřejnili jsme informace potřebné k nalezení správných odpovědí v Encyklopedii Prahy 2. Ale na tuto specifickou trasu doporučujeme vyrazit zase až na Vánoce, jde tam i o autentický sváteční zážitek z prohlídky. Jiných tras v rámci Putování je dost a budou přibývat. Na trasách se nesoutěží na čas a trasu lze skutečně jít i na několikrát. Počítají se body. Hlavní je však zábava a poznávání spojené s pohybem.

rodny-dum-m-horakove-pd

Rodný dům Milady Horákové v Rumunské ulici 22

Mohou účastníci něco vyhrát?
Jistě, jde o poznávání a vzdělávání hrou, proto je účast bezplatná a navíc ti, kteří získají do stanoveného termínu dostatečný počet bodů (většinou za zhruba 80 procent správných odpovědí), jsou zařazeni do slosování o věcné ceny. Vylosovaní šťastlivci získávají zajímavé publikace, různé dárkové poukazy na kulturu a drobnosti. Například na nedávném závěrečném setkání k trase putování za Josefem Ladou sklidily pozornost kromě knížek pexesa s Ladovými obrázky nebo kočičí jazýčky Mikeš. Tady bych rád upozornil, že uzávěrka pro trasu Milada Horáková je stanovena na konec května. Ale pak bude ještě šance třeba ve zmíněné velké soutěži. Ale trasy lze procházet kdykoliv i bez soutěžení o ceny.

Jakou máte zpětnou vazbu od veřejnosti?
Zpětnou vazbu pečlivě sledujeme. Na konci trasy jsou hráči žádáni o vyplnění dotazníku s pěti otázkami. Je potěšující, že na naše putování vyrážejí hráči všech věkových kategorií, rodiny s dětmi, dospělí i senioři 65 plus. Sami i ve skupinkách. Právě senioři často využívají možnost odevzdat odpovědi na papíře. Ale podle očekávání zaujala trasa Josef Lada hodně i školy a skupiny žáků do 18 let. I ti využili papírové formuláře. Pro některé to bylo těžší, ale naprosté většině se to moc líbilo. Komentáře typu, že hráči se začali známá místa objevovat jiným pohledem, potvrzují, že hra plní svůj účel. To nás moc těší a zavazuje.


Autor: Jan Puci

Velká výstava bezobratlých

Včera v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Festival Praha žije hudbou společně s buskery rozehraje Prahu

26. května 2023 v 07:10

Ulice, náměstí, parky a další veřejná prostranství v centru Prahy i přilehlých městských částech ovládne opět po roce kvalitní pouliční umění. Osmý ročník akce Praha žije hudbou nabídne 23. a 24. června stovky vystoupení pouličních umělců – buskerů, ale také domácích hvězd rapu, jazzu, folku,...

Žižkovské pivobraní se představí 33 minipivovarů

26. května 2023 v 06:25

Velkou pivní slavnost zažije 2. a 3. června park Parukářka. Uskuteční se zde desátý ročník Žižkovského pivobraní, na němž návštěvníci budou moci ochutnat produkci celkem 33 minipivovarů. Vedle toho na akci vystoupí řada kapel a součástí programu bude i mistrovství Žižkova v otáčení...

Žižkovská ulice patřila na jeden den jen dětem

25. května 2023 v 18:17

Praha 3 společně s dalšími čtyřmi organizacemi uspořádala první ročník sousedské akce UŽIJ SI ULICI! Konala se ve středu 24. května odpoledne zejména přímo na ulici U Zásobní zahrady, jako i v přilehlých zahradách organizací IC Zahrada, MŠ U Zásobní zahrady, MŠ Paleček a Základní škola...

Festival kreativní byrokracie 2023

25. května 2023 v 10:20

Festival kreativní byrokracie propojuje úředníky s politiky, akademiemi, byznysem a neziskovým sektorem, aby společně pracovali na řešeních pro lepší fungování našich institucí a veřejné správy. Na programu jsou inspirativní přednášky, workshopy a debaty – ale také filmy, živá hudba i temná...

Další články
Nahoru