Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 2 spustila další venkovní hry, účastníci jdou po stopách sokolů a ladí jazz
Na trase Sokol zamíří vaše kroky i k Vyšehradské sokolovně na Rašínově nábřeží. Foto: encyklopedie.praha2.cz

Praha 2 spustila další venkovní hry, účastníci jdou po stopách sokolů a ladí jazz

Radnice druhé městské části pokračuje v seriálu venkovních her Putování Prahou 2. K dispozici je už šest tras, květnovými novinkami jsou hry Sokol a Dvojka ladí jazz. O projektu hovoří jeho zakladatel, místostarosta pro kulturu a sport Jaroslav Šolc (ODS).

Až do konce května si lze projít trasu věnovanou Miladě Horákové. Na jaké místa účastníky vezme?
Trasa začíná u rodného domu Milady Horákové, rozené Králové, na rohu ulic Rumunská a Bělehradská, kde je od ledna odhalena nová nepřehlédnutelná pamětní deska. Pokračuje na náměstí Míru, kde byla v kostele pokřtěna a později chodila do obecné školy. Dál vede po Vinohradech stopách jejího mládí a studií i svatby. Zavede nás však i do zahrady Ztracenka k pomníku obětem totality a na Vyšehrad k symbolickému hrobu. Účastníci se cestou dozvídají zajímavosti nejen ze života Milady Horákové, ale také informace o místech, kterými procházejí. Samozřejmě také řeší úkoly a sbírají body za správné odpovědi. 

solc-a-evaldova

Jaroslav Šolc a  sokolka Dagmar Evaldová

Můžete popsat další dvě hry, které byly spuštěny v květnu?
Kromě trasy za Miladou Horákovou, která má soutěžní uzávěrku na konci května, lze již nyní vrazit hned na dvě novější. Jedna je k tématu Sokol v Praze 2, vytvořená k výročí 160 let od založení Sokola, vede od nejstarší sokolovny po dalších místech spojených s historií i současností Sokola.

Druhou jsme připravili s organizátory festivalu Mladí ladí jazz a vede místy spojenými s jazzovou hudbou a hudebními osobnostmi ze Dvojky. Ještě během května otevřeme další trasu Anthropoid, která představí nejen příběh události před 80 lety, ale i místa, kde žili stateční a odvážní lidé, kteří parašutistům pomáhali. Praha 2 je opravdu plná krásných míst a zajímavých příběhů.

V zásobě máme řady dalších námětů, ale něco si necháme na další roky. Zatím srdečně zveme na šest tras, které jsou nebo budou do prázdnin v naší nabídce Putování Prahou 2 na webu putovani.praha2.cz.

milada-horakova-02-m Je možné si nadále projít a vyplňovat starší trasy a je nutné mít u sebe chytrý telefon?
Je lepší vyrazit na trasu s chytrým telefonem nebo tabletem. Hráči mohou hned využít odkazy do Encyklopedie Prahy 2, kontrolovat správnost svých odpovědí, dozvědět se podrobnější komentáře k odpovědím a sledovat počet získaných bodů.

Mohou však také vyrazit s tištěným dokumentem s trasou a otázkami. Doporučujeme však těm, kteří mají přístup k internetu, užít papír jako pomůcku a večer doma se zaregistrovat a vyplnit zapsané odpovědi každý za sebe. Tak mohou také využít zmíněné výhody, a navíc sbírat body z různých tras do velké soutěže v rámci Roku Dvojky, kdy je cílem dosáhnout alespoň symbolických 222 bodů. Ti, kteří nemají internet, odevzdávají vyplněné papírové formuláře na informačním středisku v úřadu.

Lze se zúčastnit kdykoli, nebo jsou trasy vázány například na zpřístupnění objektů?
Trasu i většinu ostatních lze projít kdykoliv, samozřejmě za světla. Omezení z hlediska přístupnosti bylo pouze u trasy za Betlémy v kostelích Prahy 2. Kostely měly různé otevírací doby pro veřejnost. Nicméně, protože Betlémy byly na Hromnice opět uloženy do depozitářů, zveřejnili jsme informace potřebné k nalezení správných odpovědí v Encyklopedii Prahy 2. Ale na tuto specifickou trasu doporučujeme vyrazit zase až na Vánoce, jde tam i o autentický sváteční zážitek z prohlídky. Jiných tras v rámci Putování je dost a budou přibývat. Na trasách se nesoutěží na čas a trasu lze skutečně jít i na několikrát. Počítají se body. Hlavní je však zábava a poznávání spojené s pohybem.

rodny-dum-m-horakove-pd

Rodný dům Milady Horákové v Rumunské ulici 22

Mohou účastníci něco vyhrát?
Jistě, jde o poznávání a vzdělávání hrou, proto je účast bezplatná a navíc ti, kteří získají do stanoveného termínu dostatečný počet bodů (většinou za zhruba 80 procent správných odpovědí), jsou zařazeni do slosování o věcné ceny. Vylosovaní šťastlivci získávají zajímavé publikace, různé dárkové poukazy na kulturu a drobnosti. Například na nedávném závěrečném setkání k trase putování za Josefem Ladou sklidily pozornost kromě knížek pexesa s Ladovými obrázky nebo kočičí jazýčky Mikeš. Tady bych rád upozornil, že uzávěrka pro trasu Milada Horáková je stanovena na konec května. Ale pak bude ještě šance třeba ve zmíněné velké soutěži. Ale trasy lze procházet kdykoliv i bez soutěžení o ceny.

Jakou máte zpětnou vazbu od veřejnosti?
Zpětnou vazbu pečlivě sledujeme. Na konci trasy jsou hráči žádáni o vyplnění dotazníku s pěti otázkami. Je potěšující, že na naše putování vyrážejí hráči všech věkových kategorií, rodiny s dětmi, dospělí i senioři 65 plus. Sami i ve skupinkách. Právě senioři často využívají možnost odevzdat odpovědi na papíře. Ale podle očekávání zaujala trasa Josef Lada hodně i školy a skupiny žáků do 18 let. I ti využili papírové formuláře. Pro některé to bylo těžší, ale naprosté většině se to moc líbilo. Komentáře typu, že hráči se začali známá místa objevovat jiným pohledem, potvrzují, že hra plní svůj účel. To nás moc těší a zavazuje.


Autor: Jan Puci

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Dnes v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Dnes v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

S Prahou 4 na výlet

Dnes v 06:20

Výletní plavba po Vltavě pro rodiny cizinců i Čechů s dětmi (1–2 děti od 2 do 10 let) se uskuteční 7. června od 15 do cca 17 hodin. Odplouvá se z přístaviště č. 15 – náplavka při ulici Na Františku. Pro přihlášené je plavba zdarma.

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Včera v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Včera v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Včera v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Včera v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Včera v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Včera v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

15. května 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

15. května 2022 v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Další články
Nahoru