Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 2 spustila další venkovní hry, účastníci jdou po stopách sokolů a ladí jazz
Na trase Sokol zamíří vaše kroky i k Vyšehradské sokolovně na Rašínově nábřeží. Foto: encyklopedie.praha2.cz

Praha 2 spustila další venkovní hry, účastníci jdou po stopách sokolů a ladí jazz

Radnice druhé městské části pokračuje v seriálu venkovních her Putování Prahou 2. K dispozici je už šest tras, květnovými novinkami jsou hry Sokol a Dvojka ladí jazz. O projektu hovoří jeho zakladatel, místostarosta pro kulturu a sport Jaroslav Šolc (ODS).

Až do konce května si lze projít trasu věnovanou Miladě Horákové. Na jaké místa účastníky vezme?
Trasa začíná u rodného domu Milady Horákové, rozené Králové, na rohu ulic Rumunská a Bělehradská, kde je od ledna odhalena nová nepřehlédnutelná pamětní deska. Pokračuje na náměstí Míru, kde byla v kostele pokřtěna a později chodila do obecné školy. Dál vede po Vinohradech stopách jejího mládí a studií i svatby. Zavede nás však i do zahrady Ztracenka k pomníku obětem totality a na Vyšehrad k symbolickému hrobu. Účastníci se cestou dozvídají zajímavosti nejen ze života Milady Horákové, ale také informace o místech, kterými procházejí. Samozřejmě také řeší úkoly a sbírají body za správné odpovědi. 

solc-a-evaldova

Jaroslav Šolc a  sokolka Dagmar Evaldová

Můžete popsat další dvě hry, které byly spuštěny v květnu?
Kromě trasy za Miladou Horákovou, která má soutěžní uzávěrku na konci května, lze již nyní vrazit hned na dvě novější. Jedna je k tématu Sokol v Praze 2, vytvořená k výročí 160 let od založení Sokola, vede od nejstarší sokolovny po dalších místech spojených s historií i současností Sokola.

Druhou jsme připravili s organizátory festivalu Mladí ladí jazz a vede místy spojenými s jazzovou hudbou a hudebními osobnostmi ze Dvojky. Ještě během května otevřeme další trasu Anthropoid, která představí nejen příběh události před 80 lety, ale i místa, kde žili stateční a odvážní lidé, kteří parašutistům pomáhali. Praha 2 je opravdu plná krásných míst a zajímavých příběhů.

V zásobě máme řady dalších námětů, ale něco si necháme na další roky. Zatím srdečně zveme na šest tras, které jsou nebo budou do prázdnin v naší nabídce Putování Prahou 2 na webu putovani.praha2.cz.

milada-horakova-02-m Je možné si nadále projít a vyplňovat starší trasy a je nutné mít u sebe chytrý telefon?
Je lepší vyrazit na trasu s chytrým telefonem nebo tabletem. Hráči mohou hned využít odkazy do Encyklopedie Prahy 2, kontrolovat správnost svých odpovědí, dozvědět se podrobnější komentáře k odpovědím a sledovat počet získaných bodů.

Mohou však také vyrazit s tištěným dokumentem s trasou a otázkami. Doporučujeme však těm, kteří mají přístup k internetu, užít papír jako pomůcku a večer doma se zaregistrovat a vyplnit zapsané odpovědi každý za sebe. Tak mohou také využít zmíněné výhody, a navíc sbírat body z různých tras do velké soutěže v rámci Roku Dvojky, kdy je cílem dosáhnout alespoň symbolických 222 bodů. Ti, kteří nemají internet, odevzdávají vyplněné papírové formuláře na informačním středisku v úřadu.

Lze se zúčastnit kdykoli, nebo jsou trasy vázány například na zpřístupnění objektů?
Trasu i většinu ostatních lze projít kdykoliv, samozřejmě za světla. Omezení z hlediska přístupnosti bylo pouze u trasy za Betlémy v kostelích Prahy 2. Kostely měly různé otevírací doby pro veřejnost. Nicméně, protože Betlémy byly na Hromnice opět uloženy do depozitářů, zveřejnili jsme informace potřebné k nalezení správných odpovědí v Encyklopedii Prahy 2. Ale na tuto specifickou trasu doporučujeme vyrazit zase až na Vánoce, jde tam i o autentický sváteční zážitek z prohlídky. Jiných tras v rámci Putování je dost a budou přibývat. Na trasách se nesoutěží na čas a trasu lze skutečně jít i na několikrát. Počítají se body. Hlavní je však zábava a poznávání spojené s pohybem.

rodny-dum-m-horakove-pd

Rodný dům Milady Horákové v Rumunské ulici 22

Mohou účastníci něco vyhrát?
Jistě, jde o poznávání a vzdělávání hrou, proto je účast bezplatná a navíc ti, kteří získají do stanoveného termínu dostatečný počet bodů (většinou za zhruba 80 procent správných odpovědí), jsou zařazeni do slosování o věcné ceny. Vylosovaní šťastlivci získávají zajímavé publikace, různé dárkové poukazy na kulturu a drobnosti. Například na nedávném závěrečném setkání k trase putování za Josefem Ladou sklidily pozornost kromě knížek pexesa s Ladovými obrázky nebo kočičí jazýčky Mikeš. Tady bych rád upozornil, že uzávěrka pro trasu Milada Horáková je stanovena na konec května. Ale pak bude ještě šance třeba ve zmíněné velké soutěži. Ale trasy lze procházet kdykoliv i bez soutěžení o ceny.

Jakou máte zpětnou vazbu od veřejnosti?
Zpětnou vazbu pečlivě sledujeme. Na konci trasy jsou hráči žádáni o vyplnění dotazníku s pěti otázkami. Je potěšující, že na naše putování vyrážejí hráči všech věkových kategorií, rodiny s dětmi, dospělí i senioři 65 plus. Sami i ve skupinkách. Právě senioři často využívají možnost odevzdat odpovědi na papíře. Ale podle očekávání zaujala trasa Josef Lada hodně i školy a skupiny žáků do 18 let. I ti využili papírové formuláře. Pro některé to bylo těžší, ale naprosté většině se to moc líbilo. Komentáře typu, že hráči se začali známá místa objevovat jiným pohledem, potvrzují, že hra plní svůj účel. To nás moc těší a zavazuje.


Autor: Jan Puci

Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

6. února 2023 ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

6. února 2023 v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Další články
Nahoru