Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 2 spustila další venkovní hry, účastníci jdou po stopách sokolů a ladí jazz
Na trase Sokol zamíří vaše kroky i k Vyšehradské sokolovně na Rašínově nábřeží. Foto: encyklopedie.praha2.cz

Praha 2 spustila další venkovní hry, účastníci jdou po stopách sokolů a ladí jazz

Radnice druhé městské části pokračuje v seriálu venkovních her Putování Prahou 2. K dispozici je už šest tras, květnovými novinkami jsou hry Sokol a Dvojka ladí jazz. O projektu hovoří jeho zakladatel, místostarosta pro kulturu a sport Jaroslav Šolc (ODS).

Až do konce května si lze projít trasu věnovanou Miladě Horákové. Na jaké místa účastníky vezme?
Trasa začíná u rodného domu Milady Horákové, rozené Králové, na rohu ulic Rumunská a Bělehradská, kde je od ledna odhalena nová nepřehlédnutelná pamětní deska. Pokračuje na náměstí Míru, kde byla v kostele pokřtěna a později chodila do obecné školy. Dál vede po Vinohradech stopách jejího mládí a studií i svatby. Zavede nás však i do zahrady Ztracenka k pomníku obětem totality a na Vyšehrad k symbolickému hrobu. Účastníci se cestou dozvídají zajímavosti nejen ze života Milady Horákové, ale také informace o místech, kterými procházejí. Samozřejmě také řeší úkoly a sbírají body za správné odpovědi. 

solc-a-evaldova

Jaroslav Šolc a  sokolka Dagmar Evaldová

Můžete popsat další dvě hry, které byly spuštěny v květnu?
Kromě trasy za Miladou Horákovou, která má soutěžní uzávěrku na konci května, lze již nyní vrazit hned na dvě novější. Jedna je k tématu Sokol v Praze 2, vytvořená k výročí 160 let od založení Sokola, vede od nejstarší sokolovny po dalších místech spojených s historií i současností Sokola.

Druhou jsme připravili s organizátory festivalu Mladí ladí jazz a vede místy spojenými s jazzovou hudbou a hudebními osobnostmi ze Dvojky. Ještě během května otevřeme další trasu Anthropoid, která představí nejen příběh události před 80 lety, ale i místa, kde žili stateční a odvážní lidé, kteří parašutistům pomáhali. Praha 2 je opravdu plná krásných míst a zajímavých příběhů.

V zásobě máme řady dalších námětů, ale něco si necháme na další roky. Zatím srdečně zveme na šest tras, které jsou nebo budou do prázdnin v naší nabídce Putování Prahou 2 na webu putovani.praha2.cz.

milada-horakova-02-m Je možné si nadále projít a vyplňovat starší trasy a je nutné mít u sebe chytrý telefon?
Je lepší vyrazit na trasu s chytrým telefonem nebo tabletem. Hráči mohou hned využít odkazy do Encyklopedie Prahy 2, kontrolovat správnost svých odpovědí, dozvědět se podrobnější komentáře k odpovědím a sledovat počet získaných bodů.

Mohou však také vyrazit s tištěným dokumentem s trasou a otázkami. Doporučujeme však těm, kteří mají přístup k internetu, užít papír jako pomůcku a večer doma se zaregistrovat a vyplnit zapsané odpovědi každý za sebe. Tak mohou také využít zmíněné výhody, a navíc sbírat body z různých tras do velké soutěže v rámci Roku Dvojky, kdy je cílem dosáhnout alespoň symbolických 222 bodů. Ti, kteří nemají internet, odevzdávají vyplněné papírové formuláře na informačním středisku v úřadu.

Lze se zúčastnit kdykoli, nebo jsou trasy vázány například na zpřístupnění objektů?
Trasu i většinu ostatních lze projít kdykoliv, samozřejmě za světla. Omezení z hlediska přístupnosti bylo pouze u trasy za Betlémy v kostelích Prahy 2. Kostely měly různé otevírací doby pro veřejnost. Nicméně, protože Betlémy byly na Hromnice opět uloženy do depozitářů, zveřejnili jsme informace potřebné k nalezení správných odpovědí v Encyklopedii Prahy 2. Ale na tuto specifickou trasu doporučujeme vyrazit zase až na Vánoce, jde tam i o autentický sváteční zážitek z prohlídky. Jiných tras v rámci Putování je dost a budou přibývat. Na trasách se nesoutěží na čas a trasu lze skutečně jít i na několikrát. Počítají se body. Hlavní je však zábava a poznávání spojené s pohybem.

rodny-dum-m-horakove-pd

Rodný dům Milady Horákové v Rumunské ulici 22

Mohou účastníci něco vyhrát?
Jistě, jde o poznávání a vzdělávání hrou, proto je účast bezplatná a navíc ti, kteří získají do stanoveného termínu dostatečný počet bodů (většinou za zhruba 80 procent správných odpovědí), jsou zařazeni do slosování o věcné ceny. Vylosovaní šťastlivci získávají zajímavé publikace, různé dárkové poukazy na kulturu a drobnosti. Například na nedávném závěrečném setkání k trase putování za Josefem Ladou sklidily pozornost kromě knížek pexesa s Ladovými obrázky nebo kočičí jazýčky Mikeš. Tady bych rád upozornil, že uzávěrka pro trasu Milada Horáková je stanovena na konec května. Ale pak bude ještě šance třeba ve zmíněné velké soutěži. Ale trasy lze procházet kdykoliv i bez soutěžení o ceny.

Jakou máte zpětnou vazbu od veřejnosti?
Zpětnou vazbu pečlivě sledujeme. Na konci trasy jsou hráči žádáni o vyplnění dotazníku s pěti otázkami. Je potěšující, že na naše putování vyrážejí hráči všech věkových kategorií, rodiny s dětmi, dospělí i senioři 65 plus. Sami i ve skupinkách. Právě senioři často využívají možnost odevzdat odpovědi na papíře. Ale podle očekávání zaujala trasa Josef Lada hodně i školy a skupiny žáků do 18 let. I ti využili papírové formuláře. Pro některé to bylo těžší, ale naprosté většině se to moc líbilo. Komentáře typu, že hráči se začali známá místa objevovat jiným pohledem, potvrzují, že hra plní svůj účel. To nás moc těší a zavazuje.


Autor: Jan Puci

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Další články
Nahoru