dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Praha 2 si stěžuje na složitou cestu řešení parkovacích přestupků
Parkovací zóny v Praze 2, karta stojí rezidenty 700 korun ročně. Foto: archiv

Praha 2 si stěžuje na složitou cestu řešení parkovacích přestupků

Radní Prahy 2 dnes schválili připomínky městské části k návrhu obecně závazné vyhlášky, kterou se vydává Statut hl. m. Prahy. Návrh spočívá zejména v přenesení prvoinstančního řešení přestupků spáchaných v zónách placeného stání (ZPS) z magistrátu na příslušné městské části. Pro Prahu 2 je však tento návrh z mnoha důvodů nepřijatelný a žádá jeho doplnění o své připomínky. 

Městská část upozorňuje na celkovou nepřipravenost nového systému (například dosud nedokončený a nepředstavený software), hlavní pochybení však vidí ve způsobu, jakým mají být přestupky předávány k řešení.

Pro zjišťování přestupků je vysoutěžena společnost ELTODO. Ta by zjištěná porušení měla oznámit městské policii a až ta by měla tato zjištění, už jako oznámení o přestupcích, předat k vyřízení úřadu městské části. Tato komplikovaná cesta má podle radnice i další nedostatky.

„Nesouhlasíme se způsobem zjišťování porušování režimu parkování v ZPS soukromoprávním subjektem. Máme oprávněnou obavu, že pokud záznamy o parkování bude získávat soukromá firma, nebudou použitelné jako důkaz ve správním řízení. V tomto případě jde totiž o výkon státní správy, který lze provádět pouze v mezích zákona,“ uvedl místostarosta pro oblast dopravy Jan Korseska (ODS). „Pokud máme převzít odpovědnost za dodržování pravidel ZPS, nelze to provést na základě tak problematické předlohy,“ dodal.

Praha 2 také považuje za nedostatečný způsob ochrany osobních dat v rámci Centrálního informačního systému. Mezi její další výhrady patří skutečnost, že návrh neobsahuje kvalifikovaný odhad dopadu přijetí tohoto právního předpisu do rozpočtu hl. m. Prahy ani městských částí. Také postrádá jakékoliv záruky, že městská část bude mít přístup do registru vozidel, což je pro řešení přestupků nezbytné.

Nejasnosti panují i ohledně přechodu na vydávání elektronických parkovacích karet a především záruk, že městská část bude schopna ovlivňovat chod, funkčnost i bezpečnost systému. Proto navrhuje odložení účinnosti změny Statutu tak, aby pro Prahu 2 platila nejdříve od 1. října 2017.

„Posunutí účinnosti považujeme za logické z toho důvodu, že od října roku 2017 má Praha 2 přejít ze systému vydávání parkovacích karet v papírové podobě na systém, ve kterém má být zjišťování přestupků v ZPS prováděno primárně pomocí projíždějících vozidel skenujících registrační značky,“ dodal Korseska.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru