Praha 2 si připomněla oběti spojeneckého náletu na metropoli na sklonku války
14. února 2024 22:15
Tradičním každoročním pietním aktem si tento smutný den připomněli za druhou městskou část starosta Jan Korseska, členové Rady MČ Praha 2, ředitel VFN David Feltl, Otec Jakub Berka a další hosté.
„Scházíme se zde každý rok. Setkal jsem se s přímou účastnící náletu, tehdy devatenáctiletou přímou paní Troníčkovou, které je 97 let. Byla za války v Sázavské 25 ukrytá u živnostníka proti totálnímu nasazení. Dům dostal přímý zásah, ona zázrakem přežila. Chtěla to v sobě vymazat, ale nešlo to. Před pěti lety sepsala své vzpomínky,“ řekl Korseska.
Nálet na Prahu o Popeleční středě roku 1945 směřoval na Drážďany, avšak chyba v navigaci způsobila tragédii v Praze, poškozeny byly zejména čtvrti Nové Město, Vinohrady Holešovice, Smíchov, Vršovice, Žižkov, Libeň, Kbely, Letňany a Čakovice.Letadla svrhla bomby v pásmu od Zlíchova přes Palackého most, Vyšehrad, Karlovo náměstí a část Nuslí, Pankráce, Vinohrad a Vršovic. Nálet trval tři minuty a nezasáhl žádné vojensky významné objekty, zničil ale desítky domů a řadu dalších poškodil.
Mezi poničenými objekty byly i historické památky, především Emauzský klášter a Faustův dům. Zasažena byla i Všeobecná nemocnice na Karlově, shořely dílny Národního divadla na Vinohradech a silně byly porušeny skleníky Botanické zahrady.
Místo na budově VFN na Karlově náměstí 37, kde je deska umístěna, je symbolické ze dvou důvodů. Prvním je, že bomby nemocnici přímo zasáhly a lékaři pak pomáhali raněným na Karlově náměstí, a druhým skutečnost, že podzemní bunkr na Karlově náměstí dostal přímý zásah a zahynulo v něm 120 žen a dětí.Pamětní desku, jejímž autorem je sochař Petr Císařovský, nechala Praha 2 vyrobit a umístit na budovu VFN v roce 2015 u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. V témže roce vydala Praha 2 také publikaci Popel popeleční středy, která obsahuje autentické vzpomínky a příběhy přeživších i rodinných příslušníků obětí náletu.