Dnes Sobota - obcasny-dest 23°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 2 si připomněla oběti náletu na metropoli o Popeleční středě roku 1945
Zprava stojí radní Renáta Kašická, starostka Alexandra Udženija, ministryně obrany Jana Černochová, radní Michal Zuna, Václav Vondrášek, místostarosta Jaroslav Šolc a místostarosta Václav Vondrášek. Foto: Praha 2

Praha 2 si připomněla oběti náletu na metropoli o Popeleční středě roku 1945

Praha 2 si v pondělí 14. února ve 14 hodin připomněla u pamětní desky na Všeobecné fakultní nemocnici oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města v roce 1945, od kterého uplynulo 77 let.

Během pouhých devíti minut přišlo o život 701 osob a dalších 1200 bylo zraněno. Při náletu bylo poškozeno 183 domů, a to včetně takových staveb jako jsou Faustův dům, Vinohradská synagoga či Emauzský klášter.

Právě Karlovo náměstí bylo jednou z nejpostiženějších oblastí. Pietního aktu u pamětní desky se společně se starostkou Prah 2 Alexandrou Udženija zúčastnili i místostarostové Václav Vondrášek, Jaroslav Šolc, a radní Renáta Kašická a Michal Zuna. Pozvání přijala i ministryně obrany Jana Černochová.

pietni-akt-u-pametni-desky-berka-2-2022

Farář Jakub Berka

Za oběti, které zahynuly během náletu, se u pamětní desky pomodlil farář Jakub Berka z kostela sv. Ludmily na náměstí Míru.

Nálet na Prahu o Popeleční středě roku 1945 směřoval na Drážďany, avšak chyba v navigaci způsobila tragédii v Praze, poškozeny byly zejména čtvrti Nové Město, Vinohrady Holešovice, Smíchov, Vršovice, Žižkov, Libeň, Kbely, Letňany a Čakovice.

Místo na budově VFN na Karlově náměstí 37, kde je deska umístěna, je symbolické ze dvou důvodů. Prvním je, že bomby nemocnici přímo zasáhly a lékaři pak pomáhali raněným na Karlově náměstí, a druhým skutečnost, že podzemní bunkr na Karlově náměstí dostal přímý zásah a zahynulo v něm 120 žen a dětí.

Pamětní desku, jejímž autorem je známý sochař Petr Císařovský, nechala Praha 2 vyrobit a umístit na budovu VFN v roce 2015 u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. V témže roce vydala Praha 2 také publikaci Popel popeleční středy, která obsahuje autentické vzpomínky a příběhy přeživších i rodinných příslušníků obětí náletu.


Autor: Cen

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

Včera ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru