Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 2 si připomněla oběti náletu na metropoli o Popeleční středě roku 1945
Zprava stojí radní Renáta Kašická, starostka Alexandra Udženija, ministryně obrany Jana Černochová, radní Michal Zuna, Václav Vondrášek, místostarosta Jaroslav Šolc a místostarosta Václav Vondrášek. Foto: Praha 2

Praha 2 si připomněla oběti náletu na metropoli o Popeleční středě roku 1945

Praha 2 si v pondělí 14. února ve 14 hodin připomněla u pamětní desky na Všeobecné fakultní nemocnici oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města v roce 1945, od kterého uplynulo 77 let.

Během pouhých devíti minut přišlo o život 701 osob a dalších 1200 bylo zraněno. Při náletu bylo poškozeno 183 domů, a to včetně takových staveb jako jsou Faustův dům, Vinohradská synagoga či Emauzský klášter.

Právě Karlovo náměstí bylo jednou z nejpostiženějších oblastí. Pietního aktu u pamětní desky se společně se starostkou Prah 2 Alexandrou Udženija zúčastnili i místostarostové Václav Vondrášek, Jaroslav Šolc, a radní Renáta Kašická a Michal Zuna. Pozvání přijala i ministryně obrany Jana Černochová.

pietni-akt-u-pametni-desky-berka-2-2022

Farář Jakub Berka

Za oběti, které zahynuly během náletu, se u pamětní desky pomodlil farář Jakub Berka z kostela sv. Ludmily na náměstí Míru.

Nálet na Prahu o Popeleční středě roku 1945 směřoval na Drážďany, avšak chyba v navigaci způsobila tragédii v Praze, poškozeny byly zejména čtvrti Nové Město, Vinohrady Holešovice, Smíchov, Vršovice, Žižkov, Libeň, Kbely, Letňany a Čakovice.

Místo na budově VFN na Karlově náměstí 37, kde je deska umístěna, je symbolické ze dvou důvodů. Prvním je, že bomby nemocnici přímo zasáhly a lékaři pak pomáhali raněným na Karlově náměstí, a druhým skutečnost, že podzemní bunkr na Karlově náměstí dostal přímý zásah a zahynulo v něm 120 žen a dětí.

Pamětní desku, jejímž autorem je známý sochař Petr Císařovský, nechala Praha 2 vyrobit a umístit na budovu VFN v roce 2015 u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. V témže roce vydala Praha 2 také publikaci Popel popeleční středy, která obsahuje autentické vzpomínky a příběhy přeživších i rodinných příslušníků obětí náletu.


Autor: Cen

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Dnes v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

Včera ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru