
Praha 2 si připomněla oběti náletu na metropoli o Popeleční středě roku 1945
14. února 2022 20:28
Během pouhých devíti minut přišlo o život 701 osob a dalších 1200 bylo zraněno. Při náletu bylo poškozeno 183 domů, a to včetně takových staveb jako jsou Faustův dům, Vinohradská synagoga či Emauzský klášter.
Právě Karlovo náměstí bylo jednou z nejpostiženějších oblastí. Pietního aktu u pamětní desky se společně se starostkou Prah 2 Alexandrou Udženija zúčastnili i místostarostové Václav Vondrášek, Jaroslav Šolc, a radní Renáta Kašická a Michal Zuna. Pozvání přijala i ministryně obrany Jana Černochová.

Farář Jakub Berka
Za oběti, které zahynuly během náletu, se u pamětní desky pomodlil farář Jakub Berka z kostela sv. Ludmily na náměstí Míru.
Nálet na Prahu o Popeleční středě roku 1945 směřoval na Drážďany, avšak chyba v navigaci způsobila tragédii v Praze, poškozeny byly zejména čtvrti Nové Město, Vinohrady Holešovice, Smíchov, Vršovice, Žižkov, Libeň, Kbely, Letňany a Čakovice.
Místo na budově VFN na Karlově náměstí 37, kde je deska umístěna, je symbolické ze dvou důvodů. Prvním je, že bomby nemocnici přímo zasáhly a lékaři pak pomáhali raněným na Karlově náměstí, a druhým skutečnost, že podzemní bunkr na Karlově náměstí dostal přímý zásah a zahynulo v něm 120 žen a dětí.
Pamětní desku, jejímž autorem je známý sochař Petr Císařovský, nechala Praha 2 vyrobit a umístit na budovu VFN v roce 2015 u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. V témže roce vydala Praha 2 také publikaci Popel popeleční středy, která obsahuje autentické vzpomínky a příběhy přeživších i rodinných příslušníků obětí náletu.