Dnes Úterý - zatazeno 12°C
Zítra Středa - obcasny-dest 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 2 schválila rozpočet na rok 2024, hospodaření má být vyrovnané
Radnice Prahy 2 sídlí na náměstí Míru. Foto: archiv

Praha 2 schválila rozpočet na rok 2024, hospodaření má být vyrovnané

Zastupitelé Prahy 2 schválili na svém pondělním jednání rozpočet a finanční plán zdaňované činnosti městské části na rok 2024. Hospodaření městské části bude stejně jako v minulých letech vyrovnané, nejvíc finančních prostředků radnice investuje do oblasti školství, péče o veřejná prostranství a zeleň a do péče o bytový a nebytový fond. Informovala o tom starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS), který má zároveň ve své gesci oblast financí.

Rozpočet na rok 2024 byl schválen ve výši 961,44 milionu korun. Objem běžných výdajů, ze kterých jsou financovány oblasti jako je školství, kultura a sociální péče, ale i péče o veřejnou zeleň nebo činnost samosprávy, činí 677,11 milionu korun a objem kapitálových (investičních) výdajů, které městská část vynakládá na péči o nemovitý majetek v rámci bytového fondu, budov a pozemků základních a mateřských škol, pak činí 284,34 milionu korun. 

Nejvíc finančních prostředků míří již tradičně do oblasti školství, letos celkem 148,21 milionů korun. „I v letošním roce chceme pokračovat v investicích do oprav a rekonstrukcí budov mateřských a základních škol, modernizace jejich vnitřního vybavení i do rekonstrukcí školních hřišť a sportovišť,“ uvedl starosta Korseska.

Největší investiční akcí letos je celková rekonstrukce kuchyně a jídelny v ZŠ Sázavská (30 mil. Kč), která bude realizována ve dvou etapách. Pokračovat se také v rekonstrukci půdních prostor a pláště budovy ZŠ Na Smetance (20 mil. Kč) a v budování multifunkčních polytechnických dílen v Sarajevské ulici. které vzniknou rekonstrukcí dvorního objektu v Sarajevské ulici (30 mil. Kč). 

„Nové dílny budou sloužit nejen pro klasické dílenské činnosti, ale také pro přípravu žáků na digitalizaci. Využívat je budou jak žáci dvojkových základních škol, tak i děti z DDM Praha 2,“ upřesnil Korseska. 

Další velkou část z rozpočtu představuje také péče o veřejná prostranství a zeleň. V této kapitole je pro letošek vyčleněno 80,68 milionu korun. Částka je určena na údržbu veřejné zeleně, čištění chodníků, na nákup vodních prvků, opravy mobiliáře či dosadbu stromů v parcích.

Městská část letos také počítá s revitalizací Lumírových sadů (5 mil. Kč), vybudováním agility hřiště v Perucké stráni (1 mil. Kč) a dokončením zpracování projektu na revitalizaci parku u Novoměstských hradeb v Horské ulici včetně kuželny a zaniklého sportoviště (1,8 mil. Kč). 

Pokračovat bude i v investicích do bytového a nebytového fondu městské části. Kromě oprav bytů, rekonstrukcí výtahů a kotelen počítá Praha 2 také s dokončením výstavby multifunkčního objektu v Korunní ulici (44,5 mil. Kč), kde vzniká nové pracoviště oddělení přestupků ÚMČ Praha 2 a další zázemí například pro krizové řízení a kyberbezpečnost. 

„Díky dlouhodobě odpovědnému nakládání s financemi bude i letos hospodaření naší městské části vyrovnané. Stejně jako v předchozích letech jsme rozpočet a finanční plán zdaňované činnosti připravili s maximální odpovědností. Finanční prostředky proto budeme vynakládat co nejefektivněji bez jakýchkoli půjček a zadlužování,“ dodal Korseska.


Autor: red

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

Dnes v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Dotační program podpoří inovační akce

Včera v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Další články
Nahoru