Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 2 schválila rozpočet na letošní rok, radnice bude investovat hlavně do školství
V ZŠ Vratislavova vznikne letos za 1,6 milionu korun dětské hřiště ve vnitrobloku. Foto: Facebook ZŠ

Praha 2 schválila rozpočet na letošní rok, radnice bude investovat hlavně do školství

Zastupitelé Prahy 2 dnes schválili rozpočet na letošní rok, hospodaření městské části bude vyrovnané. Příjmová i výdajová část rozpočtu bude letos ve výši 827,12 milionu korun. Plánované výdaje na aktivity městské části, investice a opravy se snižovat nebudou. Nejvíce peněz, podobně jako v předcházejících letech, půjde do oblasti školství, dále pak do sociální oblasti, na péči o veřejná prostranství, o zeleň a na obnovu bytového fondu v majetku městské části.    

„Díky našim úsporám a také již tradičně vyrovnanému hospodaření disponujeme finanční rezervou. Ta nám pomáhá překlenout i toto složité období, provázené těžko předvídatelnými výpadky příjmů a nárůstem nákladů,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který má na starosti oblast financí. 

Běžné výdaje na letošek jsou stanoveny ve výši 626,10 milionu korun, kapitálové tvoří 201,02 milionu korun. Z běžných výdajů je financováno školství, kultura a sociální péče, ale i péče o veřejnou zeleň nebo činnost samosprávy. Kapitálové, respektive investiční výdaje, zajišťují péči o nemovitý majetek v rámci bytového fondu, budov a pozemků základních a mateřských škol. 

Výpadek příjmů, který vznikne vlivem různých nařízení vlády, bude podle Korsesky pokryt z úspor z hospodaření v minulých letech.

„Do mateřských a základních škol jde každoročně největší díl z rozpočtu. Stejně tomu bude i letos, školství má totiž v naší městské části jednoznačnou prioritu. Na provoz, údržbu a opravy našich základních škol, mateřských škol a jejich příspěvkových organizací je proto letos vyčleněno celkem 168,4 milionu korun,“ vyčíslila starostka Prahy 2 Jana Černochová, do jejíž gesce spadá právě oblast školství. 

Z významných běžných výdajů zamíří celkem 13,1 milionu korun do ZŠ Londýnská, kde se plánuje výměna oken a oprava fasády ve vnitrobloku. V ZŠ Vratislavova se bude opravovat část střechy a měnit střešní okna, což vyjde na celkem devět milionů korun, za sedm milionů korun se bude do základních škol pořizovat nová výpočetní technika. 

Do seznamu investičních akcí, které se letos plánují, patří například rekonstrukce části povrchu školního hřiště a sanace stěny budovy v ZŠ Jana Masaryka za 4,37 milionu korun, v ZŠ Na Smetance se bude za pět milionů korun rekonstruovat plynová kotelna a v ZŠ Vratislavova vznikne za 1,6 milionu korun dětské hřiště ve vnitrobloku.

Další velkou část z rozpočtu představuje péče o veřejná prostranství a zeleň. Pro letošek je v této kapitole vyčleněno 79,87 milionu korun.  Částka je určena na údržbu veřejné zeleně, čištění chodníků, na nákup vodních prvků, opravy v parcích či na dosadbu stromořadí. 

Za celkem 11,5 milionu korun má pod Nuselským mostem vzniknout také volnočasový areál, městská část také počítá s revitalizací parku nad ulicí Vozová, a to za 17 milionů korun. Celkem 12,8 milionu korun je určeno také na revitalizaci okolí kostela svaté Ludmily na náměstí Míru. 

Na rekonstrukce výtahů v domech spravovaných městkou částí má letos jít celkem 15 milionů korun, na opravy bytů je vyčleněno 12 milionů korun, 10 milionů korun si vyžádá rekonstrukce bytového domu a vybudování nového výtahu v ulici Na Libušince 3.


Autor: red

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

30. ledna 2023 v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Další články
Nahoru