Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zpravodajství

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů korun. 

Pilotní program participativního rozpočtu pod názvem Dobrý nápad pro Dvojku startuje již tuto neděli 1. srpna. Jde o další krok vedoucí k širšímu zapojení občanů do rozvoje městské části. Přispívá také k sousedskému dialogu mezi občanem a radnicí. Až 5 milionů korun rozdělí radnice Prahy 2 mezi vítězné návrhy tak, aby ji celkové náklady na realizaci vybraných projektů nepřesáhly.

„Praha 2 je známá tím, že zde bydlí lidé se silnou vazbou k prostředí, v němž žijí. Proto jsme se rozhodli dát jim možnost ovlivnit budoucí podobu naší městské části,“ uvedl místostarosta Prahy 2 Jan Korseska, v jehož gesci je oblast financí, investic a dopravy.

„Moc se těším na všechny dobré nápady od našich spoluobčanů a pevně věřím, že bude tento pilotní projekt úspěšný a přinese radost řadě lidí,“ doplnila pověřená radní pro bytovou politiku a současně patronka participativního rozpočtu Renáta Kašická.

Se svým návrhem se může zapojit každá fyzická osoba starší 15 let, která je občanem EU. Zatímco podávat návrh může v podstatě kdokoliv, hlasovat mohou pouze „místní“ – občané s trvalým pobytem na území Prahy 2. Hlasování je možné pouze ve webové aplikaci, případně osobně ve spolupráci s Informační kanceláří MČ Praha 2 v budově úřadu na náměstí Míru 20, Praha 2.

Samotný program bude mít několik fází. Jednotlivé návrhy bude úřad městské části posuzovat z hlediska realizovatelnosti. Následovat bude prezentace realizovatelných autorských návrhů. Vyvrcholením procesu bude hlasování občanů o tom, které návrhy mají být z peněz participativního rozpočtu uskutečněny. Realizační fáze vítězných projektů je pak plánována od druhého čtvrtletí příštího roku.

Informace i pravidla týkající se zapojení do participativního rozpočtu naleznou zájemci na webových stránkách městské části.
Autor: TZ, red

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Další články
Nahoru