dnes
Středa - jasno
21°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
22°C
pozítří
Pátek - skorojasno
24°C
Nepořádek u kontejnerů na tříděný odpad v Praze 2 budou uklízet bezdomovci

Nepořádek u kontejnerů na tříděný odpad v Praze 2 budou uklízet bezdomovci

Praha 2 hodlá nezvyklým způsobem bojovat s nepořádkem u kontejnerů na tříděný odpad. Rozjíždí pilotní program zaměstnávání bezdomovců při úklidu kolem kontejnerů. Zároveň apeluje na podnikatele a živnostníky, kteří neoprávněně využívají nádoby určené pouze pro obyvatele.   

„Máme potíže se subjekty, které si nepořídily vlastní nádoby na tříděný odpad a žijí na úkor druhých. Zneužívají ty veřejné a lidé si pak stěžují na nepořádek kolem kontejnerů. Rozhodli jsme se zkusit nejprve přesvědčovací metodu, než přistoupíme k sankcím. To považujeme za krajní řešení a věříme, že kampaň situaci zlepší,“ říká místostarosta pro oblast životního prostředí Václav Vondrášek (ODS).

„Ačkoli odpady jsou plně v kompetenci magistrátu a nikoli městských částí, koncem roku jsme adresovali živnostníkům dopisy, v nichž je důrazně upozorňujeme na neoprávněnost jejich jednání, a provedli řadu kontrol jednotlivých stanovišť,“ pokračuje.

Koncem roku radnice adresovala vybraným podnikatelům dopis, kterým je upozorňuje na povinnosti při nakládání s odpady v rámci podnikatelské činnosti. Radnice zatím kontaktovala pouze provozovny spojené s vyšším množstvím zbytkových obalových materiálů, jako je papír včetně kartonů, plasty a odpadové sklo. Celkem jde o 710 provozoven, jimž byly osobně nebo datovou schránkou doručeny zmíněné dopisy.

Úřad druhé městské části zároveň posílil kontroly těchto provozoven. Nyní probíhají pětkrát až šestkrát týdně. Jako problematické se jeví asijské večerky, kde s odpady často nezacházejí tak, jak mají a většinou nerozumí česky. Proto městská část v rámci projektu Čistá dvojka připraví leták o nakládání s odpady v několika jazykových verzích – kromě češtiny ještě v angličtině, vietnamštině a ruštině.

V této souvislosti radnice připravila pilotní projekt úklidu několika stanovišť tříděného odpadu bezdomovci. Ve vymezené části Vinohrad budou do konce března uklízet dvě klientky azylového domu Naděje, které předem vyškolí úklidová firma Komwag. „Mají uklízet kolem stanovišť tříděného odpadu ve dvanácti vinohradských ulicích. V Praze 2 je to naprostá novinka a sami jsme zvědavi, jak to bude fungovat. Pokud se to osvědčí, bude to užitečná služba nejen pro obyvatele Prahy 2, ale i pro lidi, kteří se ocitli bez domova a leckdy mají pocit, že společnost o ně nestojí. Budeme rádi, když se z pilotního programu stane dlouhodobá spolupráce,“ uvedl radní Prahy 2 Michal Zuna (TOP 09), v jehož gesci je oblast bezpečnosti.

Ženy bez domova budou ukládat do pytlů přebytečný odpad, který se hromadí kolem kontejnerů. Za práci dostanou finanční odměnu. Na konci března městská část jejich výpomoc vyhodnotí a rozhodne, jestli bude projekt pokračovat. 


Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

Dnes v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Odkaz Baltského řetězu připomínají vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy ve foyer Nové radnice

19. srpna 2019 v 18:46

Na oslavu 30. výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou ode dneška do 25. srpna ve foyer Nové radnice vyvěšeny vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy společně s informačním bannerem. Připomínají událost, která stvrdila snahy pobaltských zemí vrátit se na mapu Evropy jako nezávislé...

Další články
Nahoru