dnes
Čtvrtek - oblacno
23°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
15°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
12°C
Praha 2 pronajala při aukcích stovky bytů. Transparentní systém se osvědčil, říká místostarosta Grundler
Aktuálně je soutěžen i pronájem bytů v Anglické ulici. Foto: archiv P2

Praha 2 pronajala při aukcích stovky bytů. Transparentní systém se osvědčil, říká místostarosta Grundler

Tento týden byl obnoven provoz trhů na Tylově náměstí. Jaká byla hodnotící kritéria v soutěži na nového provozovatele? Jak bude kontrolován, aby se neopakovaly špatné zkušenosti s provozováním trhů v minulosti? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot místostarosta Prahy 2 Michael Grundler (TOP 09). Jelikož má ve vedení druhé městské části odpovědnost za oblast správy majetku, směřovaly na něj i dotazy týkající se dosavadní i budoucí praxe aukce volných bytů, které nabízí Praha 2 k pronájmu. 
michael-grundler

Ing. Michael Grundler

Rada městské části Praha 2 nedávno schválila vítěze veřejné soutěže na provozování farmářských trhů na Tylově náměstí. Jaká byla hodnotící kritéria a v čem byla nabídka konsorcia CITY FARM nejlepší?
Vedle výše nájemného, která byla jen jedním z kritérií, byly dalšími parametry pro výběr provozovatele trhu technické a organizační řešení trhu, skladba nabízeného sortimentu a zkušenosti s provozováním farmářských trhů. Za všechna tato dílčí kritéria byly udělovány body a vyhrál nájemce s nejvyšším bodovým ohodnocením. Konsorcium CITY FARM prokázalo dlouholetou zkušenost s provozováním trhů a jeho nabídka byla zpracována velmi kvalitně s výhledem bohatého doprovodného programu i mimo hlavní náplň farmářských trhů, tedy prodeje jako takového.

Loni provozovala trhy na náměstí společnost Farma market, ale jen půl roku, protože podle radnice nedodržovala podmínky smlouvy. V čem konkrétně?
U tohoto provozovatele bylo zjištěno několik nedostatků. Nejen že produkty neměly deklarovaný původ, ale provozovatel například nedodržoval počet a požadovaný vzhled stánků. Jednotný vizuální styl máme v podmínkách vždy a každý zájemce o provozování trhu o tom ví předem. O dodržování Kodexu farmářských trhů nemluvě. Samozřejmě je bez výjimky potřeba, aby si provozovatel hlídal „své“ prodejce tak, aby byl naplněn účel farmářských trhů.

Objevovaly se kritické hlasy, podle kterých nespokojenost veřejnosti s trhy nebylo správné měřit jen podle nějaké ankety? Jakými způsoby jste si zjišťovali zpětnou vazbu od návštěvníků trhů?
Jedna věc je nespokojenost zákazníků, která může být často podmíněna osobními zkušenostmi, ale další věc je zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která mimo jiné dospěla k závěru, že společnost provozující trhy klamala spotřebitele, například nepravdivým označením země původu. Rovněž Úřad MČ Praha 2 prováděl svá místní šetření v oblastech, které mohl posoudit.

Máte nastaveny kontrolní mechanismy, kterými budete hlídat činnost nového provozovatele?
Jistě, k novému provozovateli  budeme přistupovat s obezřetností tak, jako jsme to dělali u všech předchozích. Samozřejmě budeme hlídat dodržování smluvních podmínek. Jiný mechanismus, než že se sami přesvědčíme jako zákazníci vyhledávající kvalitu a čistotu, není. Mluvím za samosprávu, nemluvím o krocích, které ve své působnosti může činit státní správa.

Na území Prahy 2 jsou i trhy na náplavce Rašínova nábřeží. Jak hodnotíte jejich úroveň?
Myslím si, že atmosféra trhu je velmi dobrá. Pan Sedláček je vyhlášeným provozovatelem trhů. Byl bych býval rád, pokud by se i on zapojil do soutěže o nájemce Tylova náměstí.

Praha 2 už několik let pořádá aukce volných bytů, které nabízí k pronájmu. Bude v této praxi pokračovat i letos a v dalších letech?
Ano, určitě budeme i nadále vybírat nájemce bytů pomocí aukce. V případech, kdy pronajímáme byty mimo rámec sociální bytové politiky, je to nejtransparentnější způsob, jak vybrat nového nájemce. 

Kolik takových bytů bylo již pronajato a s kolika se ještě počítá? Mají větší zájem obyvatelé Prahy 2, nebo takzvaně přespolní?
V současné době máme pronajato celkem zhruba 480 bytů vysoutěžených za smluvní nájemné. Dalších 13 bytů bude pronajato během dubna 2019, po poslední veřejné soutěži, která se konala 18. března. Zájem o aukci mezi rezidenty a ostatními občany, kteří neprokázali dvouletý trvalý pobyt na území MČ Praha 2, byl v minulém roce přibližně stejný. V aukci, kterou jsme pořádali poprvé v letošním roce a po delší době, převažoval zájem rezidentů.

V průběhu let se měnila pravidla aukcí, například se přistoupilo na to, že nájemní smlouva se uzavírá nejdříve na devítiměsíční zkušební dobu, nebo došlo ke zvýšení kauce. Proč? A chystají se pro další aukce nějaké změny dosavadních pravidel?
Poslední změna Pravidel veřejné soutěže o nájem obecních bytů (byty za smluvní nájemné, tzv. aukce) proběhla v roce 2017 (účinnost od 19. dubna). Po zkušenostech z minulých let se nám osvědčuje si nájemce nejprve „vyzkoušet“ během těch devíti měsíců. Pokud se ukáže, že vztah mezi nájemcem a pronajímatelem nefunguje (tzn. především, že nájemce neplatí vysoutěžené nájemé řádně a včas nebo byt užívá v rozporu se smlouvou), nájemce jednoduše ví, že smlouva mu prodloužena nebude. Naopak ten, kdo si řádně své povinnosti plní, se nemusí o své bydlení obávat. Nyní se případné úpravy pravidel budou týkat pouze záležitostí technického a organizačního charakteru.

Proč jsou některé aukce jednokolové a některé dvoukolové?
V jednokolové aukci jsou soutěženy převážně byty, které si vyžádaly vyšší náklady na opravu či byty s velkou užitnou plochou. To je oblast, kde jednoznačně dominují prvky trhu. Je zapotřebí, aby se vrátily náklady, které si byt vyžádal. Také nám otevřená soutěž dává naději na získání nových rezidentů Prahy 2, kteří si druhou městskou část zvolí jako své dlouhodobé místo pro život. V prvním kole dvoukolové soutěže mezi sebou soutěží pouze rezidenti Prahy 2, čímž dáváme zdejším obyvatelům možnost, aby zůstali v Praze 2. Zde se více objevují prvky bytové politiky s tím, že je zachována soutěž.


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Zasedání zastupitelů Prahy 4 se bude konat ve středu. Jaký je program?

21. září 2020 v 11:50

Jedenácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 23. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice v Táborské ulici (sál 301).

Další články
Nahoru