Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zpravodajství

Praha 2 připraví byty k pronájmu ukrajinským rodinám

Vedení Prahy 2 v uplynulém týdnu souhlasilo s vyčleněním první desítky obecních bytů. Ty hodlá radnice dovybavit a nabídnout k pronájmu ukrajinským rodinám prchajícím před válečným konfliktem za snížené nájemné. Městská část tak rozšířila dosavadní nabídku krátkodobého ubytování o další formu pomoci, informovala mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. 

V rámci okamžité humanitární pomoci radnice v minulých dnech na vlastní náklady zrekonstruovala a vybavila ubytovny o celkové kapacitě 60 lůžek a zprostředkovala další ubytování v místních hotelech a penzionech s kapacitou zhruba 460 míst.

Děti začaly chodit do škol a školek

Městská část pomáhá i se začleňováním ukrajinských dětí do vzdělávacího systému. Do mateřských škol nově nastoupilo 15 dětí, do škol základních 42. Tam, kde to kapacita školy a personální zajištění dovolí, vznikají dětské adaptační skupiny.

„Od prvního dne vyjadřujeme ukrajinskému lidu plnou solidaritu a nabízíme uprchlíkům všestrannou pomoc. Hledáme všechny možné cesty, jak lidem, kterým válka na Ukrajině vzala všechny životní jistoty, alespoň trochu ulehčit. Poskytujeme ubytování, zajišťujeme sociální péči a zprostředkováváme i péči zdravotní a psychologickou. Snažíme se vyčlenit i místa ve školkách a školách, byť jsou naše kapacity velmi omezené. V těchto dnech jsme také otevřeli první adaptační dětskou skupinu při ZŠ Botičská a další budou následovat,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Potřeby pro děti v Balbínově

Praha 2 také podpořila občanskou iniciativu v podobě materiální sbírky. Pro tento účel vyčlenila prostory v Balbínově ulici, které běžně slouží jako útočiště klubu Dvojka pro seniory. Maminky tady naleznou vše potřebné: kojenecké plenky, dětskou výživu, kosmetiku, oblečení ale i kočárky nebo hračky pro děti.

Ukrajinské uprchlíky radnice podporuje i finančně. Pořádá finanční sbírku prostřednictvím nadačního fondu Dvojka srdcem, pro tento účel zřídila speciální účet č. 5298268319/0800, VS: 24022022. Díky štědrosti dárců se touto cestou během krátké doby podařilo shromáždit 120 tisíc korun.

Zastupitelé Prahy 2 při pondělním zasedání dosavadní úsilí radnice ocenili a jednomyslně odsouhlasili poskytnutí finančního daru ve výši 1 milionu korun na podporu Ukrajiny, a to prostřednictvím obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni – SOS Ukrajina.


Autor: Alo

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru