Dnes Úterý - mlha 26°C
Zítra Středa - skorojasno 24°C
Úterý 26. 9. 2023
Svátek má Andrea
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 2 připomněla výročí bitvy u Sokolova, na náměstí Míru najdete výstavu
Improvizovaný pietní háj plný dřevěných křížků se jmény padlých vojáků na náměstí Míru. Foto: Praha 2

Praha 2 připomněla výročí bitvy u Sokolova, na náměstí Míru najdete výstavu

Praha 2, Československá obec legionářská, Ministerstvo obrany ČR a obecně prospěšná společnost Sokolovo nachystaly při příležitosti 80. výročí bitvy u Sokolova celodenní program na náměstí Míru. Dopolední část programu byla věnována zejména školám, odpoledne pak veřejnosti. Nechyběl ani pietní akt v improvizovaném pietním háji plném dřevěných křížků se jmény padlých vojáků.

Na náměstí vzniklo dobové městečko, k vidění byla dobová vojenská technika i vojáci v uniformách z roku 1943, a během celého dne probíhaly také přednášky přímo pod širým nebem. Součástí programu byla i prezentace Odboru pro válečné veterány a válečné hroby Ministerstva obrany ČR a Armády České republiky a jejích jednotek, včetně středočeské roty Aktivní zálohy.

Velkému zájmu veřejnosti se těšily také stánky s vojenskými suvenýry a návštěvníci si nenechaly ujít ani příležitost k ochutnání vojenského guláše připraveného v polní kuchyni.

Během odpoledního programu zazněly projevy významných osobností, kde nechyběl ani zástupce radnice Prahy 2, místostarosta Jan Korseska. Následně byly představeny i nové knihy autorů Milana Kopeckého a Milana Mojžíše, kteří významně doplnili celoživotní dílo badatele Miroslava Brože Hrdinové od Sokolova a zmapovali medailonky většiny účastníků bojů.

Zahájena byla také panelová výstava o vzniku jednotky 1. československého samostatného praporu v SSSR a jejích bojích na Ukrajině. Její venkovní provedení si na náměstí Míru budou moci zájemci prohlédnout až do 21. března. Poté bude výstava přemístěna až do poloviny června do prostor Muzea a vzdělávacího centra čs. legií v suterénu hotelu Legie na náměstí I. P. Pavlova v Praze 2.
Autor: Alo

Haló ven!

Dnes v 10:10

Spolek za Veselejší Střížkov zve na akci Haló ven kterou spolupořádá s radnicí Prahy 9. Akce proběhne 21. října od 16 hodin na Střížkově.

Břevnovské posvícení 2023

Dnes v 08:31

V pátek 6. října odpoledne bude u Břevnovského kláštera v provozu většina stánků, pouťové atrakce a večer se koná diskotéka a v sobotu 7. října začne od rána pravé posvícení. Ve stáncích si budete moci zakoupit pečená žebra, sýry, řeznické speciality, bramborové placky, burgery, šašlik, palačinky...

Tajemství Noci vědců bude ČVUT odhalovat na několika místech v Praze

Dnes v 07:34 | Aktualizováno v 11:34

Na dalším ročníku oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců představí ČVUT v Praze coby jeden ze spolupořadatelů opravdové taje vědy. Noci vědců se zúčastní sedm z osmi fakult univerzity, k tomu Ústřední knihovna ČVUT, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, třešničkou na dortu...

Návštěvníci Vinobraní na Grébovce přispěli Dvojce srdcem částkou 12 778 korun

Včera ve 22:01

Během sobotního Vinobraní na Grébovce  přispěli návštěvníci do kasičky nadačního fondu Dvojka srdcem částkou 12 778 korun. „Díky tomu můžeme pomoci dalším obyvatelům Praha 2, kteří naši pomoc potřebují,“ poděkoval fond na svém facebookovém profilu.

Vinobraní na náplavce 2023

Včera v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

Včera v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

Praha 6: Setkání k zeleni na Hanspaulce

24. září 2023 ve 12:32

Radnice Prahy 6 zve k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

IDEA13: Maraton nápadů pro lepší Prahu 13

23. září 2023 v 10:43

Šestý ročník 24hodinových nápadových maratonů Prahy 13 je zpět. Jednotlivci i týmy se mohou hlásit s nápady na zlepšení školství, volnočasových aktivit, bezpečnosti nebo životního prostředí na Třináctce.

Přednáška: Ze srdce a kamene

23. září 2023 v 07:14

Přednáška z cyklu Rok Antonína Švehly Ze srdce a kamene Místa vzpomínek na Antonína Švehlu se koná v pondělí 2. října od 17 hodin.

Vycházka: Park Eden a Slatiny

22. září 2023 ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Další články
Nahoru