Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 2 připomněla výročí bitvy u Sokolova, na náměstí Míru najdete výstavu
Improvizovaný pietní háj plný dřevěných křížků se jmény padlých vojáků na náměstí Míru. Foto: Praha 2

Praha 2 připomněla výročí bitvy u Sokolova, na náměstí Míru najdete výstavu

Praha 2, Československá obec legionářská, Ministerstvo obrany ČR a obecně prospěšná společnost Sokolovo nachystaly při příležitosti 80. výročí bitvy u Sokolova celodenní program na náměstí Míru. Dopolední část programu byla věnována zejména školám, odpoledne pak veřejnosti. Nechyběl ani pietní akt v improvizovaném pietním háji plném dřevěných křížků se jmény padlých vojáků.

Na náměstí vzniklo dobové městečko, k vidění byla dobová vojenská technika i vojáci v uniformách z roku 1943, a během celého dne probíhaly také přednášky přímo pod širým nebem. Součástí programu byla i prezentace Odboru pro válečné veterány a válečné hroby Ministerstva obrany ČR a Armády České republiky a jejích jednotek, včetně středočeské roty Aktivní zálohy.

Velkému zájmu veřejnosti se těšily také stánky s vojenskými suvenýry a návštěvníci si nenechaly ujít ani příležitost k ochutnání vojenského guláše připraveného v polní kuchyni.

Během odpoledního programu zazněly projevy významných osobností, kde nechyběl ani zástupce radnice Prahy 2, místostarosta Jan Korseska. Následně byly představeny i nové knihy autorů Milana Kopeckého a Milana Mojžíše, kteří významně doplnili celoživotní dílo badatele Miroslava Brože Hrdinové od Sokolova a zmapovali medailonky většiny účastníků bojů.

Zahájena byla také panelová výstava o vzniku jednotky 1. československého samostatného praporu v SSSR a jejích bojích na Ukrajině. Její venkovní provedení si na náměstí Míru budou moci zájemci prohlédnout až do 21. března. Poté bude výstava přemístěna až do poloviny června do prostor Muzea a vzdělávacího centra čs. legií v suterénu hotelu Legie na náměstí I. P. Pavlova v Praze 2.
Autor: Alo

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Dnes ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Dnes v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Další články
Nahoru