Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - jasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 2 požádala loni o cyklostojany, magistrát je letos na jaře objednal. Přesto v ulicích nejsou
Chodníky v Podskalí se koloběžkami a koly odloženými na chodnících hemží. Takto někdo v Trojické ulici opřel sdílené kolo o výlohu obchodu. Foto: Jan Puci

Praha 2 požádala loni o cyklostojany, magistrát je letos na jaře objednal. Přesto v ulicích nejsou

S povalujícími se a překážejícími koloběžkami a koly na chodnících se potýkají městské části v Praze už dlouhou dobu. Praha 2 loni v prosinci odeslala na magistrát žádost o instalaci tří desítek cyklostojanů. Ačkoli je v průběhu letošního jara magistrát objednal u správce pražských komunikací, k instalaci dodnes nedošlo. 

„Máme veliký problém s různě pohozenými koloběžkami a postávající kola na všech možných plochách. Vytipovali jsme proto desítky míst na území Prahy 2,“ uvedl místostarosta druhé městské části pro oblast dopravy, financí a investic Jan Korseska (ODS).

Vybraná místa odsouhlasila Policie ČR, a tak v polovině prosince 2021 odeslalo Oddělení dopravy vinohradské radnice na magistrát žádost na umístění cyklomobiliáře. V žádosti bylo požadováno a schváleno 31 vybraných míst na instalaci cyklostojanů tvaru „U“.

Radnice Prahy 2 podle Korsesky neočekávala problémy s instalací a doufala, že by se tak alespoň částečně mohla situace zlepšit a ubylo by stížností obyvatel. Těm koloběžky a kola ztěžují pohyb po chodnících. Magistrát žádost zpracoval a po necelých čtyřech měsících cyklostojany objednal.

„Dne 9. dubna byla Odborem dopravy datovými schránkami odeslána na Technickou správu komunikací hl. m. Prahy (TSK) objednávka cyklostojanů s jejich následným převzetím do vlastní správy a evidence majetku,“ potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

K instalaci však dosud, kdy už uplynulo od odeslání žádosti pět měsíců, nedošlo. „Víme o tom, že TSK doposud naši objednávku neuspokojila a netrpělivě čekáme, až tomu tak bude. TSK samozřejmě urgujeme, ale tato organizace má více priorit než kapacit,“ sdělil nyní mluvčí magistrátu.  

„Kolegové jsou přetížení a nestíhají realizovat veřejnou zakázku na dodávku a instalaci stojanů. Kolegové se například plně věnují rekonstrukci Barrandovského mostu, který už nutně potřeboval opravu,“ dodal.

K chybějícím cyklostojanům se nyní vyjádřila prostřednictvím své mluvčí i TSK. „Tento požadavek řešíme v rámci velké zakázky na dodávku a montáž prvků cyklistické infrastruktury (mobiliáře) u základních a mateřských škol po celé Praze. V první fázi se jedná o zhruba 30 lokalit a součástí této dodávky jsou i tyto mobilní cyklostojany pro Prahu 2. Jedná se o velmi objemnou zakázku, kterou musíme řádně zprocesovat a i samotná výroba a montáž si vyžádá čas,“ reagovala na dotaz, proč se cyklostojany zatím v ulicích neobjevily. Termín instalace podle ní bude znám až po výběru dodavatele.

„Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr i představitelé TSK nás celé volební období ujišťovali, že stojanů pro stanoviště kol a koloběžek je dost a stejné je to s kapacitou na instalaci. Do dnešního dne se žádný stojan nenainstaloval. Musím konstatovat, že v tomto volebním roce byla činnost TSK zcela paralyzována. Je to veliká chyba,“ dodal místostarosta Korseska.

Jak před pár dny Scheinherr uvedl pro TV Nova, „předně se řeší problém v ulicích, kde městská policie denně rozdá uživatelům desítky pokut denně.“ Podle něj hlavní město nadiktovalo provozovatelům jasné podmínky, jak mohou být provozovány koloběžky.


Autor: Jan Puci

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

Dnes ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Dnes v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Dnes v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Dnes v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

Včera v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

Včera ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

Včera v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

Včera v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

Včera v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru