Dnes Neděle - zatazeno -1°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 2 požádala loni o cyklostojany, magistrát je letos na jaře objednal. Přesto v ulicích nejsou
Chodníky v Podskalí se koloběžkami a koly odloženými na chodnících hemží. Takto někdo v Trojické ulici opřel sdílené kolo o výlohu obchodu. Foto: Jan Puci

Praha 2 požádala loni o cyklostojany, magistrát je letos na jaře objednal. Přesto v ulicích nejsou

S povalujícími se a překážejícími koloběžkami a koly na chodnících se potýkají městské části v Praze už dlouhou dobu. Praha 2 loni v prosinci odeslala na magistrát žádost o instalaci tří desítek cyklostojanů. Ačkoli je v průběhu letošního jara magistrát objednal u správce pražských komunikací, k instalaci dodnes nedošlo. 

„Máme veliký problém s různě pohozenými koloběžkami a postávající kola na všech možných plochách. Vytipovali jsme proto desítky míst na území Prahy 2,“ uvedl místostarosta druhé městské části pro oblast dopravy, financí a investic Jan Korseska (ODS).

Vybraná místa odsouhlasila Policie ČR, a tak v polovině prosince 2021 odeslalo Oddělení dopravy vinohradské radnice na magistrát žádost na umístění cyklomobiliáře. V žádosti bylo požadováno a schváleno 31 vybraných míst na instalaci cyklostojanů tvaru „U“.

Radnice Prahy 2 podle Korsesky neočekávala problémy s instalací a doufala, že by se tak alespoň částečně mohla situace zlepšit a ubylo by stížností obyvatel. Těm koloběžky a kola ztěžují pohyb po chodnících. Magistrát žádost zpracoval a po necelých čtyřech měsících cyklostojany objednal.

„Dne 9. dubna byla Odborem dopravy datovými schránkami odeslána na Technickou správu komunikací hl. m. Prahy (TSK) objednávka cyklostojanů s jejich následným převzetím do vlastní správy a evidence majetku,“ potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

K instalaci však dosud, kdy už uplynulo od odeslání žádosti pět měsíců, nedošlo. „Víme o tom, že TSK doposud naši objednávku neuspokojila a netrpělivě čekáme, až tomu tak bude. TSK samozřejmě urgujeme, ale tato organizace má více priorit než kapacit,“ sdělil nyní mluvčí magistrátu.  

„Kolegové jsou přetížení a nestíhají realizovat veřejnou zakázku na dodávku a instalaci stojanů. Kolegové se například plně věnují rekonstrukci Barrandovského mostu, který už nutně potřeboval opravu,“ dodal.

K chybějícím cyklostojanům se nyní vyjádřila prostřednictvím své mluvčí i TSK. „Tento požadavek řešíme v rámci velké zakázky na dodávku a montáž prvků cyklistické infrastruktury (mobiliáře) u základních a mateřských škol po celé Praze. V první fázi se jedná o zhruba 30 lokalit a součástí této dodávky jsou i tyto mobilní cyklostojany pro Prahu 2. Jedná se o velmi objemnou zakázku, kterou musíme řádně zprocesovat a i samotná výroba a montáž si vyžádá čas,“ reagovala na dotaz, proč se cyklostojany zatím v ulicích neobjevily. Termín instalace podle ní bude znám až po výběru dodavatele.

„Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr i představitelé TSK nás celé volební období ujišťovali, že stojanů pro stanoviště kol a koloběžek je dost a stejné je to s kapacitou na instalaci. Do dnešního dne se žádný stojan nenainstaloval. Musím konstatovat, že v tomto volebním roce byla činnost TSK zcela paralyzována. Je to veliká chyba,“ dodal místostarosta Korseska.

Jak před pár dny Scheinherr uvedl pro TV Nova, „předně se řeší problém v ulicích, kde městská policie denně rozdá uživatelům desítky pokut denně.“ Podle něj hlavní město nadiktovalo provozovatelům jasné podmínky, jak mohou být provozovány koloběžky.


Autor: Jan Puci

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

Včera v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Další články
Nahoru