Dnes Sobota - zatazeno 16°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 17°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 2 požádala loni o cyklostojany, magistrát je letos na jaře objednal. Přesto v ulicích nejsou
Chodníky v Podskalí se koloběžkami a koly odloženými na chodnících hemží. Takto někdo v Trojické ulici opřel sdílené kolo o výlohu obchodu. Foto: Jan Puci

Praha 2 požádala loni o cyklostojany, magistrát je letos na jaře objednal. Přesto v ulicích nejsou

S povalujícími se a překážejícími koloběžkami a koly na chodnících se potýkají městské části v Praze už dlouhou dobu. Praha 2 loni v prosinci odeslala na magistrát žádost o instalaci tří desítek cyklostojanů. Ačkoli je v průběhu letošního jara magistrát objednal u správce pražských komunikací, k instalaci dodnes nedošlo. 

„Máme veliký problém s různě pohozenými koloběžkami a postávající kola na všech možných plochách. Vytipovali jsme proto desítky míst na území Prahy 2,“ uvedl místostarosta druhé městské části pro oblast dopravy, financí a investic Jan Korseska (ODS).

Vybraná místa odsouhlasila Policie ČR, a tak v polovině prosince 2021 odeslalo Oddělení dopravy vinohradské radnice na magistrát žádost na umístění cyklomobiliáře. V žádosti bylo požadováno a schváleno 31 vybraných míst na instalaci cyklostojanů tvaru „U“.

Radnice Prahy 2 podle Korsesky neočekávala problémy s instalací a doufala, že by se tak alespoň částečně mohla situace zlepšit a ubylo by stížností obyvatel. Těm koloběžky a kola ztěžují pohyb po chodnících. Magistrát žádost zpracoval a po necelých čtyřech měsících cyklostojany objednal.

„Dne 9. dubna byla Odborem dopravy datovými schránkami odeslána na Technickou správu komunikací hl. m. Prahy (TSK) objednávka cyklostojanů s jejich následným převzetím do vlastní správy a evidence majetku,“ potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

K instalaci však dosud, kdy už uplynulo od odeslání žádosti pět měsíců, nedošlo. „Víme o tom, že TSK doposud naši objednávku neuspokojila a netrpělivě čekáme, až tomu tak bude. TSK samozřejmě urgujeme, ale tato organizace má více priorit než kapacit,“ sdělil nyní mluvčí magistrátu.  

„Kolegové jsou přetížení a nestíhají realizovat veřejnou zakázku na dodávku a instalaci stojanů. Kolegové se například plně věnují rekonstrukci Barrandovského mostu, který už nutně potřeboval opravu,“ dodal.

K chybějícím cyklostojanům se nyní vyjádřila prostřednictvím své mluvčí i TSK. „Tento požadavek řešíme v rámci velké zakázky na dodávku a montáž prvků cyklistické infrastruktury (mobiliáře) u základních a mateřských škol po celé Praze. V první fázi se jedná o zhruba 30 lokalit a součástí této dodávky jsou i tyto mobilní cyklostojany pro Prahu 2. Jedná se o velmi objemnou zakázku, kterou musíme řádně zprocesovat a i samotná výroba a montáž si vyžádá čas,“ reagovala na dotaz, proč se cyklostojany zatím v ulicích neobjevily. Termín instalace podle ní bude znám až po výběru dodavatele.

„Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr i představitelé TSK nás celé volební období ujišťovali, že stojanů pro stanoviště kol a koloběžek je dost a stejné je to s kapacitou na instalaci. Do dnešního dne se žádný stojan nenainstaloval. Musím konstatovat, že v tomto volebním roce byla činnost TSK zcela paralyzována. Je to veliká chyba,“ dodal místostarosta Korseska.

Jak před pár dny Scheinherr uvedl pro TV Nova, „předně se řeší problém v ulicích, kde městská policie denně rozdá uživatelům desítky pokut denně.“ Podle něj hlavní město nadiktovalo provozovatelům jasné podmínky, jak mohou být provozovány koloběžky.


Autor: Jan Puci

Nahrávací studio nejen pro online výuku

Včera v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

Včera v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

Včera v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

Včera v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

Včera v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

Včera v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Další články
Nahoru