
Praha 2 pomáhá nemocnici, po roce radní opět darují krev
20. července 2021 16:09
„Všeobecná fakultní nemocnice nám v poslední době významně pomáhala například s očkováním našich spoluobčanů proti onemocnění covid-19. V kritické situaci s nedostatkem transfuzních přípravků, která je v těchto dnech o poznání horší než v předchozích obdobích, chceme naopak my podat pomocnou ruku nemocnici. Stejně jako v srpnu loňského roku proto půjdeme darovat krev,“ vysvětluje starostka Prahy 2 Jana Černochová.
Důvodem akutního nedostatku krve je mimo jiné snaha o co nejrychlejší obnovení plánované péče a odložených operací v nemocnici, ale také doba dovolených a únava lidí po dlouhém lockdownu. Již začátkem července proto VFN vyzvala všechny dobrovolné dárce, aby neváhali a přišli krev darovat.
„Nyní je ta pravá chvíle si darování krve ve VFN zopakovat. V letních měsících jsou zásoby krve v nemocnicích vždy nižší. Vítám, že letní pomoc politiků a úředníků z Dvojky se stává tradicí. Tradicí, na kterou chceme i dále navazovat,“ konstatuje radní pro bezpečnost Prahy 2 Michal Zuna.
Radnice druhé městské části spolupracuje s VFN dlouhodobě. Vzájemná podpora a spolupráce s nemocnicí, která se nachází v katastrálním území Prahy 2, se týká nejrůznějších projektů. V posledním roce se vztahuje zejména ke koronavirové pandemii, kdy VFN zajistila bezproblémové očkování proti covidu-19 seniorům z Prahy 2, kteří o to projevili zájem. Výsledkem všestranné spolupráce je i současná výstava na Karlově náměstí. Jedná se o unikátní soubor fotografií, které pořídila fotografka Alžběta Jungrová na různých odděleních VFN včetně pacientů s covidem-19. Výstava potrvá do 31. srpna.
V Česku patří mezi pravidelné dobrovolné dárce zhruba 230 000 lidí, optimální počet by však byl 350 000 dárců. V letním období se transfuzní stanice potýkají s výrazně menšími zásobami krve, protože řada lidí je na dovolených. Navíc ti, kteří cestují do zahraničí, pak často nesplňují nutné podmínky pro bezpečný odběr.Dárci krve mají ze zákona nárok v den odběru na volno z práce a za každý odběr si mohou o 3000 korun snížit základ daně.
Krev nelze vyrobit, nemocní tak jsou odkázáni na dárce. Krev potřebují pacienti po těžkých úrazech, při vážných operacích, transplantacích, při léčbě otrav. Celoživotně jsou na darovanou krev odkázáni lidé na umělé ledvině či s rakovinou krve. Z krve se vyrábějí léky pro hemofiliky, pro léčbu poruch obranyschopnosti či popálenin.
Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce. Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát. Při každém odběru, který trvá zpravidla čtyři až osm minut, je odebráno 450 mililitrů krve.
Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení (například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu).
Zhruba polovina transfuzních přípravků se použije při léčbě dlouhodobě nemocných, zejména při léčbě nádorových onemocnění a chorobách krve. Prakticky veškerá krev se zpracovává na více přípravků (červené krvinky, plazmy, krevní destičky). Jeden dárce tak obvykle pomůže více příjemcům.