dnes
Středa - obcasny-dest
7°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Pátek - zatazeno
9°C
Praha 2: Pojmenování promenády v Riegrových sadech s námi vedení metropole nekonzultovalo
Z promenády v Riegrových sadech je výhled na historické centrum. Foto: praha2.cz

Praha 2: Pojmenování promenády v Riegrových sadech s námi vedení metropole nekonzultovalo

Před týdnem se pražští radní rozhodli pojmenovat promenádu, jež je součástí Riegrových sadů, po zavražděném starostovi polského města Gdaňsk Pawlu Adamowiczovi. Pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), který výběr místa vytipoval, na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva písemně interpelovala zastupitelka hlavního města a místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). Chce zjistit, proč při výběru bylo opomenuto stanovisko druhé městské části. 

„Je mi ctí, že jsme se shodli právě na této promenádě v Riegrových sadech, ze kterých je malebný výhled na celou historickou a stověžatou Prahu, Petřínskou rozhlednu, Malou Stranu a Hradčany. Věřím, že byla vybrána dostatečně důstojná lokalita, hodná odkazu tak významného liberálního politika a primátora města, který za sebou zanechal hluboký společenský a lidskoprávní odkaz,“ uvedl primátor Hřib.

Přejmenování či nové pojmenování veřejných prostranství je plně v kompetenci Rady hl. m. Prahy. Praha 2 se nebrání pojmenování aleje v Riegrových sadech po zavražděném primátoru Gdaňsku Pawlu Adamowiczovi, ba naopak, právě její starostka Jana Černochová (ODS) upozornila velvyslankyni Barbaru Ćwioro na to, že v blízkosti Riegrových sadů se nacházejí Polská a Chopinova ulice.

„Primátor Hřib s naší městskou částí vůbec nejednal a nezabýval se skutečností, že Riegrovy sady jsou na území Prahy 2. Zcela pominul jednání, která jsme vedli s polskou velvyslankyní,“ uvedla Černochová. „S takovýmto jednáním, kdy představitelé hlavního města Prahy zcela ignorují samosprávu městské části a rozhodují o nás bez nás, jsem se v komunální politice ještě nesetkala. Takhle slušně vychovaní lidé nejednají,“ dodala Černochová.

„O tom, že Rada hl. m. Prahy zvažuje pojmenovat cestu v Riegrových sadech, jsme se dozvěděli z médií, proto jsem se v interpelaci ptala pana primátora, proč k jednáním s polskou velvyslankyní a polským ministrem zahraničních věcí nepřizval i představitele Prahy 2. Místo odpovědi na mou interpelaci město přistoupilo k pojmenování promenády bez našeho vědomí,“ sdělila Udženija.

Třiapadesátiletý Adamowicz byl letos 13. ledna pobodán na podiu při charitativním koncertu sedmadvacetiletým útočníkem. Ten byl zadržený na místě. O den později Adamowicz, který stál v čele Gdaňsku více než 20 let, zraněním podlehl.

Během Adamowiczova řízení města byla na počest bývalého prezidenta České republiky Václava Havla v roce 2011 pojmenována jedna z ulic Gdaňsku Alejí Václava Havla. Adamowicz vyznával liberální hodnoty společnosti, bojoval proti útlaku menšin a měl silnou občanskou podporu.

Ceremoniální odhalení nové promenády je plánováno na sobotu 4. června, kdy uplyne rovných 30 let od zásadního volebního úspěchu polského demokratizačního hnutí Solidarita v tamním Sejmu.


Praha 11: Jednání komisí Rady budou veřejná

20. října 2019 ve 20:48

Rada městské části Prahy 11 schválila změnu jednacího řádu komisí. Nově budou otevřeny pro veřejnost.

Další články
Nahoru