Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 2 podala kvůli pádu části zdi nádraží Vyšehrad trestní oznámení
Kontrolní prohlídka s účastí statika. Oplocení objektu se zvýšilo a ohrazená část sahá až k ostrůvku tramvajové zastávky. Foto: P2

Praha 2 podala kvůli pádu části zdi nádraží Vyšehrad trestní oznámení

Radnice Prahy 2 podala kvůli pádu další části zdiva nádraží Vyšehrad trestní oznámení na neznámého pachatele. Zároveň rozšířila oplocení budovy z chodníku přes vozovku k tramvajové zastávce. ČTK to sdělila mluvčí městské části Andrea Zoulová. Kvůli havarijnímu stavu budovy nechala radnice uzavřít přilehlý chodník už v roce 2021, nyní tak zábor rozšířila. Vlastníkem budovy je od loňska firma Miquelira Limited se sídlem na Kypru a bez právního zastoupení v České republice.

„Nově došlo k rozšíření dosavadního záboru chodníku, který se nyní vztahuje i na část přilehlé vozovky. Oplocení objektu se zvýšilo a ohrazená část sahá až k samotnému ostrůvku tramvajové zastávky. Budova bývalého nádraží a její bezprostřední okolí je také pod zvýšeným dozorem městské policie," uvedla Zoulová.

Městská část v minulosti ve správním řízení neúspěšně řešila stav památky s jejími vlastníky. Současný stav považuje za kritický a ohrožující životy kolemjdoucích. Podle Zoulové je úřad připraven využít všech zákonných možností pro zajištění ochrany života a zdraví osob. „Další případné kroky a opatření budou vycházet ze závěrů odborného posudku statika," dodala mluvčí.

Objekt, který je v soukromých rukou od roku 2007, vlastní od začátku roku 2021 přes firmu RailCity Vyšehrad kyperská společnost Miquelira Limited. Magistrát se chtěl se zástupci majitelů domluvit na odkupu budovy nebo na směně za městské pozemky. Dosáhnout dohody se dosud nepodařilo. Zástupci magistrátu dříve mluvili rovněž o možnosti vyvlastnění, ale ani o tom nebylo nikdy rozhodnuto.

Budova z počátku 20. století byla prohlášena kulturní památkou v roce 2000. Investoři dříve plánovali objekt přestavět, z plánu však i kvůli potížím prosadit projekt u památkářů sešlo.

Budova tak dlouhodobě chátrá. Provoz nádraží byl zastaven kolem roku 1960 a nyní již obnovení původní funkce není možné, protože moderní normy neumožňují umístit nádraží v zatáčce. Město místo toho plánuje vlakovou zastávku na Výtoni.


Autor: ČTK

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru