
Praha 2 plánuje založení květnatých luk a vytvoření nových vodních prvků
9. října 2019 13:13
V polovině září jste za Prahu 2 podepsal dohodu s Českou zemědělskou univerzitou v Praze o spolupráci v oblasti adaptace na klimatické změny měst. Jaký v ní spatřujete hlavní smysl?
Podstatu spolupráce s univerzitou tvoří výzkumná, konzultační, poradenská činnost při přípravě koncepčních i konkrétních dokumentů v oblasti chytrých opatření v celé škále životního prostředí. Začne se s Havlíčkovými sady.
Můžete podrobněji popsat projekt v tomto parku?
V současné době se pracuje na zadání projektu chytrého efektivního využití zdrojů vody pro nádrže, ze kterých posléze povedou kapkové závlahy do vinice. Zdrojem budou jak voda ze střech, zpevněných ploch, studen i vodovodu.
Jak by mohlo v Praze 2 být efektivněji nakládáno s dešťovou vodou?
Praha 2 má do péče svěřeno zhruba 59 hektarů parků a o efektivní nakládání s dešťovou vodou usiluje v rámci prováděných revitalizací. Jde hlavně o to, aby dešťovka nebyla odváděna do kanalizace a byla buď jímána do nádrží pro následnou zálivku, nebo prostřednictvím technických opatření zasakována.

Nejde jen o omezení sečí. Ty se letos prováděly jen devětkrát místo čtrnáctkrát. Podstatné je, aby byla zvolena vyšší výška seče na 6 až 8 centimetrů tak, aby trávník při svitu slunce tolik nevysychal a byl zelenější. Výsledky budou zhodnoceny až koncem roku. Běžné trávníky na mnoha místech vylepšujeme sázením cibulovin (krokusů, narcisů, modřenců a ladoněk). Na náměstí Míru nám však letos tyto květiny zlikvidovali přemnožení potkani. Na některá méně využívaná místa pro piknikování plánujeme založení květnatých luk, které se téměř nesekají. Problém však je, že pěkně vypadají až druhý rok a nemělo by se do nich vstupovat.
Kde letos už byly a kde výhledově budou v Praze 2 vysázeny nové stromy?
Byl by to dlouhý seznam. Ještě letos bude vysázeno v pěti parcích 35 kusů jednotlivých stromů a 54 kusů ve třiadvaceti ulicích, byť nejsou svěřeny naší městské části do péče.
Byly letos provedeny úpravy některých parků v Praze 2 a jaké práce jsou v plánu?
Byla dokončena další etapa revitalizace Riegrových sadů od ulice Anny Letenské k Mlíkárně. Další etapa od Mlíkárny směrem k ulici Vozová se připravuje. Její součástí je i propojení s Rajskou zahradou v Praze 3 přes budoucí odstraněné provizorní zázemí zahradníků. Rovněž jsou plánovány úpravy Lumírových sadů, cípu Čelakovského sadů nad Legerovou ulicí, Karlovského předmostí včetně vykoupení a odstranění nevzhledné trafostanice. A vylepší se východní část parku na náměstí Míru.

Mlhoviště na hřišti U Draka
Dojde k obnově nebo vzniku kašen či pítek?
Trysky kašen a pítek jsou bohužel ustavičně ničeny nezodpovědnými osobami, takže se obnovují neustále. Dokončuje se rekonstrukce malé vodní kaskády na Folimance. Mlhoviště bylo zprovozněno na dětském hřišti U Draka v Riegrových sadech a v parku Folimanka bude do konce letošního roku spuštěno nové mlhoviště mezi multifunkčním hřištěm a hřištěm pro nejmenší děti. Plánujeme další vodní prvky v rámci revitalizace další části parku Riegrovy sady – obnovení historické pumpy a takzvaného ptačího pítka a vybudování dvou nových pítek. Připravujeme rozsáhlou přestavbu vodní nádrže v sadech Svatopluka Čecha, kde kromě hlubší vody s vodotryskem chceme zřídit tryskající vodu ve vydlážděné ploše korza. V delším horizontu budou zrekonstruovány kašny na Karlově náměstí. Nicméně celá Praha 2 je v památkové rezervaci nebo zóně. Prosadit cokoli nového u památkářů není jednoduché. Vodní prvky se pokusíme prosadit i ve veřejném prostoru mimo majetek svěřený městské části.
Dlouhodobě se diskutuje o revitalizaci Karlova náměstí. Jaká je vize Prahy 2 pro podobu zeleně v tomto parku a daří se ji prosazovat?
Vizi městské části o podobě parku se nám nepodařilo prosadit v rámci proběhlé soutěže v důsledku vlažné podpory vedení města. Nyní se obáváme reakce aktivistické veřejnosti na rozšíření chodníku ve schválené studii u parku proti Václavské pasáži včetně náhrady stromů za novou alej. Snažíme se, aby stromy byly v co největší míře zachovány v severní části parku, která podle našich představ měla zůstat beze změny. Bude však výškově upravena a propojena s ulicí podél Novoměstské radnice a Soudu.

Místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek
Koncem loňského roku začala Praha 2 rozesílat stovkám živnostníkům dopisy, v nichž upozorňovala na neoprávněně využívání nádoby na odpad určených pouze pro obyvatele. Mělo to potřebný efekt, nebo bylo potřeba přistoupit k sankcím?
Nejprve se přistoupilo k důrazné informační kampani o povinnostech provozoven. Posléze se však muselo přistoupit i k sankcím. Mělo to viditelný úspěch. V tomto trendu budeme pokračovat. Určité zlepšení nastalo i z důvodu výměny povrchových nádob za větší a uzavřené. Nelze je přehrabovat a odpad neroznáší vítr. Další zlepšení nastalo na základě dohody mnoha vlastníků domů se svozovou firmou o umístění nádob na tříděný odpad uvnitř jejich nemovitosti.