Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 2 odmítá zpoplatnění vjezdu aut do části centra
Ilustrační foto: archiv

Praha 2 odmítá zpoplatnění vjezdu aut do části centra

Radnice Prahy 2 nesouhlasí se záměrem magistrátu zpoplatnit vjezd aut do části Malé Strany a na Smetanovo nábřeží. Vedení městské části požaduje celopražské a systémové řešení. Základem zklidnění dopravy v centru je podle ní změna systému parkovacích zón. Informovala o tom mluvčí Andrea Zoulová. Magistrát připravuje rovněž změnu systému parkovacích zón, přestože radnice souhlasí se záměrem systém změnit, k magistrátnímu návrhu má výhrady.

Rada městské části Praha 2 na svém pondělním zasedání projednala návrh obecně závazné vyhlášky hlavního města Prahy o zpoplatnění vjezdu motorových vozidel do vybraných míst a částí v centru metropole. S předloženým návrhem radní nesouhlasí a požadují, aby hlavní město ke zklidňování dopravy přistupovalo systémově. 

Praha 2 jako centrální městská část, kterou protínají důležité dopravní tepny, čelí každodennímu nárůstu individuální automobilové dopravy, a potýká se tak se zvýšením smogové a hlukové zátěže. Diskuzi o zklidňování dopravy proto radnice vítá, ale trvá na tom, že opatření musí být celopražská a systémová.

„Otázce zklidňování dopravy se věnujeme už dlouhodobě nejen na místní úrovni, ale i v rámci společných jednání zástupců městských částí Prahy 1 až 10. Opakovaně   říkáme, že je potřeba postupovat systémově. Není možné přijímat opatření jen lokálně a výrazně tak zatěžovat jiné oblasti, obzvlášť jedná-li se o centrum města a Pražskou památkovou rezervaci. Opatření musí být zaváděna systémově tak, aby ke snižování intenzity dopravy docházelo v celém centru hl. m. Prahy, do kterého Praha 2 patří, nikoli jen na vybraných úsecích Prahy 1,“ řekl radní Prahy 2 pro oblast dopravy Tomáš Halva (TOP 09).

V této souvislosti Praha 2 považuje za základní stavební kámen připravovanou reformu systému zón placeného stání. „Změnu systému parkování v zónách, která bude upřednostňovat parkování rezidentů, abonentů a vlastníků nemovitostí, považujeme za zcela zásadní. Teprve od ní by se měla odvíjet další opatření,“ dodal Halva.

Radnice se podle něj v návaznosti na předložený materiál obává, že schválením nové vyhlášky hlavního města Prahy dojde k dalšímu zatížení tisíců obyvatel v lokalitách ulic Ječná, Žitná, Resslova, Sekaninova, Jaromírova, Čiklova, ale také Rašínova nábřeží, Karlova náměstí či náměstí Míru. 

V důsledku toho by mohlo docházet k dalšímu zpožďování tramvajových spojů projíždějících dotčenými lokalitami. „Hovoříme například o významném přestupním uzlu přes nejrušnější křižovatku Prahy – I. P. Pavlova, která má již dnes 86 procent spojů zpožděných. To přímo rozporuje cíl vyhlášky, kterým je podpora městské hromadné dopravy. V této souvislosti proto Praha 2 upozorňuje, že přistoupí-li hlavní město k realizaci zpoplatnění vjezdu do centra v uvedeném návrhu, bude sama požadovat řadu razantních dopravních opatření, kterými občany městské části Praha 2 ochrání,“ sdělila mluvčí Zoulová.


Autor: red

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru