dnes
Středa - zatazeno
21°C
zítra
Čtvrtek - jasno
19°C
pozítří
Pátek - polojasno
17°C
Praha 2 odhalila na Ztracence pomník obětem totalitních režimů
Pietního aktu se zúčastnila i starostka Prahy 2 Jana Černochová. Dorazil i místostarosta Václav Vondrášek a předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý (vlevo). Foto: P2

Praha 2 odhalila na Ztracence pomník obětem totalitních režimů

Praha má další pomník, připomínající brutalitu nacistického a komunistického způsobu vládnutí. Pod názvem „K uctění památky obětí dvou totalitních režimů, jejichž symbolem je komunisty popravená JUDr. Milada Horáková“ stojí v zahradě Ztracenka na Albertově, kde byl představen dnes odpoledbe. Pietního shromáždění se zúčastnila i dcera Milady Horákové Jana Kánská. 

ztracenka-1-2018 Zřízení pomníku inicioval a financoval Klub dr. Milady Horákové ve spolupráci s městskou částí Praha 2. Záměr postavit pomník obětem totalitních režimů byl stvrzen memorandem, které 21. dubna 2015 podepsali starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) a předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Radnice na něj přispěla 50 tisíci korunami a poskytla prostor pro umístění.

„Milada Horáková patří mezi osobnosti, jichž si nesmírně vážím pro její morální integritu, statečnost a neústupnost vůči zlu. Dva totalitní světy, nacistický a komunistický, se v její osobnosti prolínají přímo ukázkově,“ zdůraznila při pietním shromáždění na Ztracence starostka Jana Černochová a dodala: „Takovými lidmi naše dějiny neoplývají, o to víc bychom měli ctít její odkaz zvláště dnes, kdy se mnozí snaží tyto hodnoty devalvovat. Kdy v čele země stojí člověk, který se veřejně hlásí k minulému režimu. Jsem hrdá na to, že pomník obětem totality stojí. A vážím si toho, že iniciátoři této myšlenky nutí politiky připomínat věci, na které nesmíme nikdy zapomenout. Byť jsme na Ztracence, nikdy se nesmí to, co se odehrálo, ztratit z našich myslí.“  

Podle Františka Šedivého je třeba připomínat tyto události celému národu, protože znalost dějin znamená čerpat z nich pro dnešek. „Tento památník jsme zde postavili proto, aby celý svět věděl, kam až sahaly zločinecké prsty komunistů. Je a bude místem, kam budeme chodit my i naši potomci, abychom vzdali čest statečné ženě, doktorce Miladě Horákové. A poklonili se památce našich žen – bojovnic, které svou vnitřní silou pomáhaly mužům, kteří se v zápase se zjevným zlem ocitli ve vězení,“ uvedl při slavnostním odhalení památníku na Ztracence František Šedivý.

Doktorka Milada Horáková byla mezi prvními oběťmi komunistických perzekucí. Ve vykonstruovaném procesu byla obviněna za údajnou špionáž a velezradu a 27. června 1950 na dvoře Pankrácké věznice popravena. Společně s ní bylo souzeno dalších 12 lidí, kteří údajně tvořili špionské centrum.

Na výtvarné ztvárnění památníku na Ztracence byla vypsána veřejná soutěž, v níž zvítězila symbolická varianta srdce drceného kamennými kvádry z dílny sochaře Ladislava Sorokáče a architekta Ondřeje Tučka. Ztracenka je pro umístění pomníku vhodná z několika důvodů. Je to místo, vybízející ke klidnému rozjímání, a přitom dobře přístupné. Sousedství Albertova evokuje vzpomínky na sametovou revoluci a studenty, kteří ji začali. Jejich následníci sem nyní chodí odpočívat a blízkost pomníku je může inspirovat k úvahám, že se podobné zločiny v budoucnu nesmějí opakovat.


Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

15. října 2018 ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru