Dnes Pátek - zatazeno 17°C
Zítra Sobota - polojasno 16°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 2 nechá vysadit v ulicích a parcích pět desítek nových stromů
Šácholan, česky také magnólie, roste na náměstí Míru. Foto: MČ Praha 2

Praha 2 nechá vysadit v ulicích a parcích pět desítek nových stromů

V Praze 2 letos nechá radnice vysadit přes 50 stromů. Nahradí ty, které byly poškozeny nebo uhynuly. Dosadbou chybějících stromů chce městská část zkvalitňovat životní prostředí a zároveň čelit horku, uvedla v tiskovém prohlášení. Ve Španělské ulici vznikne nové stromořadí. Na výsadbu pro letošek městská část vyčlenila 1,3 milionu korun.

K výsadbě jsou vybírány takové druhy dřevin, které jsou přizpůsobivé a schopné přežívat i v podmínkách městského tepelného ostrova. Jde o borovici lesní, břízu bělokorou, jabloň nebo javor horský.

„Praha 2 je nadměrně zatížena dopravou. Vedou zde nejdůležitější pražské silniční tepny. Proto se dlouhodobě zaměřujeme na rozšiřování zelených míst a výsadba stromů je pro nás naprostá priorita. Snažíme se tím vyrovnat ekologickou zátěž způsobenou provozem aut. Za dobu, kdy jsme ve vedení radnice, jsme vysázeli více než 1000 stromů a s dalšími budeme pokračovat v následujících týdnech,“ uvedla místostarostka druhé městské části Alexandra Udženija (ODS).

Návrh rady na vyčlenění částky 1,3 milionu korun na obnovu stromořadí schválilo zastupitelstvo Prahy 2. Technická správa komunikací letos obnoví výsadbu 23 stromů na Albertově, v Americké, Anny Letenské, Jana Masaryka, Mánesově, Sázavské, Studničkově, Šumavské, Třebízského a ve Varšavské ulici.

Jednotlivé stromy budou zapadat do již stávajícího stromořadí. Ve Španělské ulici bude vysazena celá alej, celkem osm kusů okrasných hlohů obecných. Nahradí tak sakury, které zničil mráz.

Vedle toho městská část ve svých spravovaných parcích zajistí výsadbu dalších 30 stromů. Sázet se bude na Folimance, v Havlíčkových, Lumírových a Riegrových sadech, v lokalitě Neklanova-Zábojova, v sadech Svatopluka Čecha a ve stráni nad Bělehradskou ulicí.

„Péči o stromy a zeleň v parcích a ulicích Prahy 2 bereme velice zodpovědně. Přestože uliční stromořadí nemáme jako městská část ve své správě, jejich obnovu každoročně dotujeme z rozpočtu naší městské části. Nově vysazené dřeviny nahradí ty, které byly odstraněny z důvodu poškození nebo onemocnění,“ sdělil místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS), radní pro životní prostředí. Nově stromy budou vysazeny do konce května.


Autor: Karel Netolický

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru