Dnes Středa - skorojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha 2 nechá vysadit v ulicích a parcích pět desítek nových stromů
Šácholan, česky také magnólie, roste na náměstí Míru. Foto: MČ Praha 2

Praha 2 nechá vysadit v ulicích a parcích pět desítek nových stromů

V Praze 2 letos nechá radnice vysadit přes 50 stromů. Nahradí ty, které byly poškozeny nebo uhynuly. Dosadbou chybějících stromů chce městská část zkvalitňovat životní prostředí a zároveň čelit horku, uvedla v tiskovém prohlášení. Ve Španělské ulici vznikne nové stromořadí. Na výsadbu pro letošek městská část vyčlenila 1,3 milionu korun.

K výsadbě jsou vybírány takové druhy dřevin, které jsou přizpůsobivé a schopné přežívat i v podmínkách městského tepelného ostrova. Jde o borovici lesní, břízu bělokorou, jabloň nebo javor horský.

„Praha 2 je nadměrně zatížena dopravou. Vedou zde nejdůležitější pražské silniční tepny. Proto se dlouhodobě zaměřujeme na rozšiřování zelených míst a výsadba stromů je pro nás naprostá priorita. Snažíme se tím vyrovnat ekologickou zátěž způsobenou provozem aut. Za dobu, kdy jsme ve vedení radnice, jsme vysázeli více než 1000 stromů a s dalšími budeme pokračovat v následujících týdnech,“ uvedla místostarostka druhé městské části Alexandra Udženija (ODS).

Návrh rady na vyčlenění částky 1,3 milionu korun na obnovu stromořadí schválilo zastupitelstvo Prahy 2. Technická správa komunikací letos obnoví výsadbu 23 stromů na Albertově, v Americké, Anny Letenské, Jana Masaryka, Mánesově, Sázavské, Studničkově, Šumavské, Třebízského a ve Varšavské ulici.

Jednotlivé stromy budou zapadat do již stávajícího stromořadí. Ve Španělské ulici bude vysazena celá alej, celkem osm kusů okrasných hlohů obecných. Nahradí tak sakury, které zničil mráz.

Vedle toho městská část ve svých spravovaných parcích zajistí výsadbu dalších 30 stromů. Sázet se bude na Folimance, v Havlíčkových, Lumírových a Riegrových sadech, v lokalitě Neklanova-Zábojova, v sadech Svatopluka Čecha a ve stráni nad Bělehradskou ulicí.

„Péči o stromy a zeleň v parcích a ulicích Prahy 2 bereme velice zodpovědně. Přestože uliční stromořadí nemáme jako městská část ve své správě, jejich obnovu každoročně dotujeme z rozpočtu naší městské části. Nově vysazené dřeviny nahradí ty, které byly odstraněny z důvodu poškození nebo onemocnění,“ sdělil místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS), radní pro životní prostředí. Nově stromy budou vysazeny do konce května.


Autor: Karel Netolický

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Další články
Nahoru