dnes
Sobota - polojasno
18°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - oblacno
22°C
Praha 2 navrhuje, aby byla Slovanská epopej umístěna do budovy vyšehradského nádraží
Nádraží Vyšehrad chátrá už mnoho let. Foto: archiv

Praha 2 navrhuje, aby byla Slovanská epopej umístěna do budovy vyšehradského nádraží

Zatímco předchozí vedení Prahy rozhodlo o tom, že Slovanská epopej bude umístěna do přístavby Lapidária v areálu Výstaviště Praha, současná koalice má vytipovány tři objekty v majetku hlavního města, kam by mohl být soubor pláten Alfonse Muchy umístěn. O jaké domy jde, zatím nebylo oznámeno. Další variantou je umístění do zbraslavského zámku, jedná se také o dočasné zápůjčce pláten do Moravského Krumlova. Do debat o umístnění díla nyní vstoupila Praha 2, která navrhuje umístnění do historické budovy vyšehradského nádraží, která je nyní v soukromých rukách a už roky chátrá.

„Budova bohužel stále chátrá a děje se tak zčásti možná i proto, že není jasné její budoucí využití po případném odkupu. Městská část Praha 2 proto navrhuje, aby se krásná secesní budova stala sídlem secesního skvostu – Slovanské epopeje Alfonse Muchy,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Praha 2 podle ní také usiluje o kultivaci oblasti náplavky a celého Podskalí, i z tohoto důvodu se jedná o příhodné spojení. Pro umístění Slovanské epopeje právě v objektu nádraží podle Černochové hovoří nejen poloha nádraží Vyšehrad v centru metropole, ale i poměrně dobrá dopravní dostupnost místa, a to jak MHD, tak vlakem poté, co bude vybudována zastávka vlaků Výtoň.

„Samozřejmě se nabízí i spojení bájného místa starých Slovanů – královského sídla Vyšehradu – se Slovanskou epopejí. Je to ambiciózní nápad, ale pokud by vše ve spolupráci s magistrátem vyšlo, neumím si pro Muchovo dílo představit lepší místo,“ dodala Jana Černochová.

„Radní Prahy 2 doufají, že odkup nádraží Vyšehrad za jasným a předem daným účelem celorepublikového významu už magistrát hlavního města Prahy opravdu neodmítne. A jsou připraveni přispět k potřebné kupní částce z rozpočtu městské části,“ uvedla druhá městská část v tiskovém prohlášení.

Praha 2 se v roce 2007 snažila získat chátrající budovu bezúplatným převodem od Českých drah, tehdejšího vlastníka. Chtěla v objektu vytvořit kulturní a společenské centrum. Národní dopravce však budovu prodal ve výborovém řízení soukromé firmě za 42,5 milionu korun. Nový vlastník vykácel zeleň v okolí nádraží a nechal strhnout chráněnou hrázděnou čekárnu mezi kolejemi. V lokalitě plánoval nový developerský projekt. K realizaci dosud nedošlo. 


Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

9. července 2020 v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

9. července 2020 v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Severně od Opatovské vznikne prostor pro oddych a relaxaci

7. července 2020 ve 12:26

Zítra, 8. července, zahájí Praha 11 regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Konstantinova a Černockého. V rámci úprav lokality budou odstraněny původní květníky a prostor zkrášlí nový květník osázený trvalkovým záhonem.

Další články
Nahoru