dnes
Úterý - polojasno
25°C
zítra
Středa - zatazeno
23°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
23°C
Praha 2 navrhuje, aby byla Slovanská epopej umístěna do budovy vyšehradského nádraží
Nádraží Vyšehrad chátrá už mnoho let. Foto: archiv

Praha 2 navrhuje, aby byla Slovanská epopej umístěna do budovy vyšehradského nádraží

Zatímco předchozí vedení Prahy rozhodlo o tom, že Slovanská epopej bude umístěna do přístavby Lapidária v areálu Výstaviště Praha, současná koalice má vytipovány tři objekty v majetku hlavního města, kam by mohl být soubor pláten Alfonse Muchy umístěn. O jaké domy jde, zatím nebylo oznámeno. Další variantou je umístění do zbraslavského zámku, jedná se také o dočasné zápůjčce pláten do Moravského Krumlova. Do debat o umístnění díla nyní vstoupila Praha 2, která navrhuje umístnění do historické budovy vyšehradského nádraží, která je nyní v soukromých rukách a už roky chátrá.

„Budova bohužel stále chátrá a děje se tak zčásti možná i proto, že není jasné její budoucí využití po případném odkupu. Městská část Praha 2 proto navrhuje, aby se krásná secesní budova stala sídlem secesního skvostu – Slovanské epopeje Alfonse Muchy,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Praha 2 podle ní také usiluje o kultivaci oblasti náplavky a celého Podskalí, i z tohoto důvodu se jedná o příhodné spojení. Pro umístění Slovanské epopeje právě v objektu nádraží podle Černochové hovoří nejen poloha nádraží Vyšehrad v centru metropole, ale i poměrně dobrá dopravní dostupnost místa, a to jak MHD, tak vlakem poté, co bude vybudována zastávka vlaků Výtoň.

„Samozřejmě se nabízí i spojení bájného místa starých Slovanů – královského sídla Vyšehradu – se Slovanskou epopejí. Je to ambiciózní nápad, ale pokud by vše ve spolupráci s magistrátem vyšlo, neumím si pro Muchovo dílo představit lepší místo,“ dodala Jana Černochová.

„Radní Prahy 2 doufají, že odkup nádraží Vyšehrad za jasným a předem daným účelem celorepublikového významu už magistrát hlavního města Prahy opravdu neodmítne. A jsou připraveni přispět k potřebné kupní částce z rozpočtu městské části,“ uvedla druhá městská část v tiskovém prohlášení.

Praha 2 se v roce 2007 snažila získat chátrající budovu bezúplatným převodem od Českých drah, tehdejšího vlastníka. Chtěla v objektu vytvořit kulturní a společenské centrum. Národní dopravce však budovu prodal ve výborovém řízení soukromé firmě za 42,5 milionu korun. Nový vlastník vykácel zeleň v okolí nádraží a nechal strhnout chráněnou hrázděnou čekárnu mezi kolejemi. V lokalitě plánoval nový developerský projekt. K realizaci dosud nedošlo. 


Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

Včera ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru