dnes
Čtvrtek - skorojasno
17°C
zítra
Pátek - polojasno
20°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
19°C
Praha 2 navrhuje, aby byla Slovanská epopej umístěna do budovy vyšehradského nádraží
Nádraží Vyšehrad chátrá už mnoho let. Foto: archiv

Praha 2 navrhuje, aby byla Slovanská epopej umístěna do budovy vyšehradského nádraží

Zatímco předchozí vedení Prahy rozhodlo o tom, že Slovanská epopej bude umístěna do přístavby Lapidária v areálu Výstaviště Praha, současná koalice má vytipovány tři objekty v majetku hlavního města, kam by mohl být soubor pláten Alfonse Muchy umístěn. O jaké domy jde, zatím nebylo oznámeno. Další variantou je umístění do zbraslavského zámku, jedná se také o dočasné zápůjčce pláten do Moravského Krumlova. Do debat o umístnění díla nyní vstoupila Praha 2, která navrhuje umístnění do historické budovy vyšehradského nádraží, která je nyní v soukromých rukách a už roky chátrá.

„Budova bohužel stále chátrá a děje se tak zčásti možná i proto, že není jasné její budoucí využití po případném odkupu. Městská část Praha 2 proto navrhuje, aby se krásná secesní budova stala sídlem secesního skvostu – Slovanské epopeje Alfonse Muchy,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Praha 2 podle ní také usiluje o kultivaci oblasti náplavky a celého Podskalí, i z tohoto důvodu se jedná o příhodné spojení. Pro umístění Slovanské epopeje právě v objektu nádraží podle Černochové hovoří nejen poloha nádraží Vyšehrad v centru metropole, ale i poměrně dobrá dopravní dostupnost místa, a to jak MHD, tak vlakem poté, co bude vybudována zastávka vlaků Výtoň.

„Samozřejmě se nabízí i spojení bájného místa starých Slovanů – královského sídla Vyšehradu – se Slovanskou epopejí. Je to ambiciózní nápad, ale pokud by vše ve spolupráci s magistrátem vyšlo, neumím si pro Muchovo dílo představit lepší místo,“ dodala Jana Černochová.

„Radní Prahy 2 doufají, že odkup nádraží Vyšehrad za jasným a předem daným účelem celorepublikového významu už magistrát hlavního města Prahy opravdu neodmítne. A jsou připraveni přispět k potřebné kupní částce z rozpočtu městské části,“ uvedla druhá městská část v tiskovém prohlášení.

Praha 2 se v roce 2007 snažila získat chátrající budovu bezúplatným převodem od Českých drah, tehdejšího vlastníka. Chtěla v objektu vytvořit kulturní a společenské centrum. Národní dopravce však budovu prodal ve výborovém řízení soukromé firmě za 42,5 milionu korun. Nový vlastník vykácel zeleň v okolí nádraží a nechal strhnout chráněnou hrázděnou čekárnu mezi kolejemi. V lokalitě plánoval nový developerský projekt. K realizaci dosud nedošlo. 


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

Včera v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

20. května 2019 v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru