dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
5°C
pozítří
Pátek - oblacno
11°C
Praha 2 navrhuje, aby byla Slovanská epopej umístěna do budovy vyšehradského nádraží
Nádraží Vyšehrad chátrá už mnoho let. Foto: archiv

Praha 2 navrhuje, aby byla Slovanská epopej umístěna do budovy vyšehradského nádraží

Zatímco předchozí vedení Prahy rozhodlo o tom, že Slovanská epopej bude umístěna do přístavby Lapidária v areálu Výstaviště Praha, současná koalice má vytipovány tři objekty v majetku hlavního města, kam by mohl být soubor pláten Alfonse Muchy umístěn. O jaké domy jde, zatím nebylo oznámeno. Další variantou je umístění do zbraslavského zámku, jedná se také o dočasné zápůjčce pláten do Moravského Krumlova. Do debat o umístnění díla nyní vstoupila Praha 2, která navrhuje umístnění do historické budovy vyšehradského nádraží, která je nyní v soukromých rukách a už roky chátrá.

„Budova bohužel stále chátrá a děje se tak zčásti možná i proto, že není jasné její budoucí využití po případném odkupu. Městská část Praha 2 proto navrhuje, aby se krásná secesní budova stala sídlem secesního skvostu – Slovanské epopeje Alfonse Muchy,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Praha 2 podle ní také usiluje o kultivaci oblasti náplavky a celého Podskalí, i z tohoto důvodu se jedná o příhodné spojení. Pro umístění Slovanské epopeje právě v objektu nádraží podle Černochové hovoří nejen poloha nádraží Vyšehrad v centru metropole, ale i poměrně dobrá dopravní dostupnost místa, a to jak MHD, tak vlakem poté, co bude vybudována zastávka vlaků Výtoň.

„Samozřejmě se nabízí i spojení bájného místa starých Slovanů – královského sídla Vyšehradu – se Slovanskou epopejí. Je to ambiciózní nápad, ale pokud by vše ve spolupráci s magistrátem vyšlo, neumím si pro Muchovo dílo představit lepší místo,“ dodala Jana Černochová.

„Radní Prahy 2 doufají, že odkup nádraží Vyšehrad za jasným a předem daným účelem celorepublikového významu už magistrát hlavního města Prahy opravdu neodmítne. A jsou připraveni přispět k potřebné kupní částce z rozpočtu městské části,“ uvedla druhá městská část v tiskovém prohlášení.

Praha 2 se v roce 2007 snažila získat chátrající budovu bezúplatným převodem od Českých drah, tehdejšího vlastníka. Chtěla v objektu vytvořit kulturní a společenské centrum. Národní dopravce však budovu prodal ve výborovém řízení soukromé firmě za 42,5 milionu korun. Nový vlastník vykácel zeleň v okolí nádraží a nechal strhnout chráněnou hrázděnou čekárnu mezi kolejemi. V lokalitě plánoval nový developerský projekt. K realizaci dosud nedošlo. 


V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

Včera v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Praha 2: Společenské setkání k výročím boje proti komunismu na radnici

Včera ve 12:56

Praha 2 zve na společenské setkání k 30. výročí sametové revoluce i k 50. výročí sebeobětování Jana Palacha, které se koná ve čtvrtek 14. listopadu v 16 hodin ve výstavním prostoru ÚMČ Praha 2, náměstí Míru 20, 1. patro.

Náměstí v Komořanech ozdobí platany a okrasné třešně

11. listopadu 2019 v 17:13

Práce na revitalizaci náměstí v Komořanech pokračují podle předpokladů a závěrečnou tečkou I. etapy bude vysazení nových stromů – platanů, javorů, akátů a okrasných třešní.

Odhalení kamene zmizelého hrdinovi Marku Frauwirthovi

11. listopadu 2019 v 07:54

Mezi prvními popravenými 17. 11. 1939 v protektorátu byl právě dostudovaný inženýr Marek Frauwirth, který se v létě 1939 vrátil z rodného Slovenska do Prahy, zapojil se do odboje, studentského hnutí a mimo jiné umožnil útěk z protektorátu stovkám Židů a odbojářů, aby posléze sdílel s českými...

Den válečných veteránů uctí Praha 6

10. listopadu 2019 v 18:33

Zítra, 11. listopadu, si celý svět připomíná Den válečných veteránů. V tento den proběhne v Praze 6 za účasti Ondřeje Koláře, starosty Prahy 6 a Jakuba Stárka, místostarosty Šestky, pietní akt, který bude zahájen u Památníku československých vojáků, účastníků 2. sv. války na Vítězném...

Další články
Nahoru