dnes
Pátek - jasno
21°C
zítra
Sobota - jasno
21°C
pozítří
Neděle - jasno
19°C
Praha 2: Na náměstí Míru začala sbírka pro psí útulky
Starostka Jana Černochová si dopoledne zasportovala, všechny děti zvedla, aby mohly dárky vhodit. Foto: PP

Praha 2: Na náměstí Míru začala sbírka pro psí útulky

Městská část Praha 2 se dnes v 11 hodin zapojila do charitativní akce – světového svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday. Slaví se vždy první úterý následující po Dni díkůvzdání a účastní se ho tisíce osob, firem a organizací ze 150 zemí. Praha 2 je první městskou částí, která se rozhodla tento projekt podpořit.

V České republice se poprvé Giving Tuesday slavil v roce 2016 pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti. Stal se globálním dárcovským hnutím, ve kterém si každý si může vybrat příjemce své dobročinnosti. Městská část se rozhodla podpořit dva psí útulky veřejnou sbírkou psího krmiva, hraček a dalších potřeb.

giving-1-2018 Sbírku zahájila starostka prahy 2 Jana Černochová (ODS) na náměstí Míru. Právě zde, poblíž stánků neziskových organizací v rámci oblíbených adventních trhů, je umístěna sběrná nádoba – a to až do 23. prosince, kdy trhy končí. Do této nádoby starostka vložila své dárky, po starostce přispěly s hračkami a pamlsky pro psy děti z MŠ Španělská. A pro děti to byl opravdu zážitek, starostka je jedno po druhém zvedla, aby své dárky pro pejsky mohly do nádoby vložit. A zároveň jim slíbila, že 23. prosince osobně všem opuštěným pejskům dárky doveze.

„Myslím, že co se osvěty, soužití lidí se psy v centru města či úklidu ulic a parků týče, děláme toho hodně. Pro pejskaře Prahy 2 pořádáme pravidelně i Psí den či výcvikové poradny. Ale kapacitu na vlastní psí útulek naše městská část nemá. Rozhodli jsme se proto v kampani Giving Tuesday podpořit dvě soukromá zařízení,“ řekla starostka Jana Černochová.

giving-2-2018 Jedno provozuje už dvacet let v Praze 12 paní Jaroslava Kladivová a jsou tu hlavně starší pejskové z množíren. Druhým je miniazyl Voříškov, který na okraji Prahy založily dvě mladé dámy a našly už nový domov desítkám psů. Jana Černochová každému z útulků věnovala pětikilový pytel granulí.

Praha 2 je první z městských částí, která se do kampaně Giving Tuesday zapojila. „Městská část Praha 2 je skvělou ukázkou, že filantropie může být přirozenou součástí veřejné správy. Moc si toho vážíme a doufáme, že bude pro další ročníky svátku dárcovství Giving Tuesday inspirací i ostatním,“ uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka pořádající Asociace společenské odpovědnosti.

„Letos prvně pomůžeme opuštěným psům, jinak je ale pro Prahu 2 charita samozřejmostí. Ať už ve smyslu vlastních projektů, nebo těch, které podporujeme. Na přelomu roku jsme založili zcela ojedinělý Nadační fond Dvojka srdcem, fungující na solidaritě našich úspěšných obyvatel a podnikatelů s těmi méně šťastnými. Díky němu se nám už podařilo pomoci jedenácti lidem. A například právě teď máme na radnici stromeček ozdobený dětskými přáními, kterým upozorňujeme na sociální projekt Ježíškem po celý rok společnosti Zajíček na koni,“ dodala místostarostka pro sociální oblast Alexandra Udženija (ODS).


Dobročinnost má smysl. Jarní bazar v Thomayerově nemocnici přilákal stovky lidí

Dnes v 08:12

Celkový výtěžek bazaru dosáhl rekordních 113 800 korun a navštívilo jej několik stovek lidí. Kromě zaměstnanců nemocnice přišlo tentokrát i mnoho návštěvníků z širšího okolí. 

Projekt Médiím na kloub vyvrcholí konferencí pro seniory v Praze

17. dubna 2019 v 08:02

Senioři z celého Česka se v úterý 23. dubna sjedou do Prahy na konferenci o médiích s názvem Médiím na kloub. Akci připravil projekt SenSen – Senzační senioři a jejím cílem je podpořit nejstarší generaci v kritickém hodnocení informací, které se k ní...

Praha 15: Občané se poprvé mohou zapojit do participativního rozpočtu

16. dubna 2019 v 07:24

Radnice patnácté městské části včera odstartovala první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.

Další články
Nahoru