dnes
Sobota - polojasno
15°C
zítra
Neděle - skorojasno
14°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
14°C
Praha 2 má další chytrou lampu, zprovoznila ji před radnicí
Chytrá lampa před radnicí Prahy 2 slouží i k dobíjení elektromobilů. Klidně dvou naráz. Foto: JP

Praha 2 má další chytrou lampu, zprovoznila ji před radnicí

Městská část Praha 2 bude mít na svém území celkem šest multifunkčních lamp. Pět jich už stojí, další bude umístěna na Ostrčilově náměstí v souladu s rekonstrukcí a revitalizací tohoto veřejného prostranství. 

Pátá multifunkční lampa byla dnes slavnostně zprovozněna před vchodem do úřadu v Jugoslávské ulici. „První chytrou lampu jsme instalovali letos v lednu na Folimance a v Riegrových sadech. Nyní jich je pět, z toho tři umožňují připojit elektromobil nebo elektrokolo na nabití. Čtvrtá s tímto vybavením – a v součtu šestá chytrá lampa – bude instalována v Nuslích na Ostrčilově náměstí,“ vysvětlil místostarosta Jan Korseska (ODS). „Tyto lampy zvyšují v městské části bezpečnost, zavádějí možnost připojit se na internet ve veřejném prostoru a poskytují informace o životním prostředí,“ dodal.

Stejná lampa jako na Folimance je v Riegrových sadech u dětského hřiště U Draka. Lampy, které lze využít také jako nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola, stojí na Karlově náměstí u Novoměstské radnice, na rohu Polské a Budečské ulice, a v Jugoslávské ulici. Poslední bude na Ostrčilově náměstí proti hotelu Union.

Lampy mají na spodní části stožáru informační panel, na kterém je umístěno SOS tlačítko s přímým napojením na linku 112 pro přivolání složek Integrovaného záchranného systému v případě nebezpečí nebo stavu nouze. Po jeho stisknutí přestane vrchlík lampy svítit modře a začne červeně blikat. Zneužití tlačítka je trestné.

Dále jsou opatřeny senzory monitorujícími stav životního prostředí, například prašnost, venkovní teplotu či hluk. Lampy jsou vybaveny úsporným LED svítidlem a poskytují wi-fi připojení do okruhu 50 metrů.

Jakou dosavadní zpětnou vazbu na provoz lamp má radnice Prahy 2? „Protože jsme v Čechách, tak se to dělí zhruba půl na půl. Maminky a senioři vnímají velmi pozitivně především tlačítko SOS. Pak jsou ale lidé, kteří nám volají a říkají, že jsme vyhodili peníze. Já si to nemyslím. Údaje z chytrých lamp nám například poskytují údaje o hluku a prachových částech v ovzduší. Po jejich průběžném vyhodnocování dokážeme navrhovat různá řešení a opatření, jak zlepšit lidem prostředí pro život,“ řekl.

Pokud by podle něj ODS v Praze 2 dostala od voličů důvěru i na další čtyři roky, podporovala by podle Korsesky nadále elektromobilitu. „A pokračovala by příprava výstavby garážového domu v Bělehradské ulici, ve kterém bude velké procento stání vybaveno nabíječkami pro dobíjení elektromobilů a dalších zařízení,“ dodal místostarosta Prahy 2 Jan Korseska.


Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Další články
Nahoru