dnes
Čtvrtek - oblacno
12°C
zítra
Pátek - zatazeno
9°C
pozítří
Sobota - skorojasno
4°C
Praha 2 má další chytrou lampu, zprovoznila ji před radnicí
Chytrá lampa před radnicí Prahy 2 slouží i k dobíjení elektromobilů. Klidně dvou naráz. Foto: JP

Praha 2 má další chytrou lampu, zprovoznila ji před radnicí

Městská část Praha 2 bude mít na svém území celkem šest multifunkčních lamp. Pět jich už stojí, další bude umístěna na Ostrčilově náměstí v souladu s rekonstrukcí a revitalizací tohoto veřejného prostranství. 

Pátá multifunkční lampa byla dnes slavnostně zprovozněna před vchodem do úřadu v Jugoslávské ulici. „První chytrou lampu jsme instalovali letos v lednu na Folimance a v Riegrových sadech. Nyní jich je pět, z toho tři umožňují připojit elektromobil nebo elektrokolo na nabití. Čtvrtá s tímto vybavením – a v součtu šestá chytrá lampa – bude instalována v Nuslích na Ostrčilově náměstí,“ vysvětlil místostarosta Jan Korseska (ODS). „Tyto lampy zvyšují v městské části bezpečnost, zavádějí možnost připojit se na internet ve veřejném prostoru a poskytují informace o životním prostředí,“ dodal.

Stejná lampa jako na Folimance je v Riegrových sadech u dětského hřiště U Draka. Lampy, které lze využít také jako nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola, stojí na Karlově náměstí u Novoměstské radnice, na rohu Polské a Budečské ulice, a v Jugoslávské ulici. Poslední bude na Ostrčilově náměstí proti hotelu Union.

Lampy mají na spodní části stožáru informační panel, na kterém je umístěno SOS tlačítko s přímým napojením na linku 112 pro přivolání složek Integrovaného záchranného systému v případě nebezpečí nebo stavu nouze. Po jeho stisknutí přestane vrchlík lampy svítit modře a začne červeně blikat. Zneužití tlačítka je trestné.

Dále jsou opatřeny senzory monitorujícími stav životního prostředí, například prašnost, venkovní teplotu či hluk. Lampy jsou vybaveny úsporným LED svítidlem a poskytují wi-fi připojení do okruhu 50 metrů.

Jakou dosavadní zpětnou vazbu na provoz lamp má radnice Prahy 2? „Protože jsme v Čechách, tak se to dělí zhruba půl na půl. Maminky a senioři vnímají velmi pozitivně především tlačítko SOS. Pak jsou ale lidé, kteří nám volají a říkají, že jsme vyhodili peníze. Já si to nemyslím. Údaje z chytrých lamp nám například poskytují údaje o hluku a prachových částech v ovzduší. Po jejich průběžném vyhodnocování dokážeme navrhovat různá řešení a opatření, jak zlepšit lidem prostředí pro život,“ řekl.

Pokud by podle něj ODS v Praze 2 dostala od voličů důvěru i na další čtyři roky, podporovala by podle Korsesky nadále elektromobilitu. „A pokračovala by příprava výstavby garážového domu v Bělehradské ulici, ve kterém bude velké procento stání vybaveno nabíječkami pro dobíjení elektromobilů a dalších zařízení,“ dodal místostarosta Prahy 2 Jan Korseska.


Praha 2 pomáhá dávat odpovědi na řešení životních situací

19. února 2019 v 09:19

Sociální, právní i výchovnou pomoc při překonávání obtížných životních situací nabízí všem zájemcům diskusní semináře, které už osm let hostí radnice Prahy 2. Pořádá je zde bezplatně občanská poradna Společnou cestou ve spolupráci s humanitním odborem ÚMČ...

Další články
Nahoru