dnes
Pátek - prehanky-dest
30°C
zítra
Sobota - jasno
19°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
19°C
Praha 2 instalovala do parků dvě chytré lampy, do léta přibydou další
Místostarosta Prahy 2 Jan Korseska inicioval projekt instalace chytrých lamp na území městské části. Foto (2x): puc

Praha 2 instalovala do parků dvě chytré lampy, do léta přibydou další

Místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS) dnes dopoledne v parku Folimanka představil moderní lampu, kterou městská část ve spolupráci se společností Pražská energetika (PRE) instalovala jako první v metropoli. Druhé osvětlovací zařízení tohoto typu stojí v Riegrových sadech. V průběhu roku přibydou na území druhé městské části ještě další tři. 

chytra-lampa-praha-2 „Těší mě, že je Praha 2 první městskou částí, která iniciovala instalaci těchto lamp. Opět tak zvýšíme komfort a bezpečnost žití našich obyvatel,“ uvedl místostarosta Jan Korseska.

Spolu s ním zařízení představil Vojtěch Fried z PRE. „Jsme rádi, že můžeme být součástí chytré dvojky, projekty moderních technologií rádi podporujeme,“ uvedl.

Na Folimance je lampa umístěna vedle stánku s občerstvením pod Nuselským mostem, v Riegrových sadech stojí u dětského hřiště „U Draka“ směrem k Chopinově ulici. Obě lampy kolem sebe šíří do vzdálenosti zhruba pěti desítek metrů wi-fi připojení.

Na spodní části stožáru lampy je umístěn informační panel, hlavně však mají kolemjdoucí k dispozici SOS tlačítko, nonstop napojené na linku 112 pro přivolání pomoci složek Integrovaného záchranného systému.

„Na Folimance je nedaleko od lampy hřiště pro děti. Maminky si občas ztěžují na menší pocit bezpečnosti, přeci jen je toto místo do jisté míry odlehlejší. Proto jsme iniciovali navýšení počtu hlídek strážníků a SOS tlačítko na lampě bude nejen pro maminky vítaným doplňkem, který zlepší jejich pocit bezpečí,“ pokračoval Korseska.

Radnice Prahy 2 podle něj zvažuje, že oblast stánku i jeho okolí, a tedy i lampu, bude snímat bezpečnostní kamera. „Tato oblast by si to možná zasloužila, ale nechceme naši městskou část zaplevelit kamerami. Názory na jejich instalaci jsou odlišné, budeme o tom vést diskusi,“ sdělil místostarosta Prahy 2.

Dále jsou na chytrých lampách v Praze 2 viditelné prvky monitorující stav životního prostředí – jako například teplotu, prašnost nebo hluk v okolí. Lampa je vybavena úsporným LED svítidlem, ale také barevným „vrchlíkem“.

Ten za klidového stavu svítí modře, rozbliká se však červeně, pokud je stisknuto tlačítko SOS – tedy dalším způsobem signalizuje, že v okolí lampy je někdo v nebezpečné situaci.

Další tři lampy budou instalovány na Karlově náměstí, v Polské a v Jugoslávské ulici. Tato svítidla budou oproti lampám v parcích „obohacena“ ještě o nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola. Samostatná nabíjecí stanice se letos objeví na Ostrčilově náměstí.

Instalaci těchto lamp a stanice by chtěla Praha 2 stihnout ještě před letními prázdninami. Následně bude tato fáze projektu, na kterém se za finančního přispění magistrátu podílí především Praha 2 a PRE, přesně vyčíslen. „Každopádně to je pro městskou část výhodné. Moderní technologie s několikanásobným využitím jsou přesně jednou z věcí, do kterých má smysl investovat," dodal Jan Korseska.


Pražští hasiči dostanou od města deset cisteren

Včera v 16:46

Slavnostní předání nových zásahových vozidel pro pražské hasiče proběhne tuto neděli, 23. září, od 15 hodin na Výstavišti v Holešovicích v rámci akce Den s IZS.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

Včera v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

19. září 2018 ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Radní Radek Lacko podpořil Národní laktační centrum

18. září 2018 v 18:17

Význam výživy v prvních 1000 dnech života byl název konference, která se dnes konala v prostorách Nové radnice Magistrátu hl. m. Prahy. Za hlavní město se jí účastnil radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko.

Další články
Nahoru