dnes
Středa - zatazeno
-1°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - zatazeno
-2°C
Praha 2 instalovala do parků dvě chytré lampy, do léta přibydou další
Místostarosta Prahy 2 Jan Korseska inicioval projekt instalace chytrých lamp na území městské části. Foto (2x): puc

Praha 2 instalovala do parků dvě chytré lampy, do léta přibydou další

Místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS) dnes dopoledne v parku Folimanka představil moderní lampu, kterou městská část ve spolupráci se společností Pražská energetika (PRE) instalovala jako první v metropoli. Druhé osvětlovací zařízení tohoto typu stojí v Riegrových sadech. V průběhu roku přibydou na území druhé městské části ještě další tři. 

chytra-lampa-praha-2 „Těší mě, že je Praha 2 první městskou částí, která iniciovala instalaci těchto lamp. Opět tak zvýšíme komfort a bezpečnost žití našich obyvatel,“ uvedl místostarosta Jan Korseska.

Spolu s ním zařízení představil Vojtěch Fried z PRE. „Jsme rádi, že můžeme být součástí chytré dvojky, projekty moderních technologií rádi podporujeme,“ uvedl.

Na Folimance je lampa umístěna vedle stánku s občerstvením pod Nuselským mostem, v Riegrových sadech stojí u dětského hřiště „U Draka“ směrem k Chopinově ulici. Obě lampy kolem sebe šíří do vzdálenosti zhruba pěti desítek metrů wi-fi připojení.

Na spodní části stožáru lampy je umístěn informační panel, hlavně však mají kolemjdoucí k dispozici SOS tlačítko, nonstop napojené na linku 112 pro přivolání pomoci složek Integrovaného záchranného systému.

„Na Folimance je nedaleko od lampy hřiště pro děti. Maminky si občas ztěžují na menší pocit bezpečnosti, přeci jen je toto místo do jisté míry odlehlejší. Proto jsme iniciovali navýšení počtu hlídek strážníků a SOS tlačítko na lampě bude nejen pro maminky vítaným doplňkem, který zlepší jejich pocit bezpečí,“ pokračoval Korseska.

Radnice Prahy 2 podle něj zvažuje, že oblast stánku i jeho okolí, a tedy i lampu, bude snímat bezpečnostní kamera. „Tato oblast by si to možná zasloužila, ale nechceme naši městskou část zaplevelit kamerami. Názory na jejich instalaci jsou odlišné, budeme o tom vést diskusi,“ sdělil místostarosta Prahy 2.

Dále jsou na chytrých lampách v Praze 2 viditelné prvky monitorující stav životního prostředí – jako například teplotu, prašnost nebo hluk v okolí. Lampa je vybavena úsporným LED svítidlem, ale také barevným „vrchlíkem“.

Ten za klidového stavu svítí modře, rozbliká se však červeně, pokud je stisknuto tlačítko SOS – tedy dalším způsobem signalizuje, že v okolí lampy je někdo v nebezpečné situaci.

Další tři lampy budou instalovány na Karlově náměstí, v Polské a v Jugoslávské ulici. Tato svítidla budou oproti lampám v parcích „obohacena“ ještě o nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola. Samostatná nabíjecí stanice se letos objeví na Ostrčilově náměstí.

Instalaci těchto lamp a stanice by chtěla Praha 2 stihnout ještě před letními prázdninami. Následně bude tato fáze projektu, na kterém se za finančního přispění magistrátu podílí především Praha 2 a PRE, přesně vyčíslen. „Každopádně to je pro městskou část výhodné. Moderní technologie s několikanásobným využitím jsou přesně jednou z věcí, do kterých má smysl investovat," dodal Jan Korseska.


Praha 2 vypisuje finanční podporu v sedmi oblastech. O granty lze žádat do 25. března

21. ledna 2019 ve 20:12

Městská část Praha 2 poskytne na celé období letošního a 1. čtvrtletí příštího roku veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní prostředí, prevence kriminality a dále prevence sociálně patologických jevů a...

Skleněná sobota nabídne design v Portheimce

20. ledna 2019 v 10:06

Prodejní přehlídka autorského designu, jehož vůdčím materiálem je sklo proběhne v sobotu 23. února od 10 do 18 hodin v přízemí Musea skla, v sále pro krátkodobé výstavy.

Stav muže, který se zapálil v centru, je vážný

19. ledna 2019 v 18:08

Stav muže, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je i nadále vážný. Je stále na jednotce intenzivní péče na klinice popáleninové medicíny v umělém spánku. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Roubalová.

Další články
Nahoru