dnes
Neděle - polojasno
24°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
23°C
pozítří
Úterý - zatazeno
21°C
Praha 2 instalovala do parků dvě chytré lampy, do léta přibydou další
Místostarosta Prahy 2 Jan Korseska inicioval projekt instalace chytrých lamp na území městské části. Foto (2x): puc

Praha 2 instalovala do parků dvě chytré lampy, do léta přibydou další

Místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS) dnes dopoledne v parku Folimanka představil moderní lampu, kterou městská část ve spolupráci se společností Pražská energetika (PRE) instalovala jako první v metropoli. Druhé osvětlovací zařízení tohoto typu stojí v Riegrových sadech. V průběhu roku přibydou na území druhé městské části ještě další tři. 

chytra-lampa-praha-2 „Těší mě, že je Praha 2 první městskou částí, která iniciovala instalaci těchto lamp. Opět tak zvýšíme komfort a bezpečnost žití našich obyvatel,“ uvedl místostarosta Jan Korseska.

Spolu s ním zařízení představil Vojtěch Fried z PRE. „Jsme rádi, že můžeme být součástí chytré dvojky, projekty moderních technologií rádi podporujeme,“ uvedl.

Na Folimance je lampa umístěna vedle stánku s občerstvením pod Nuselským mostem, v Riegrových sadech stojí u dětského hřiště „U Draka“ směrem k Chopinově ulici. Obě lampy kolem sebe šíří do vzdálenosti zhruba pěti desítek metrů wi-fi připojení.

Na spodní části stožáru lampy je umístěn informační panel, hlavně však mají kolemjdoucí k dispozici SOS tlačítko, nonstop napojené na linku 112 pro přivolání pomoci složek Integrovaného záchranného systému.

„Na Folimance je nedaleko od lampy hřiště pro děti. Maminky si občas ztěžují na menší pocit bezpečnosti, přeci jen je toto místo do jisté míry odlehlejší. Proto jsme iniciovali navýšení počtu hlídek strážníků a SOS tlačítko na lampě bude nejen pro maminky vítaným doplňkem, který zlepší jejich pocit bezpečí,“ pokračoval Korseska.

Radnice Prahy 2 podle něj zvažuje, že oblast stánku i jeho okolí, a tedy i lampu, bude snímat bezpečnostní kamera. „Tato oblast by si to možná zasloužila, ale nechceme naši městskou část zaplevelit kamerami. Názory na jejich instalaci jsou odlišné, budeme o tom vést diskusi,“ sdělil místostarosta Prahy 2.

Dále jsou na chytrých lampách v Praze 2 viditelné prvky monitorující stav životního prostředí – jako například teplotu, prašnost nebo hluk v okolí. Lampa je vybavena úsporným LED svítidlem, ale také barevným „vrchlíkem“.

Ten za klidového stavu svítí modře, rozbliká se však červeně, pokud je stisknuto tlačítko SOS – tedy dalším způsobem signalizuje, že v okolí lampy je někdo v nebezpečné situaci.

Další tři lampy budou instalovány na Karlově náměstí, v Polské a v Jugoslávské ulici. Tato svítidla budou oproti lampám v parcích „obohacena“ ještě o nabíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola. Samostatná nabíjecí stanice se letos objeví na Ostrčilově náměstí.

Instalaci těchto lamp a stanice by chtěla Praha 2 stihnout ještě před letními prázdninami. Následně bude tato fáze projektu, na kterém se za finančního přispění magistrátu podílí především Praha 2 a PRE, přesně vyčíslen. „Každopádně to je pro městskou část výhodné. Moderní technologie s několikanásobným využitím jsou přesně jednou z věcí, do kterých má smysl investovat," dodal Jan Korseska.


Návrh Metropolitního plánu je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

19. dubna 2018 ve 14:12

Od pondělí se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od...

Hlavní město přispěje k lepšímu vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

19. dubna 2018 v 08:49

Městská rada na úterním jednání souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 4 920 tis. korun pražské Thomayerově nemocnici, která finanční prostředky použije na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku. Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

18. dubna 2018 v 09:21

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí...

Praha bude modernizovat městský rádiový systém. Zlepší se pokrytí i jeho bezpečnost

18. dubna 2018 v 08:16

Rada hlavního města Prahy včera souhlasila s rozvojem městského rádiového systému. Záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem „Zvýšení spolehlivosti a zabezpečení Městského rádiového systému TETRA hl. m. Prahy – 2. etapa“ předloží primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová ke schválení...

V ulicích Prahy 6 budou informační stánky k Metropolitnímu plánu

18. dubna 2018 v 08:00

Chcete vědět více o Metropolitním plánu? Pak se neváhejte zastavit u informačních stánků Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), které budou od začátku května až do konce června rozmístěny po městě.

Praha se opět zapojí do projektu bezplatných obědů

18. dubna 2018 v 07:27

Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na dnešním jednání odsouhlasila Rada hlavního...

Další články
Nahoru