dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Praha 2: Děti budou mít nové hřiště, komunitní zahrada dostala nabídku na přestěhování
Na pozemku se nyní nachází multifunkční zahrada. Foto: www.zahradasmetanka.cz

Praha 2: Děti budou mít nové hřiště, komunitní zahrada dostala nabídku na přestěhování

Multifunkční hřiště s celoročním provozem vznikne během příštího roku na pozemku na rozhraní ulic Na Smetance a Italská. Pozemek městská část v minulosti pronajímala volejbalovému oddílu a v poslední době tu dočasně hospodařil spolek Zelená zahrada.

O možnost využívat pozemek pro sportovní účely požádala radnici ředitelka ZŠ Na Smetance Hana Vítová. Smetanka je jednou z nejžádanějších inkluzivních škol v Praze, počet integrovaných dětí se zde blíží téměř pětině žactva.

Žádost ředitelky Hany Vítové o poskytnutí možnosti pozemek opět využít pro potřeby žáků již schválila komise pro výchovu a vzdělávání. Nové multifunkční hřiště bude během zimních měsíců zakryto nafukovací halou, aby jej bylo možné používat celoročně. Roční náklady na provoz se budou pohybovat kolem 300 000 korun.

Multifunkční sportovní areál bude využíván i ostatními základními a mateřskými školami Prahy 2, které nemají dostatečné vlastní sportovní zázemí (například ZŠ Londýnská, MŠ Čtyřlístek, MŠ Trojlístek).

Komunitní zahradě, která se na pozemku nachází nyní a provozuje ji spolek Zelená zahrada, byl prostor poskytnut na jeden rok, následně byl pronájem prodloužen o další dva roky. Skončí tak v dubnu 2017. Na podporu zachování zahrady vznikla petice.

„Chápeme školu, že chce rozšířit prostory, na nichž budou moci její žáci sportovat. Pevně však věříme, že vedení Prahy 2 najde takové řešení, které tuto potřebu naplní, ale zároveň zůstane zachována zavedená a velmi oblíbená zahrada, na kterou pravidelně dochází rodiny, mladí i senioři z Prahy 2,” sdělila Pavlína Kalousová, předsedkyně spolku Zelená zahrada.

Podle starostky Prahy 2 Jany Černochové zástupci komunitní zahrady věděli od samého počátku, že má městská část s pozemkem jiné plány, ze kterých nemůže ustoupit. „A považujeme za nefér, že to nyní neoznamují ani svým členům, ani jiným tazatelům,“ uvedla starostka. Právě pod ni spadá oblast školství.

„Je samozřejmé, že potřeby žáků a škol jsou pro nás klíčové. Péče o tolik integrovaných dětí je složitá a vyžaduje nesmírné množství energie, práce a úsilí – a také prostoru. Paní ředitelka Vítová však již před časem nabídla členům komunitní zahrady přemístění květináčů o sto metrů dál v prostorách školní zahrady a možnost starat se o ně,“ sdělila Černochová.

Truhlíky se zeleninou a bylinkami je možné přemístit do prostor školní zahrady na druhé straně budovy základní školy. Ředitelka Vítová nabídla komunitní zahradě i využití dětského hřiště, sociálního zázemí, kuchyňky a skleníků.

 „Domnívám se, že je to velice rozumný kompromis, jakým lze dětem ze základních a mateřských škol poskytnout dostatečný prostor na sport, ale přitom dále zachovat i komunitní zahradu, která – opakuji – byla od počátku Na Smetance pouze na dobu určitou,“ dodala starostka Prahy 2.

Pozemek o velikosti 2 419 metrů čtverečních je svěřený městské části Praha 2, komunitní zahrada za něj platí nájem 24 190 korun ročně.


Další články
Nahoru