dnes
Neděle - skorojasno
22°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
23°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
13°C
Praha 2 chystá v oblastech kultury a sportu několik novinek, říká radní Jaroslav Šolc
Radní Prahy 2 Jaroslav Šolc se v neděli 17. prosince zůčastnil u kostela sv. Ludmily na náměstí Míru tradiční akce, při které zastupitelé Prahy 2 hrají a zpívají koledy. Foto: P2

Praha 2 chystá v oblastech kultury a sportu několik novinek, říká radní Jaroslav Šolc

Jak Praha 2 podporuje sport a na jaké akce se mohou obyvatelé příští rok těšit? Jak na „dvojce“ probíhá podpora kultury? V jaké míře dochází k zapojení spolků a dalších občanských aktivit do kulturního a společenského dění druhé městské části? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot Jaroslav Šolc (OSB), radní pro oblast kultury, sportu a občanských aktivit.

Pojďme se nejdříve věnovat kultuře. Co zajímavého v oblasti kultury se podle Vás v Praze 2 podařilo v uplynulém roce?
Myslím, že Praha 2 po celý rok žila kulturou vrchovatě, stejně jako v minulých letech. Městská část například uskutečnila pátý ročník koncertních cyklů Tóny Vinohrad v Grébovce a Hudba na hradbách na Bastionu, obojí ve spolupráci s HAMU. Potřetí se v létě uskutečnil cyklus Hudba v parcích a počtvrté cyklus adventních koncertů v kostelích Prahy 2, který končí tento týden v kostele sv. Ludmily. V budově úřadu probíhají zajímavé výstavy nějak spjaté s tématem Prahy 2. I letos jsme pokračovali ve vydávání propagačních publikací o kostelích Prahy 2 – novinkou jsou brožury právě o sv. Ludmile nebo o zaniklé Kapli Božího Těla na Karlově náměstí. Další publikace byly zaměřeny spíše na významné historické události spjaté úzce i s Prahou 2 – Anthropoid nebo Charta 77.
Bohatou nabídku výstav, koncertů a dalších akcí nabízí naše kulturní zařízení Novoměstská radnice, setkání s literaturou naše Knihovna na Vinohradech. Množství kulturních akcí uspořádali další pořadatelé. Stálejší spolupráci jsme s některými navázali v rámci partnerství klubu Dvojka pro přátele kultury. Dalším pomáháme finančně, převážně v rámci grantového programu. Letos jsme podpořili přes třicet projektů. Pomáháme i zcela novým nápadům. Z aktuální nabídky stojí za zmínku balet Louskáček v Divadle na Vinohradech.

solc-akce-klubu-dvojka-pro-pratele-kultury-v-divadle-u-hasicu

Akce klubu Dvojka pro přátele kultury

Zmínil jste klub Dvojka pro přátele kultury. Jak funguje a jaký je o něj zájem?
Klub Dvojka pro přátele kultury jsme založili již v roce 2016, inspirováni dalšími dvěma „dvojkovými“ kluby, ale naplno jsme činnost rozjeli až v letošním roce. Činnost klubů řídí a financuje radnice. Členy toho kulturního se mohou bezplatně stát plnoletí občané Prahy 2 se zájmem o kulturu – dnes jich evidujeme již tři stovky. Partnery klubu jsou kulturní organizace působící v městské části, které členům nabízejí nějaký dohodnutý benefit, například slevu. My jim zase pomáháme s propagací nebo s nimi připravujeme akce pro členy. Takových partnerů máme již 27 a jsou mezi nimi nejen dříve zmíněné naše organizace (Novoměstská radnice, Knihovna na Vinohradech), ale další galerie (Galerie Tančící dům, Nová galerie, Gema), muzea (Muzeum hl. m. Prahy, Národní muzeum, Muzeum Policie), knihovna (Antonína Švehly), divadlo (D21), kino (MAT), pořadatelé koncertů a jiné zajímavé organizace.
Zájem je značný, ale potěšující je hlavně spokojenost s činností klubu, kterou nám vyjadřují stávající členové. Letos jsme pro ně připravili 23 akcí. Kromě představení nebo prohlídek u partnerů jsme také uspořádali letní komentované vycházky po zajímavých místech Prahy 2 nebo setkání s kulturními osobnostmi z Prahy 2. Výjimečnou akcí byl vzpomínkový koncert na pianistu Rudolfa Rokla, na kterém vystoupila řada hvězd z řad jeho spolupracovníků a přátel, včetně Karla Gotta. Bohužel, hlásili se nám také zájemci o členství, které jsme museli zdvořile odmítnout, protože nemají bydliště v Praze 2.

solc-s-jirim-stivinem-na-koncertu-prahy-2-v-grobeho-vile

S Jiřím Stivínem na koncertu v Gröbeho vile

Kolik na kulturu vydáte peněz a co za to připravíte příští rok? Chystáte něco úplně nového?
Kultura je financována z položek rozpočtu, které jsou v mé gesci, ale i v gesci starostky Jany Černochové, kde je mj. větší přesah ke společenským aktivitám, například Vinobraní. Suma v mé gesci činila pro letošek 2,5 mil Kč, včetně 0,8 mil. na granty a 0,2 mil. Kč na činnost klubu. V gesci starostky je příspěvek na obě naše kulturní organizace (Novoměstská radnice, Knihovna na Vinohradech), pro každou více než 4 mil. Kč v roce 2017. V celkovém rozpočtu Prahy 2, který byl pro rok 2017 schválen ve výši 585 mil. Kč, se jedná o malý zlomek výdajů. Je srovnatelný s jednou či dvěma investičními akcemi na rekonstrukce budov nebo parků, nebo s částkou plánovanou na opravy chodníků. Měl bych si možná přát daleko více, ale jsem realista a budu rád i za malé navýšení již navržené na příští rok.

V roce 2018 se budeme snažit nejen udržet letošní rozsah i kvalitu kulturní činnosti, ale také zkusit nové nápady. V příštím roce bude nosným tématem stoleté výročí vzniku republiky i jiná výročí „osmičkových“ let. Budeme si je připomínat výstavami (stavby století v Praze 2) i odkazem kulturních osobností nejen první republiky -  v architektuře, hudbě, výtvarném umění, literatuře, divadle a filmu apod. Jako novinku chystáme elektronickou kulturně historickou encyklopedii Prahy 2, která bude mapovat památky, pamětní desky, osobnosti aj. Podobně připravujeme systematičtější dokumentaci vzpomínek pamětníků ve spolupráci s organizací Post Bellum.

solc-radni-s-dominikem-haskem-pri-festivalu-sportu-na-vinohradech

S Dominikem Haškem při Festivalu sportu

Jak Praha 2 podporuje sport? Na jaké akce se můžeme těšit?
Sport podporujeme podobně jako kulturu, především finančně. Úřad sám moc sportovních akcí neorganizuje, o to více se mu ale věnují naše zřizované školy. Naši finanční podporu pak pravidelně dostávají sportovní organizace působící v Praze 2, které splňují podmínku magistrátu, od nějž prostředky dostáváme. Totiž, že mají členskou základnu mládeže do 18 let. Například tři jednoty Sokola, USK, klub Palaestra, Judo klub a další. Letošní novinkou, ve které chceme pokračovat i v příštím roce je, že část prostředků jsme od uvedené podmínky nechali vyvázat a vypsali jsme grantový program i pro pořadatele sportovních akcí, které jsou přínosem pro sportovní život na Dvojce. Různým pořadatelům pomáháme i formou záštity, propagace a bezplatného poskytnutí veřejného prostranství. Letošní novinku byl Festival sportu, který představil žákům i dospělým nabídku více než dvaceti různých sportů a oddílů, do kterých se mohou zapojit. Letos byl festival na Mikuláše v Sokolovně na Vinohradech, ale v příštím roce jej chceme uspořádat v září ve venkovním prostoru.
I dalších sportovních akcí, nejen našich, bude příští rok v Praze 2 jistě hodně. Jen heslovitě podle letoška – Pražský maraton, Primátorky, Prague Riverside Cross, Ratolest Fest, Judo Show Cup, Basketball Camp, běhy v Riegrových sadech nebo na Folimance atd. Zajímavostí možná bude orientační běh v městském prostředí, patrně v Grébovce, nebo freestylová zimní exhibice v Riegrových sadech.  A celá Praha zažije všesokolský slet k výročí vzniku republiky.

Podporujete nějak i cvičení a sportování pro dospělé nebo seniory?
Kdo chce, určitě si vybere, nabídka je bohatá. Nejen děti mohou sportovat na sportovištích našich základních škol, které volnou kapacitu rády nabízejí dalším zájemcům. V parcích se tradičně konají nejrůznější běžecké akce. Spolupracujeme také se Sokolem Královské Vinohrady a na ovál za Sokolovnou v Riegrových sadech si mohou přijít v létě zasportovat zájemci všech věkových kategorií. Často jsou tam k vidění běžci nebo parta postarších amatérských fotbalistů. Také naše kluby Dvojka pro děti a rodiče a Dvojka pro seniory, založené místostarostkou Udženija, nabízejí našim občanům nejrůznější aktivity, včetně sportu – třeba on-line bruslení s kočárky, cvičení v parcích, jógu, pétanque nebo plavání. A činnost oddílů nebo sportovní akce, kterých se lze zúčastnit, jsem již zmínil.

Myslíte, že je v Praze 2 dost příležitostí, kde si zasportovat? Chystáte nějaká nová sportoviště?  
Ten, kdo má rád pohyb, si určitě v Praze 2 příležitosti najde. Nemáme sice fotbalový ani hokejový stadion, ale řadu možností jsem zmínil již v odpovědi na předchozí otázku. Nová sportoviště také chystáme, vylepšujeme i ta stávající. V roce 2018 chystáme zprovoznění multifunkčního sportovního areálu při ZŠ Na Smetance. Během zimních měsíců bude hřiště navíc zakryto nafukovací halou, tak aby byla jeho využitelnost celoroční. Kromě škol jej bude moci odpoledne a večer využít i veřejnost. Dalším příkladem je sportoviště při ZŠ Botičská. Jedno hřiště jsme opravili letos a druhé bude následovat příští léto. Botičská tak bude mít jedno z největších sportovišť na Praze 2. Novinky budou i v parcích. V sadech Bratří Čapků přibude hřiště pro dospělé a v parčíku pod Vyšehradem v Neklanově ulici bude s podporou magistrátu postaven fitpark se sadou cvičebních prvků. Máme informace, že i Sokol Královské Vinohrady chystá rekonstrukci atletického oválu. Ale to bude zřejmě v delším časovém horizontu.

Jak hodnotíte zapojení spolků a dalších občanských aktivit do kulturního a společenského dění v Praze 2?
Aktivní občané, ať již jsou členy nějakého spolku či nikoliv, jsou určitě zapotřebí a jsou pro obec přínosem. Vždyť na tom je založena obecní samospráva, občanská společnost a demokracie obecně. Sdružování lidí podobných zájmů a smýšlení má dlouhou tradici, kterou osvícená obec podporuje. A nemusí jít jen o kulturu nebo sport. Praha 2 si rozhodně nemůže stěžovat ne nedostatek aktivních občanů. Vlastně i „dvojkové“ kluby jsou příležitostí, jak sdílet určité hodnoty a názory, jak uplatnit podněty a nápady z pléna. Můžeme se pyšnit také činností spolků s opravdu mnoholetou, až historickou tradicí -  například známý Sokol, Junák nebo spolek Vltavan z Podskalí. Příkladem mladších spolků jsou třeba Mladí ochránci přírody, pejskaři ze Strany psa, spolek Limbora zaměřený na tradice Slovenského folkloru nebo kluby zaměřené na historii. Je jich jistě mnoho dalších. Záslužnou práci v Praze 2 dělají také ZUŠ a Dům dětí a mládeže, které zřizuje magistrát. Nejsou to sice spolky, ale mají zajímavé programy pro děti i pro dospělé a jsou místem pro zajímavé setkávání.

Jaké jsou vaše osobní priority ve funkci radního Prahy 2 do konce volebního období a co byste popřál čtenářům do příštího roku?
Stručně řečeno, pokračovat v podpoře kultury a sportu s vysoko nastavenou laťkou z předchozích let. Přinést za nevelké peníze co nejvíce „muziky“. Cestou k tomu je i propojování organizátorů a pořadatelů – jak navzájem, tak s uživateli z Prahy 2. Považuji za důležité pomáhat těm, kteří jsou aktivní, nabízejí kvalitu a dokážou strhnout svým zápalem i ostatní. Do příštího funkčního období bych ale rád v něčem zdvihl pomyslnou laťku o kousek výš. Například v představování kulturních i sportovních aktérů z řad našich sousedů, v projektech zaměřených na mapování kulturně historického dědictví a zachycování vzpomínek pamětníků, v povzbuzování dospělých a seniorů směrem k vlastní tvůrčí činnosti. Podobně i ve sportu bych rád napomohl aktivitám všech generací. Být aktivní a ještě k tomu v týmu spřízněných duší, to je dobrým krokem ke spokojenosti. Proto i do nového roku přeji všem nejen hodně zdraví a úspěchů, ale i odvahy a energie k dalšímu aktivnímu životu a také dost přátel, se kterými můžete pozitivní zážitky sdílet.


Poslance a pražského zastupitele ODS Svobodu odvezli do nemocnice

15. května 2019 ve 21:21

Bývalý pražský primátor a současný poslanec a pražský zastupitel ODS Bohuslav Svoboda dnes odpoledne zkolaboval v budově Poslanecké sněmovny na Malé Straně. S podezřením na mozkovou příhodu ho záchranáři odvezli do nemocnice, informoval server Novinky.cz. Mluvčí pražské záchranné služby Jana...

Další články
Nahoru