dnes
Úterý - zatazeno
7°C
zítra
Středa - zatazeno
7°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-snih
5°C
Praha 2 chce jednat s magistrátem o převodu správy náplavky v Podskalí
Náplavka Rašínova nábřeží. Foto: archiv

Praha 2 chce jednat s magistrátem o převodu správy náplavky v Podskalí

Vedení Prahy 2 bude jednat s magistrátem o možném převodu náplavky v Podskalí do správy městské části. Pokud se tak nestane, bude chtít větší možnost podílet se na rozhodování o její podobě a konání akcí než dosud. ČTK to v rozhovoru řekla starostka Jana Černochová (ODS).

Důvodem jsou mimo jiné stížnosti lidí na hluk nebo množství odpadků. Náplavka v Podskalí je oblíbeným cílem Pražanů a je nejvytíženější ze všech pražských náplavek. Spravuje ji městská firma Trade Centre Praha (TCP).

„V žádném případě nechceme, aby bylo z náplavky opět mrtvé místo, kam se chodí pouze krmit labutě. Ale současný stav je neudržitelný. Náplavka potřebuje koncepci provozu, aby sloužila obyvatelům Prahy 2 i celé Prahy, a ne pouze jako místo pro opíjení se," řekla Černochová.

Problémem je podle starostky hluk a množství odpadků, na které si stěžují místní obyvatelé. „Pokud není hudba přímo na náplavce, hraje hlasitě z každé lodi a z každé jiná. Problém s odpadky je pak i v širším okolí, kdy jsou poházeny například v Zítkových sadech, kudy lidé chodí na metro," řekla Černochová.

Pokud by magistrát Praze 2 náplavku svěřil, vznikl by podle starostky tržní řád. Na rozhodování o tom, co se zde bude konat, by měli vliv rovněž obyvatelé Podskalí a ustaveny by byly správcovské kontakty, kam mohou lidé v případě problémů zavolat. Snížen by měl být podle starostky počet zde kotvících lodí.

„Lidé kvůli nim vlastně nepřijdou do kontaktu s řekou," řekla Černochová. Na náplavce by zůstaly trhy i další akce, které se tu konají, jako například primátorky.

V případě, že se o náplavku nebude starat radnice, bude Černochová chtít, aby posílil význam Prahy 2 při rozhodování. „Chceme například, abychom byli včas informováni o všech akcích, abychom o nich včas věděli a lidé se na ně stihli připravit," řekla.

Zároveň by měla vzniknout komise, která jednou za čas situaci na náplavce zhodnotí. Součástí by měli být také zástupci z řad Podskaláků. Město by také muselo garantovat bezpečnost a úklid.

Magistrát letos zahájil revitalizaci pražských náplavek. První fáze skončí příští rok v dubnu a vyjde na 225 milionů korun. Kromě nedostatečného sociálního zázemí a chybějících odpadkových košů si návštěvníci dlouhodobě stěžují především na parkující auta a na konflikty mezi chodci a cyklisty.


Strategický plán Prahy 12: Slovo dostane veřejnost

Dnes v 10:50

Veřejné projednání Strategického plánu rozvoje Prahy 12 se koná v úterý 17. března od 17:30 hodin ve druhém patře budovy Prior na Sofijském náměstí.

Praha 15: Beseda v Hostivaři

Dnes v 08:47

Praha 15 zve občany na besedu. Ve čtvrtek 26. března budou od 18 hodin na programu témata dopravy, školství, veřejného prostoru nebo prostředí pro život.

Cítíte se v Praze 5 bezpečně?

Včera ve 14:17

Víte, co byste udělali pro bezpečnost na Praze 5, kdybyste o tom mohli rozhodovat? Znáte svého strážníka? Je nějaké místo, kde byste bydlet nechtěli, protože je tato lokalita z vašeho pohledu nebezpečná? Tyto a další otázky najdou zájemci v dotazníku Prahy 5.

Deváté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5

22. února 2020 ve 20:26

Starostka Praha 5 Renáta Zajíčková svolává 9. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 na úterý 25. února.

Další články
Nahoru