Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 2 chce být spolužadatel změny územního plánu o zastřešení hlavního nádraží
Hlavní nádraží v Praze. Foto: Jan Puci

Praha 2 chce být spolužadatel změny územního plánu o zastřešení hlavního nádraží

Radnice Prahy 2 se připojí jako spolužadatel k zahájení změny územního plánu, která by umožnila výstavbu nad kolejištěm hlavního nádraží. Městská část si ale klade podmínky, mimo jiné bude žádat po investorovi uspořádat mezinárodní urbanistickou a architektonickou soutěž, vytvořit prostupnost území či vystavět byty a školská zařízení. Připojení se k žádosti dnes schválili zastupitelé Prahy 2. K záměru jsou kritičtí Piráti z městské části.

Žádost o změnu podala společnosti CR-City, ve které mají zastoupení mimo jiné České dráhy a Penta. K žádosti se připojí magistrát prostřednictvím Institutu plánování a rozvoje (IPR). Definitivní rozhodnutí o každé změně územního plánu je na zastupitelích hlavního města.

„I když nebudeme samostatně žadatelem, tak myslím, že i když žádost nebudeme mít plně v ruce, budeme moci uplatňovat připomínky. Dnes diskutujeme o tom, za jakých podmínek by tu v budoucnu mohla nějaká zástavba vzniknout," řekl místostarosta Jan Recman (ODS).

Záměr poprvé projednala v listopadu loňského roku komise rozvoje městské části. Následně o ní jednala letos v březnu a dubnu a poté doporučila radním, aby záměr schválili. Ti tak následně učinili.

Radnice bude požadovat splnění podmínek. Patří k nim anonymní mezinárodní urbanistická soutěž, která prověří třeba kapacitu zastavitelnosti území.

„Důležitá bude propustnost území, tedy propojení Prahy 1 a 2. Důležitá je památková ochrana, aby Fantova budova hlavního nádraží nebyla obestavěna velkými bloky. Budeme požadovat školy a školky," řekl Recman. Musí také vzniknout pracovní skupina ze zástupců Prahy 1 a 2, magistrátu a investora.

Podle opozičního zastupitele Radka Zykana (Piráti) je návrh problematický. Vadí mu, stejně jako dalším pirátským zastupitelům, rychlost, se kterou byl dokument připraven a předložen zastupitelům. Zastupitel Tomáš Čada (Piráti) řekl, že téma výstavby je tak zásadní, že se jím nemají zastupitelé zabývat bez právních poradců a dalších odborníků a navíc „v takovém kalupu."

Záměr výstavby naopak podpořil opoziční zastupitel Jan Mach (Praha 2 Sobě), který ale varoval před tím, aby se Praha 2 nestala pouze přihlížejícím, ale aby měla silnou pozici při jednání o změně. „Místo si jistě zaslouží přebudovat," řekl.

Přesná podoba projektu zatím není jasná, při pořizování změny územního plánu se má upřesnit rozsah zástavby. Na celkovou urbanistickou koncepci i podoby jednotlivých domů mají být vypsány soutěže.

Společnost Penta v současné době staví domy v okolí nedalekého Masarykova nádraží. Na místě stojí například dům podle návrhu architektonického ateliéru architektky Zahy Hadidové a Penta při rekonstrukci Masarykova nádraží nad ním vybuduje platformu, která překlene kolejiště. Lidem umožní přejít z Florence do Hybernské ulice a z Masarykova na hlavní nádraží.


Autor: ČTK

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru