dnes
Sobota - obcasny-dest
18°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
18°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
14°C
Praha 2 bude ve spolupráci s univerzitou hledat způsoby, jak se adaptovat na klimatické změny
Součástí Havlíčkových sadů je vinice Grébovka. Foto: PCT

Praha 2 bude ve spolupráci s univerzitou hledat způsoby, jak se adaptovat na klimatické změny

Dnes odpoledne podepsali za Prahu 2 místostarosta Václav Vondrášek a za Českou zemědělskou univerzitu v Praze (ČZU) rektor Petr Sklenička dohodu o spolupráci v oblasti adaptace na klimatické změny měst. Předmětem memoranda je postupná realizace projektů na různých místech městské části, ten pilotní bude realizován v Havlíčkových sadech.

Cílem projektu je vytvořit systém chytrých opatření v parku Havlíčkovy sady, které povedou k adaptaci na budoucí klimatické změny. V duchu podepsaného memoranda by se realizace mohla stát vzorem nejen pro ostatní městské části, ale i pro další obce na území republiky.

„Havlíčkovy sady jsou ojedinělé nejen svou dispozicí, ale také umístěním vinice Grébovka uprostřed parku. V České republice a ani v Evropě není příliš mnoho parků v centrech obcí s takovýmto výrazným přírodním prvkem, jsou-li vůbec nějaké. V rámci projektu tedy bude také řešení mikroklimatu parku z pohledu samotné vinice,“ sdělil místostarosta Vondrášek.

„Zkusíme ve spolupráci s oborníky zemědělské univerzity najít efektivní způsob hospodaření s vodou, které by mělo více vědecký náboj a stát se tak úspornějším,“ pokračoval.

Projekt je zakomponován do dlouhodobého rámcového projektu Chytrá krajina, který zaštiťuje ČZU a jehož cílem je navrhnout taková opatření a úpravy v krajině, díky nimž bude krajina schopna obstát i v podmínkách očekávaných klimatických změn, například větších výkyvů teplot, vyšší průměrné teploty nebo jiného rozdělení srážek.

„V rámci projektu chystáme krajinu na takové klimatické podmínky, které nastanou po roce 2030. Jde nám zejména o to zachytit vodu co nejblíže místa, kam dopadne. Krajina musí být schopná vláhu nejen zadržet, ale i akumulovat. V této době budujeme chytrou zemědělskou krajinu na Školním zemědělském podniku v Lánech. Druhým typem je urbanizovaná, což je náš kampus v pražském Suchdole. Havlíčkovy sady jsou tak dalším prototypem, do kterého se pouštíme,“ vysvětlil plány rektor ČZU Petr Sklenička, podle kterého má zájem o obdobou spolupráci s univerzitou i Praha 6. „Je tam hodně univerzit, mohlo by to být zajímavé,“ dodal.

Projekt přinese změny v parku zejména ve vybudování technologických opatření k lepšímu využití dešťové vody a propojení kontrolních systémů pro řízení závlahového systému.

„Inovativnost projektu spočívá ve vybudování řídicího systému zavlažování, který bude napojen na soustavu čidel a bude využívat i meteorologické údaje a jejich predikci. Zavlažování tak bude probíhat jen v případě, že to bude skutečně potřeba. Pracovníci městské části, kteří mají správu parku na starosti, budou moci vzdáleně sledovat aktuální stav mikroklimatu v parku,“ uvedl zastupitel Prahy 2 odpovědný za energetiku Jan Recman.

Náklady na pilotní projekt jsou odhadovány na šest milionů korun. Část uhradí Praha 2, zbytek by mohla pokrýt dotace od magistrátu a také prostředky z příslušného programu ministerstva životního prostředí.


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

4. června 2020 v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

3. června 2020 v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

3. června 2020 v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Další články
Nahoru