dnes
Středa - skorojasno
16°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
15°C
pozítří
Pátek - oblacno
16°C
Praha 2 bude letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, pomůže si úsporami a příjmy z privatizace
Ilustrační foto: archiv

Praha 2 bude letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, pomůže si úsporami a příjmy z privatizace

Praha 2 bude letos hospodařit s příjmy zhruba 513,51 milionu korun a výdaji asi 696,7 milionu korun. Rozdíl dorovná z úspor hospodaření v minulých letech či zisků z prodeje bytů a domů. Na investice plánuje radnice vydat 189,6 milionu. Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé druhé městské části. Rozdíl dorovná z úspor hospodaření z minulých let (téměř 23 milionů) a také z peněz vybraných magistrátem z provozu hazardu. Na loňský rok měla Praha 2 schválený rozpočet s příjmy 404,3 milionu a výdaji 721,7 milionu korun.

„Letošní rozpočet odráží dlouhodobou snahu naší městské části o vyrovnané hospodaření, což je také vyjádřeno v Programovém prohlášení současné radniční koalice. Zároveň je tento rozpočet proinvestiční,“ uvedl místostarosta pro oblast financí Jan Korseska (ODS).

Důležitou součástí příjmů budou dotace od státu a od hlavního města Prahy, představující 162 milionů korun. Nejvyšší položkou příjmů rozpočtu je však převod ze zdaňované činnosti, který se oproti loňsku navýšil ze 160 na očekávaných 249 milionů korun. Dále to jsou finanční prostředky z prodeje domu a bytů podle schválených pravidel (157,85 milionu korun) a přesun financí na nedokončené projekty z roku 2018.

Výdajovou část rozpočtu tvoří běžné výdaje, kterými jsou financovány oblasti, jako například školství, kultura, sociální péče, péče o veřejnou zeleň a činnost místní správy. Druhou částí výdajů jsou kapitálové (investiční) výdaje, zajišťující péči o nemovitý majetek v rámci bytového fondu, budov a pozemků základních a mateřských škol, kulturních památek a parků. Běžné výdaje jsou pro letošní rok stanoveny na 507,08 milionu korun, kapitálové výdaje na 189,61 milionu. Z běžných výdajů půjde největší částka na chod druhé městské části, a to téměř 170 milionů korun.

Největší částí kapitálových výdajů jsou v letošním roce investice do školství (53 milionů), do bytového hospodářství (36 milionů), do oblasti dopravy (14 milionů) a do péče o vzhled městské části a veřejnou zeleň (40 milionů korun). Do oprav chodníků půjde letos milionů korun, počítá se i s budováním podzemních kontejnerů na tříděný odpad.

Jednotlivé kapitoly rozpočtu a podrobný přehled investičních akcí jsou k dispozici na webových stránkách městské části www.praha2.cz v rámci sekce Úřední deska – Rozlikávací rozpočet.

„Finanční plán zdaňované činnosti je pro rok 2019 schválen s hospodářským výsledkem ve výši plus 910,189 milionu korun. Takto schválený plán pokrývá vše, co městská část pro správu svěřeného majetku potřebuje,“ dodal Jan Korseska.

Návrh rozpočtu při dnešním projednávání kritizovali opoziční zastupitelé. Pozastavovali se především na využíváním výnosů z prodeje majetku městské části. V diskusi padaly termíny jako „projídání budoucnosti“ a „nehospodárnost“.

Místostarosta Jan Korseska tyto výtky odmítl s argumentem, že výnosy z privatizace jsou dávány na extra účet a transparentně používány na věci, ze kterých mají užitek všichni obyvatelé Prahy2. V této souvislosti zmínil například investice do škol, nebo péče o veřejná prostranství.


Praha 11: Jednání komisí Rady budou veřejná

20. října 2019 ve 20:48

Rada městské části Prahy 11 schválila změnu jednacího řádu komisí. Nově budou otevřeny pro veřejnost.

Další články
Nahoru