Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 18 chce pokračovat s podporou lokální ekonomiky, program Corrency zaměří na domácnosti
Starosta Praha 18 Zdeněk Kučera. Foto: archiv

Praha 18 chce pokračovat s podporou lokální ekonomiky, program Corrency zaměří na domácnosti

Do programu podpory lokální ekonomiky se v metropoli kromě Prahy 1 zapojila také osmnáctá městská část. I ta hodnotí první fázi úspěšně a bude v podpoře pokračovat i po letních prázdninách. Server Pražský patriot o tom informoval starosta Prahy 18 Zdeněk Kučera (ANO).

Princip programu Corrency spočívá v tom, že obyvatelé zapojené městské části dostanou od radnice určitý počet correntů, z nichž každý má hodnotu jedné koruny. A pak se sami rozhodnou, u kterých ze zapojených podnikatelů correnty použijí na polovinu útraty, přičemž zbytek pak uhradí ze svého. Je to nová forma dotace, kterou radnice podpoří zvolený sektor, přičemž o konkrétním využití rozhodnou sami občané.

Zatímco v Praze 1 mohli lidé využívat correnty hlavně v provozovnách spadajících do takzvané občanské vybavenosti, v Praze 18 se radnice rozhodla podpořit zdraví a pohyb občanů.

„Program u nás fungoval v květnu a červnu. Vyčlenili jsme dva miliony korun, každý občan Letňan starší patnácti let měl možnost využít 500 correntů,“ sdělil starosta Kučera.

Městská část se rozhodla podpořit spolky a provozovatele sportovišť, ale třeba i farmářské prodejny či obchody se zdravou výživou. Občané Letňan tak ušetřili polovinu nákladů například při sportování, nebo třeba při nakupování vitaminových doplňků a zdravých potravin.

Zapojila se zhruba tisícovka lidí, v programu ještě zbylo nevyužitých několik stovek tisíc korun. „Chtěli bychom pokračovat v září, aby se námi dotované correnty vyčerpaly. A pokud budou zastupitelé dostatečně velkorysí, čemuž já věřím, tak ještě částku na correnty městská část navýší,“ řekl Kučera.

Program by se podle něj mohl rozšířit i na podporu domácností, aby si při současném navyšování životních nákladů způsobených velkou inflací mohly za výhodnější ceny nakoupit základní potraviny či jiné nezbytné položky. Možnost využít correnty na sportování by však podle Kučery měla zůstala i nadále.

„Zatím je v plánu realizovat Corrency v září, ale myslím, že by dávalo smysl, aby se platnost programu prodloužila třeba až do konce roku, aby lidé měli více času na využití correntů,“ podotkl starosta.

Během prázdnin vyhodnocuje Corrency i Praha 1, která realizovala pilotní fázi programu rovněž v květnu a červnu. Zapojilo se přes 1500 občanů městské části a zhruba 160 provozoven spadajících do takzvané občanské vybavenosti. I Praha 1 by ráda na podzim pokračovala další fází.

Podle radního Karla Grabeina Procházky (ANO) by městská část chtěla po prázdninách použít systém Corrency jako nástroj, který by pomohl seniorům pokrýt náklady na stravování a energie a rodinám s dětmi na volnočasové aktivity, školní potřeby či obědy. O případném pokračování programu bude Praha 1 teprve rozhodovat.

„To, co se ukázalo jako jednoznačně pozitivní, je fungující systém, který se v podobě Corrency v praxi prokázal. Prakticky to znamená, že ho lze rychle a efektivně použít jako prostředek pro rychlou pomoc," řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).


Autor: Jan Puci

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru