Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 16°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 15 získala dotaci dvacet milionů korun na školku spojenou se stacionářem pro seniory
Plánovaná podoba mateřské školky, která bude součásti areálu. Vizualizace (3x): MČ Praha 15

Praha 15 získala dotaci dvacet milionů korun na školku spojenou se stacionářem pro seniory

Magistrát dá městským částem v Praze celkem 338,8 milionu korun na rozšiřování škol. O investičních dotacích minulý týden rozhodli zastupitelé na svém posledním jednání před volbami. Peníze půjdou na budování nových škol a školek i rozšiřování těch stávajících. Praze 15 metropole pošle 20 milionů korun na výstavbu mateřské školy a denního stacionáře pro seniory v nevyužité budově v Gercenově ulici v Hostivaři. Celkem má projekt vyjít na 75 milionů. Realizován musí být do konce roku 2026.
stacionar

Denní stacionář pro třicet seniorů

„Záměrem projektu je jednak navýšení kapacity mateřských škol a současně zajištění mezigeneračního setkávání. Poslední překážkou v realizaci již delší dobu připravovaného projektu, kterému předcházela mnohá jednání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, byla finanční stránka,“ uvedl 1. místostarosta Prahy 15 pro oblast rozpočtu, ekonomiky, veřejných zakázek a majetku Václav Bílek (ANO).

„Rozhodli jsme se, že školka bude spojena s denním stacionářem pro seniory, což je další žádaná služba v Praze 15. Je to multifunkční a zároveň mezigenerační projekt,“ dodal. Projekt je unikátní tím, že v něm bude realizované netradiční spojení dvou tříd mateřské školy a stacionáře pro třicet seniorů.

celkovy-pohled-na-areal

Celkový pohled na chystaný areál

Podle místostarostky Jitky Kolářové (ANO), do jejíž kompetencí patří, mimo jiné, oblasti školství a vzdělávání, zejména v Praze, která se v sídlištních zástavbách jeví jako anonymní, je nutné posilovat mezigenerační vztahy, neboť jsou přínosem pro obě zúčastněné strany – jak pro děti, tak pro seniory.

„Děti je potřeba naučit vnímat stáří jako přirozenou součást života a je důležité, aby vnímali potřeby seniorů již od mala. Děti získají láskyplné babičky a dědečky, kteří je mají co naučit a mohou se stát důležitými osobami pro jejich přirozený rozvoj. V obou případech zajistíme klid a jistotu rodinám, které se o malé i velké starají, mohou se věnovat své práci a zároveň se nevzdávají možnosti soužití více generací,“ sdělila.


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru