Dnes Pondělí - zatazeno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 15 má schválený rozpočet na letošní rok, výdaje se oproti loňsku sníží o pár milionů
Radnice Prahy 15. Foto: archiv

Praha 15 má schválený rozpočet na letošní rok, výdaje se oproti loňsku sníží o pár milionů

Zastupitelé Prahy 15 včera na svém zasedání schválili rozpočet pro letošní rok s příjmy 239,6 milionu a výdaji 279,7 milionu korun. Rozdíl bude hrazený z rezerv z minulých let. Loni radnice hospodařila s příjmy 233,3 milionu korun a výdaji 283,4 milionu korun.

„Naší prioritou je dokončení investičních akcí dotačních titulů z minulého roku, případně z roku 2019, u kterých jsme žádali o převod do roku 2021. To je například jídelna ZŠ Hostivař, dům se zvláštním režimem Parmská," řekl na zasedání zastupitelstva starosta Prahy 15 Milan Wenzl (za ANO 2011) a doplnil, že městská část plánuje také práce spadající pod oblast školství a úpravy veřejného prostoru.

Praha 15 získá nejvíce peněz z dotací od hlavního města a od státu. Z rozpočtu Prahy to bude 119,24 milionu korun a na výkon státní správy stát přispěje 37,7 milionu korun. Na správních a místních poplatcích plánuje Praha 15 vybrat zhruba sedm milionů.

Dalších 31 milionů by mělo do kasy městské části plynout z daně z nemovitostí. Vlastní hospodářská činnost by měla letos městské části, tvořené územím Hostivaře a Horních Měcholup, vynést 43,6 milionu korun.

Nejvyšší částku, téměř 151 milionů, radnice zaplatí za činnost místní správy. Zajištění chodu mateřských škol by mělo podle schváleného rozpočtu patnáctou městskou část stát asi 21 milionů, provoz základních škol by měl být o 13 milionů dražší.

 Na opravy a udržování silnic jsou v rozpočtu určené dva miliony korun. Do sportovního zařízení v majetku obce chce Praha 15 investovat zhruba 2,5 milionu korun. Asi deset milionů korun dá Praha 15 na péči o veřejnou zeleň a vzhled městské části.

Opoziční Patnáctka Náš Domov navrhla snížit plánovanou investiční rezervu rozpočtu, a naopak navýšit množství peněz určených pro potřeby participativního rozpočtu. Ten umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji obce.

„Na projekty občanů městské části by byla vyčleněná částka celkem milion korun, kdy by na jeden projekt připadalo 250 000 korun. Podle našeho názoru by to přispělo k vyšším možnostem," řekla za opoziční koalici Patnáctka Náš Domov její členka Radka Daníčková.

Dodala, že na projekty obyvatel Prahy 15 je nyní vyčleněna částka 400 000 korun, přičemž na jeden projekt připadá 50 000 korun. Zájemci se do participativního rozpočtu mohou v Hostivaři a Horních Měcholupech podle Daníčkové zapojit letos potřetí.

Koalici v Praze 15 po volbách v roce 2018 sestavili zástupci stran ANO, ODS a TOP 09. V opozici skončila koalice Patnáctka náš domov, sdružující členy stran KDU-ČSL, Strana zelených, Česká pirátská strana a nezávislé kandidáty.

Zastupitelstvo má 31 členů. V patnácté městské části, která je na jihovýchodě hlavního města, žije zhruba 35 000 obyvatel. Prahu 15 tvoří Hostivař a Horní Měcholupy.


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Včera v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Další články
Nahoru