Praha 14 zpřístupnila spletité podzemí bývalé Fejkovy pískovny, zájem projevili už filmaři
12. listopadu 2024 16:28
„Zprovoznili jsme rezervační systém na webu podzemibilykun.cz, kde si zájemci mohou termín a čas prohlídky zarezervovat. Vstup do pískovny je zdarma, možný je však jen s průvodcem, ve skupině maximálně dvaceti a minimálně pěti osob,“ uvedl radní Prahy 14 Karel Med (ANO), který má zpřístupnění pískovny na starosti. Jedna prohlídka bude trvat zhruba čtyřicet minut.
„O zdejší prostor se dlouhodobě zajímám, nečekal jsem, že něco takového může v Praze existovat. Je parádní, že je to tu teď čisté, za vyklízením je neskutečně práce. Jsem rád, že se sem lidé mohou přijít podívat,“ dodal.
Návštěvníci podle něj musí počítat také s tím, že při prohlídce budou místy překonávat nerovný terén a že vstup do podzemí vede po točitém schodišti. Teplota vzduchu v pískovně je celoročně asi 8 stupňů nad nulou. Každý návštěvník obdrží povinnou helmu se svítilnou.
„O možném budoucím zpřístupnění Bílého koně vedení místní radnice uvažovalo zhruba od roku 2015, kdy na popud a zároveň za velké pomoci jeskyňářů, dobrovolníků z řad ochránců přírody a vyznavačů geocachingu, započaly práce na postupném úklidu prostor, úpravě přístupu do podzemí a samozřejmě na zabezpečení. Mám velkou radost, že jsme pískovnu mohli lidem otevřít zrovna letos, kdy městská část slaví 30 let od svého vzniku – byť zatím stále v omezenějším režimu,“ sdělila místostarostka Prahy 14 Mária Ševčíková (ANO), která má v gesci investice, rozpočet a zajišťování dotačních prostředků z evropských fondů a dalších dotačních programů.
Podle jeskyňáře Michala Paclíka bylo z podzemí v průběhu let vyneseno velké množství odpadu, který naplnil přes čtyřicet kontejnerů.
Městská část zároveň připravuje proměnu území nad pískovnou. V plánu je zde nejen upravit zeleň a vytvořit park, ale také vybudovat zázemí pro návštěvníky, pro organizátory prohlídek a také pro složky integrovaného záchranného systému, které zde budou nacvičovat své zásahy. Zázemí bude v několika odlehčených budovách.
„Projektovou dokumentaci již máme zpracovanou. Souběžně jsme odeslali žádost o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), přes který se v Česku rozdělují finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Praha 14 má poměrně omezený rozpočet, investičně jsme tedy na externích zdrojích víceméně závislí. Žádost je momentálně ve fázi posuzování. Výsledek vyhodnocení očekáváme v příštím roce,“ řekla Ševčíková.
Fejkova pískovna navzdory své kráse a potenciálu mnoho let zůstávala nepovšimnuta. Pozornost jí věnovali jen lidé, kteří si místní podzemní prostory „pletli“ s popelnicemi a větracími otvory do nich postupně naházeli tuny nejrůznějšího odpadu.
Odkud se vzal název „Bílý kůň“, je vlastně záhada. Vznik pískovny nedokážou přesně datovat ani badatelé. Uvádí se časové rozpětí od 17. do 19. století. V podzemí se prokazatelně těžilo ještě počátkem 2. světové války. Začátkem 20. století se těžil písek, který sloužil na čištění nádobí a do štuků. Těžila se i břidlice, ale byla nekvalitní. Následně se z prostoru staly sklepy, byly zde sklady ovoce a zeleniny, a posléze začaly být prostory zaváženy struskou z ČKD. Po roce 1993 pak začali lidé do jeskyní házet odpad a zbytný materiál.
Ve druhé polovině 20. století část, která nebyla po válce zasypána struskou a troskami z vybombardovaného ČKD, sloužila jako sklad ovoce a zeleniny – až do 80. let, kdy jablka, brambory a další plodiny začaly nahrazovat odpadky.
Fejkova pískovna představuje unikátní geologický profil druhohorními pískovci. Nalezneme zde i zimoviště netopýru, a tudíž ze zákona chráněný biotop. „Nyní je zde už pět netopýrů, další budou přibývat. Je to pro ně vhodné zimoviště,“ řekl jeskyňář Paclík. Podle něj se v bývalé pískovně zabydluje malý druh netopýra vrápenec malý, který je kriticky ohrožený.
O prostory podle Ševčíkové projevují zájmy filmaři, pro které jsou to atraktivní prostory. „Oslovila nás i produkce letošní vánoční pohádky pro Českou televizi, ale nakonec jsme jim nemohli kvůli nepřipravenosti prostoru vyhovět. Ale zájem filmařů je logický a určitě nebyl poslední,“ řekla Ševčíková.