Dnes Neděle - oblacno 24°C
Zítra Pondělí - zatazeno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 14 vycvičila na regulaci holubů sokoly, které nyní vypustila do přírody
Jeden ze sokolů vypuštěných po výcviku do přírody. Foto: MČ Praha 14

Praha 14 vycvičila na regulaci holubů sokoly, které nyní vypustila do přírody

Dva sokoly stěhovavé, kteří mají pomoci s regulací přemnožených holub, radnice Prahy 14 tento týden v pondělí a úterý vypustila do přírody. Odborníci je budou nadále hlídat a zkoumat. Informovali o tom starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS) a sokolník Jan Šimánek.

„Výcvik mladých sokolů pro snížení populace holubů na naší městskou část, který probíhal od června, byl zakončen jejich vypuštěním. V počáteční fázi budou bedlivě sledováni, zda se jim dobře daří. Do dvou let by mohlo dojít i k hnízdění, pokud se jim u nás bude líbit,“ řekl Zajac.

V pondělí se po vypuštění rozletěl jeden z dravců ke Štěrboholům. „V úterý se druhý sokol rozletěl na opačnou stranu, směrem do sídliště. Ten si to ihned zamířil na střechu panelového domu, odkud vyhnal hejno holubů,“ napsala Praha 14 na sociální sítě.

„I po vypuštění máme sokoly pod kontrolou. Samozřejmě je primárně na nich, kde si vyberou hnízdiště. Prostor jim však po dohodě s vedením městské části nabídneme přímo na střeše radnice. Vzhledem k tomu, že jsou na tuto lokalitu z výcviku zvyklí, stejně jako na holuby, jakožto na svou primární kořist, věřím, že by zde mohli najít vhodné útočiště," uvedl pro ČTK Šimánek, který sokoly pro Prahu 14 vycvičil v okolí rozhledny Doubravka na Černém Mostě.

S přemnoženými holuby bojuje Praha 14 dlouhodobě. Až dosud pro zastrašování holubů využívala pouze umělé napodobeniny dravců. Atrapy jsou umístěné například na Poliklinice Parník na Černém Mostě.

„Docela dobře fungují. Už proto si myslím, že živí sokoli by nám skutečně mohli pomoci. S holuby samozřejmě bojujeme i jinými metodami, ale faktem je, že moc nezabírají. Sítě proti holubům se dříve či později potrhají. Hroty, které mají ptákům bránit v znečišťování střech, balkonů či výklenků, fungují vždy jen do té doby, než se holubům podaří usadit do prostoru mezi nimi,“ dodal starosta.

S velkým počtem holubů bojují také další radnice a magistrát. Nový holubník by měl vzniknout na Mariánském náměstí nebo v Praze 3 na Vítkově.


Autor: Jan Puci

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Další články
Nahoru