Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha 14 vycvičila na regulaci holubů sokoly, které nyní vypustila do přírody
Jeden ze sokolů vypuštěných po výcviku do přírody. Foto: MČ Praha 14

Praha 14 vycvičila na regulaci holubů sokoly, které nyní vypustila do přírody

Dva sokoly stěhovavé, kteří mají pomoci s regulací přemnožených holub, radnice Prahy 14 tento týden v pondělí a úterý vypustila do přírody. Odborníci je budou nadále hlídat a zkoumat. Informovali o tom starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS) a sokolník Jan Šimánek.

„Výcvik mladých sokolů pro snížení populace holubů na naší městskou část, který probíhal od června, byl zakončen jejich vypuštěním. V počáteční fázi budou bedlivě sledováni, zda se jim dobře daří. Do dvou let by mohlo dojít i k hnízdění, pokud se jim u nás bude líbit,“ řekl Zajac.

V pondělí se po vypuštění rozletěl jeden z dravců ke Štěrboholům. „V úterý se druhý sokol rozletěl na opačnou stranu, směrem do sídliště. Ten si to ihned zamířil na střechu panelového domu, odkud vyhnal hejno holubů,“ napsala Praha 14 na sociální sítě.

„I po vypuštění máme sokoly pod kontrolou. Samozřejmě je primárně na nich, kde si vyberou hnízdiště. Prostor jim však po dohodě s vedením městské části nabídneme přímo na střeše radnice. Vzhledem k tomu, že jsou na tuto lokalitu z výcviku zvyklí, stejně jako na holuby, jakožto na svou primární kořist, věřím, že by zde mohli najít vhodné útočiště," uvedl pro ČTK Šimánek, který sokoly pro Prahu 14 vycvičil v okolí rozhledny Doubravka na Černém Mostě.

S přemnoženými holuby bojuje Praha 14 dlouhodobě. Až dosud pro zastrašování holubů využívala pouze umělé napodobeniny dravců. Atrapy jsou umístěné například na Poliklinice Parník na Černém Mostě.

„Docela dobře fungují. Už proto si myslím, že živí sokoli by nám skutečně mohli pomoci. S holuby samozřejmě bojujeme i jinými metodami, ale faktem je, že moc nezabírají. Sítě proti holubům se dříve či později potrhají. Hroty, které mají ptákům bránit v znečišťování střech, balkonů či výklenků, fungují vždy jen do té doby, než se holubům podaří usadit do prostoru mezi nimi,“ dodal starosta.

S velkým počtem holubů bojují také další radnice a magistrát. Nový holubník by měl vzniknout na Mariánském náměstí nebo v Praze 3 na Vítkově.


Autor: Jan Puci

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru