Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy
21. dubna 2024 10:03
„V oblasti aktivit udržitelného rozvoje je naše radnice dlouhodobě tahounem. A to nejen na úrovni městských částí, ale i ve srovnání s mnoha dalšími českými municipalitami. Mimo jiné o tom svědčí náš postup do kategorie A v mezinárodním programu místní Agenda 21 (MA21), který se systematickým naplňováním principů udržitelnosti úzce souvisí. Jsem rád, že jsme po dvouleté, pandemií vynucené, pauze mohli toto setkání opět zorganizovat a vytvořit tak platformu pro vzájemné sdílení vizí, odborných stanovisek i praktických zkušeností,“ uvedl radní Prahy 14 Jan Liška (STAN), který má v gesci nejen MA21, ale momentálně i přípravu strategie rozvoje městské části na dalších deset let.
Setkání v Galerii 14 na Černém Mostě se zúčastnilo téměř 50 odborníků, zejména pedagogů. „Prostřednictvím komentovaných prezentací byli informováni mimo jiné o aktualitách v oblasti klimatických změn a o predikcích jejich dalšího vývoje. Veškeré podklady jsme účastníkům následně rozeslali, aby se jimi mohli inspirovat při přípravě aktivit pro blížící se Den Země, případně při plánování školních projektů, exkurzí, přednášek a koncertů,“ vysvětlila Milada Švecová, předsedkyně Klubu ekologické výchovy.
O tom, jaké aktivity v oblasti udržitelného rozvoje organizuje hl. m. Praha účastníky akce informoval koordinátor environmentální výchovy Petr Holý. Vedoucí Muzea Bedřicha Smetany, muzikoložka Sandra Bergmannová, přítomným představila dílo zakladatele české opery v kontextu jeho inspirace historií a přírodou českých i moravských zemí. Motivovala tak k účasti na koncertech organizovaných v rámci Roku české hudby 2024. Vzhledem k tomu, že letos uplyne 200 let od Smetanova narození, bude s jeho dílem letošní kampaň úzce provázána.
Koordinátorka environmentální výchovy v Praze 14, respektive v ZŠ Generála Janouška, Eva Jiříková, přiblížila zástupcům pražských škol hlavní letošní téma vyhlášené OSN a UNESCO, včetně jeho provázání s cíli udržitelného rozvoje. Organizace se tentokrát zaměřily na problematiku velbloudů coby užitkových zvířat v nehostinných oblastech planety.
Součástí setkání bylo rovněž předání certifikátu Školy udržitelného rozvoje, který z rukou starosty Jiřího Zajace převzal zástupce ZŠ Bratří Venclíků. Škola se letos do programu zapojila poprvé. Přidala se tak k ZŠ Šimanovská, která certifikát obdržela loni. Školu udržitelného rozvoje organizuje a financuje Praha 14. Cílem programu je přispívat ke kvalitnímu environmentálnímu vzdělávání a k rozvoji udržitelného prostředí v místních základních školách.
V navazující části programu si účastníci vyslechli informace o aktivitách pořádaných u příležitosti 50. výročí zahájení provozu pražského metra a o problematice Pražské integrované dopravy.