Dnes Pátek - jasno 20°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou Budilovou, a Klub ekologické výchovy – asociace pedagogů a škol pro environmentální vzdělávání (KEV). Záštitu nad letošním ročníkem setkání koordinátorů převzal starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS).

„V oblasti aktivit udržitelného rozvoje je naše radnice dlouhodobě tahounem. A to nejen na úrovni městských částí, ale i ve srovnání s mnoha dalšími českými municipalitami. Mimo jiné o tom svědčí náš postup do kategorie A v mezinárodním programu místní Agenda 21 (MA21), který se systematickým naplňováním principů udržitelnosti úzce souvisí. Jsem rád, že jsme po dvouleté, pandemií vynucené, pauze mohli toto setkání opět zorganizovat a vytvořit tak platformu pro vzájemné sdílení vizí, odborných stanovisek i praktických zkušeností,“ uvedl radní Prahy 14 Jan Liška (STAN), který má v gesci nejen MA21, ale momentálně i přípravu strategie rozvoje městské části na dalších deset let. 

Setkání v Galerii 14 na Černém Mostě se zúčastnilo téměř 50 odborníků, zejména pedagogů. „Prostřednictvím komentovaných prezentací byli informováni mimo jiné o aktualitách v oblasti klimatických změn a o predikcích jejich dalšího vývoje. Veškeré podklady jsme účastníkům následně rozeslali, aby se jimi mohli inspirovat při přípravě aktivit pro blížící se Den Země, případně při plánování školních projektů, exkurzí, přednášek a koncertů,“ vysvětlila Milada Švecová, předsedkyně Klubu ekologické výchovy. 

O tom, jaké aktivity v oblasti udržitelného rozvoje organizuje hl. m. Praha účastníky akce informoval koordinátor environmentální výchovy Petr Holý. Vedoucí Muzea Bedřicha Smetany, muzikoložka Sandra Bergmannová, přítomným představila dílo zakladatele české opery v kontextu jeho inspirace historií a přírodou českých i moravských zemí. Motivovala tak k účasti na koncertech organizovaných v rámci Roku české hudby 2024. Vzhledem k tomu, že letos uplyne 200 let od Smetanova narození, bude s jeho dílem letošní kampaň úzce provázána. 

Koordinátorka environmentální výchovy v Praze 14, respektive v ZŠ Generála Janouška, Eva Jiříková, přiblížila zástupcům pražských škol hlavní letošní téma vyhlášené OSN a UNESCO, včetně jeho provázání s cíli udržitelného rozvoje. Organizace se tentokrát zaměřily na problematiku velbloudů coby užitkových zvířat v nehostinných oblastech planety. 

Součástí setkání bylo rovněž předání certifikátu Školy udržitelného rozvoje, který z rukou starosty Jiřího Zajace převzal zástupce ZŠ Bratří Venclíků. Škola se letos do programu zapojila poprvé. Přidala se tak k ZŠ Šimanovská, která certifikát obdržela loni. Školu udržitelného rozvoje organizuje a financuje Praha 14. Cílem programu je přispívat ke kvalitnímu environmentálnímu vzdělávání a k rozvoji udržitelného prostředí v místních základních školách. 

V navazující části programu si účastníci vyslechli informace o aktivitách pořádaných u příležitosti 50. výročí zahájení provozu pražského metra a o problematice Pražské integrované dopravy.


Autor: red

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru