Dnes Sobota - obcasny-dest 23°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 14 si pořídila sokolí mláďata, dravce nasadí do boje s holuby
Sokolník Jan Šimánek (vlevo) a starosta Prahy 14 Jiří Zajac. Na snímku není sokol, který městská část nyní pořídila. Zdroj foto: MČ Praha 14

Praha 14 si pořídila sokolí mláďata, dravce nasadí do boje s holuby

Radnice Prahy 14 si pořídila dva sokoly stěhovavé, které nasadí do boje s přemnoženými holuby v městské části. Osmitýdenní mláďata postupně začne cvičit profesionální sokolník. Informoval o tom starosta Jiří Zajac (ODS). S velkým počtem holubů bojují také další radnice a magistrát. Nový holubník by měl vzniknout na Mariánském náměstí nebo v Praze 3 na Vítkově.

„Rozhodli jsme se iniciovat projekt, jehož cílem je ‚přivést‘ do naší městské části sokola stěhovavého. Prvním krokem je speciální výcvik dravců formou volného letu. Podařilo se získat dva sokoly, v tuto chvíli ještě mláďata, která pokud vše půjde dobře, v naší městské části v budoucnu přispějí i k regulaci holubí populace. Máme zde plno zeleně, takže věřím, že se jim v Praze 14 bude líbit. Sokoli představují pro holuby přirozené predátory. Nejenže se jimi živí, také je plaší,“ vysvětlil Zajac.

Až dosud městská část pro zastrašování holubů využívala pouze umělé napodobeniny dravců. Atrapy jsou umístěné například na Poliklinice Parník na Černém Mostě.

„Docela dobře fungují. Už proto si myslím, že živí sokoli by nám skutečně mohli pomoci. S holuby samozřejmě bojujeme i jinými metodami, ale faktem je, že moc nezabírají. Sítě proti holubům se dříve či později potrhají. Hroty, které mají ptákům bránit v znečišťování střech, balkonů či výklenků, fungují vždy jen do té doby, než se holubům podaří usadit do prostoru mezi nimi,“ dodal starosta.

S výcvikem lovecké dvojice podle něj pomůže zkušený sokolník Jan Šimánek z firmy PestCorp, který již s městskou částí spolupracuje. „Mláďata sokola stěhovavého (Falco peregrinus) vybraná do projektu jsou stará 8 týdnů. Plně dorostlí a dopeření dravci budou vyndáni z odchovné voliéry, ustrojeni do sokolnické výstroje a začne období přivykání na manipulaci s nimi. Pozvolné získávání určitého stupně krotkosti vede ke spolupráci se sokolníkem,“ popsal Šimánek.

Po zvládnutí těchto prvních a nezbytných kroků bude následovat speciální sokolnický výcvik u rozhledny Doubravka a na přilehlém otevřeném prostranství po dobu minimálně 35 dnů. Sokol je dravec vysokého letu, tedy samotnému lovu předchází stoupání do výšky a následuje střemhlavý útok na kořist,“ popsal Jan Šimánek.

Obyvatelé a návštěvníci Prahy 14, kteří se budou v létě procházet po Čihadlech, možná na sokolníky s dravci narazí. „Pokud dojde k setkání během výcviku a lidé uvidí sokola, jak loví, případně sedí na zemi s kořistí, je důležité, aby zachovali bezpečnou vzdálenost. Týká se to samozřejmě i jejich psů. V opačném případě by mohlo dojít ke zmaření výcviku, nebo k vyplašení sokola na kořisti,“ doplnil sokolník.


Autor: Jan Puci

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

Včera ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru