Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 14 si pořídila sokolí mláďata, dravce nasadí do boje s holuby
Sokolník Jan Šimánek (vlevo) a starosta Prahy 14 Jiří Zajac. Na snímku není sokol, který městská část nyní pořídila. Zdroj foto: MČ Praha 14

Praha 14 si pořídila sokolí mláďata, dravce nasadí do boje s holuby

Radnice Prahy 14 si pořídila dva sokoly stěhovavé, které nasadí do boje s přemnoženými holuby v městské části. Osmitýdenní mláďata postupně začne cvičit profesionální sokolník. Informoval o tom starosta Jiří Zajac (ODS). S velkým počtem holubů bojují také další radnice a magistrát. Nový holubník by měl vzniknout na Mariánském náměstí nebo v Praze 3 na Vítkově.

„Rozhodli jsme se iniciovat projekt, jehož cílem je ‚přivést‘ do naší městské části sokola stěhovavého. Prvním krokem je speciální výcvik dravců formou volného letu. Podařilo se získat dva sokoly, v tuto chvíli ještě mláďata, která pokud vše půjde dobře, v naší městské části v budoucnu přispějí i k regulaci holubí populace. Máme zde plno zeleně, takže věřím, že se jim v Praze 14 bude líbit. Sokoli představují pro holuby přirozené predátory. Nejenže se jimi živí, také je plaší,“ vysvětlil Zajac.

Až dosud městská část pro zastrašování holubů využívala pouze umělé napodobeniny dravců. Atrapy jsou umístěné například na Poliklinice Parník na Černém Mostě.

„Docela dobře fungují. Už proto si myslím, že živí sokoli by nám skutečně mohli pomoci. S holuby samozřejmě bojujeme i jinými metodami, ale faktem je, že moc nezabírají. Sítě proti holubům se dříve či později potrhají. Hroty, které mají ptákům bránit v znečišťování střech, balkonů či výklenků, fungují vždy jen do té doby, než se holubům podaří usadit do prostoru mezi nimi,“ dodal starosta.

S výcvikem lovecké dvojice podle něj pomůže zkušený sokolník Jan Šimánek z firmy PestCorp, který již s městskou částí spolupracuje. „Mláďata sokola stěhovavého (Falco peregrinus) vybraná do projektu jsou stará 8 týdnů. Plně dorostlí a dopeření dravci budou vyndáni z odchovné voliéry, ustrojeni do sokolnické výstroje a začne období přivykání na manipulaci s nimi. Pozvolné získávání určitého stupně krotkosti vede ke spolupráci se sokolníkem,“ popsal Šimánek.

Po zvládnutí těchto prvních a nezbytných kroků bude následovat speciální sokolnický výcvik u rozhledny Doubravka a na přilehlém otevřeném prostranství po dobu minimálně 35 dnů. Sokol je dravec vysokého letu, tedy samotnému lovu předchází stoupání do výšky a následuje střemhlavý útok na kořist,“ popsal Jan Šimánek.

Obyvatelé a návštěvníci Prahy 14, kteří se budou v létě procházet po Čihadlech, možná na sokolníky s dravci narazí. „Pokud dojde k setkání během výcviku a lidé uvidí sokola, jak loví, případně sedí na zemi s kořistí, je důležité, aby zachovali bezpečnou vzdálenost. Týká se to samozřejmě i jejich psů. V opačném případě by mohlo dojít ke zmaření výcviku, nebo k vyplašení sokola na kořisti,“ doplnil sokolník.


Autor: Jan Puci

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru