Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 14 se zapojí do projektu Místní místním
V některých podnicích mohou lidé v nouzi dostat také zákazníky předplacené vouchery na kávu. Ilustrační foto. Pexels

Praha 14 se zapojí do projektu Místní místním

Praha 14 nedávno uzavřela memorandum o spolupráci s neziskovou organizací Místní místním, která vytváří síť podniků pomáhajících lidem v nouzi. Informovala o tom radní Aneta Hejrovská (ANO), která má ve čtrnácté městské části na starost oblast sociálních věcí a zdravotnictví.

Organizace Místní místním, která je součástí mezinárodní sítě The Chime, vytváří neustále se rozšiřující Solidární síť sociálně přívětivých míst, která se rozhodla nabízet zdarma drobné služby lidem bez domova a komukoliv, kdo se ocitne v nouzi.

V Solidární síti je v současnosti zapojeno 30 podniků v devíti pražských městských částech. Mezi ně patří kavárny, bistra, komunitní centra, knihkupectví, divadlo, second handy, plovárna a dvě pobočky městské knihovny.

Podniky poskytují různorodé služby, každý podle svých možností. Nabízí například příležitost ohřát si vlastní jídlo, využít lékárničku v případě zranění, možnost využít toaletu, dostat kohoutkovou vodu a podobně. V některých podnicích mohou lidé v nouzi dostat také zákazníky předplacené vouchery na kávu či například lístek do divadla.

„Místní místním zapojeným podnikům poskytují podporu a s nimi ladí vhodné nástroje pomoci. Zaměstnanci podniku také projdou školením. Spolupracují také s poskytovateli sociálních služeb, kteří fungují jako poradci a distributory informací směrem k lidem v nouzi, aby ti nezůstali izolováni pouze v centrech pomoci, mimo běžný kontakt s veřejnost,“ vysvětlila radní Hejrovská, která rozšíření projektu na území Prahy 14 iniciovala.

„Rozšířili jsme řady již spolupracujících radnic. Je třeba zvyšovat kvalitu a efektivitu dostupných služeb pro lidi bez přístřeší a v nouzi, stejně jako inovovat postupy a metody práce v této oblasti,“ podotkla.

O tom, že je konkrétní podnik součástí Solidární sítě, lze poznat podle samolepek u vstupu do provozovny. O nabízených službách své klienty informují také spolupracující organizace Naděje, Armáda Spásy nebo Charita. Seznam podniků je každý měsíc aktualizován v letáku a na webových stránkách mistnimistnim.cz. tam jsou i informace pro podniky, které by se rádi do projektu zapojily.

„Lidem v nouzi se v Praze nabízí odborná pomoc v nízkoprahových denních centrech, noclehárnách, azylových domech a různých poradenských centrech. Platforma Solidární sítě ovšem pomáhá ve spolupráci s těmito sociálními službami a nad jejich rámec – aby lidé v nouzi nezůstali izolováni pouze v centrech pomoci, mimo běžný kontakt s veřejností,“ vysvětlila zakladatelka a ředitelka organizace Místní místním Ester Pacltová.


Autor: red

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Včera v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Včera v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

1. října 2023 v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

30. září 2023 v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Další články
Nahoru