Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 14 se zapojí do projektu Místní místním
V některých podnicích mohou lidé v nouzi dostat také zákazníky předplacené vouchery na kávu. Ilustrační foto. Pexels

Praha 14 se zapojí do projektu Místní místním

Praha 14 nedávno uzavřela memorandum o spolupráci s neziskovou organizací Místní místním, která vytváří síť podniků pomáhajících lidem v nouzi. Informovala o tom radní Aneta Hejrovská (ANO), která má ve čtrnácté městské části na starost oblast sociálních věcí a zdravotnictví.

Organizace Místní místním, která je součástí mezinárodní sítě The Chime, vytváří neustále se rozšiřující Solidární síť sociálně přívětivých míst, která se rozhodla nabízet zdarma drobné služby lidem bez domova a komukoliv, kdo se ocitne v nouzi.

V Solidární síti je v současnosti zapojeno 30 podniků v devíti pražských městských částech. Mezi ně patří kavárny, bistra, komunitní centra, knihkupectví, divadlo, second handy, plovárna a dvě pobočky městské knihovny.

Podniky poskytují různorodé služby, každý podle svých možností. Nabízí například příležitost ohřát si vlastní jídlo, využít lékárničku v případě zranění, možnost využít toaletu, dostat kohoutkovou vodu a podobně. V některých podnicích mohou lidé v nouzi dostat také zákazníky předplacené vouchery na kávu či například lístek do divadla.

„Místní místním zapojeným podnikům poskytují podporu a s nimi ladí vhodné nástroje pomoci. Zaměstnanci podniku také projdou školením. Spolupracují také s poskytovateli sociálních služeb, kteří fungují jako poradci a distributory informací směrem k lidem v nouzi, aby ti nezůstali izolováni pouze v centrech pomoci, mimo běžný kontakt s veřejností,“ vysvětlila radní Hejrovská, která rozšíření projektu na území Prahy 14 iniciovala.

„Rozšířili jsme řady již spolupracujících radnic. Je třeba zvyšovat kvalitu a efektivitu dostupných služeb pro lidi bez přístřeší a v nouzi, stejně jako inovovat postupy a metody práce v této oblasti,“ podotkla.

O tom, že je konkrétní podnik součástí Solidární sítě, lze poznat podle samolepek u vstupu do provozovny. O nabízených službách své klienty informují také spolupracující organizace Naděje, Armáda Spásy nebo Charita. Seznam podniků je každý měsíc aktualizován v letáku a na webových stránkách mistnimistnim.cz. tam jsou i informace pro podniky, které by se rádi do projektu zapojily.

„Lidem v nouzi se v Praze nabízí odborná pomoc v nízkoprahových denních centrech, noclehárnách, azylových domech a různých poradenských centrech. Platforma Solidární sítě ovšem pomáhá ve spolupráci s těmito sociálními službami a nad jejich rámec – aby lidé v nouzi nezůstali izolováni pouze v centrech pomoci, mimo běžný kontakt s veřejností,“ vysvětlila zakladatelka a ředitelka organizace Místní místním Ester Pacltová.


Autor: red

Praha 15: Letní zahradní slavnost

Dnes v 11:09

Praha 15 ve spolupráci s CSOP Praha 15 vás zve na Letní zahradní slavnost, která se koná 25. června od 15:30 v zahradě Domu s pečovatelskou službou v Janovské ulici 486.

ZŠ Hostivař slaví čtyřicet let

Včera ve 14:04

Oslava výročí ZŠ Hostivař v Praze 15 se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

České mozky léčí svět

Včera v 07:37

Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické...

Happening na Patnáctce na Veronském náměstí

Včera v 06:15

Akce na Veronském náměstí se koná 20. června od 13 hodin.

Vítání léta na Sulické 2024

19. června 2024 ve 14:08

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická zve na akci pro malé i velké. Děti se mohou vyřádit ve skákacím hradu, chybět nebude dětský koutek, malování na obličej a vrací se oblíbená škola klaunů.

Praha 10 otevře hřiště Sobotecká

19. června 2024 v 11:42

Praha 10 zve na otevření nově zrekonstruovaného hřiště Sobotecká na desítkových Vinohradech. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany. Architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů.

Den pro zdraví

19. června 2024 v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

18. června 2024 v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

18. června 2024 v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

18. června 2024 v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Letní kino Jezerka: Obrazy pražské periferie

17. června 2024 v 10:53

Spolek Probuďme Nusle přináší ve čtvrtek 20. června první letošní promítání v Altánu. Od 20:20 hodin uvidíte dokumentární film Obrazy pražské periferie, ztvárněným místním umělcem Josefem Císařovským. S mistrem bude po promítání vedena debata.

Praha 14 zprovozní v ulici Bratří Venclíků nový odbor dopravních přestupků

17. června 2024 v 09:42

Dopravní přestupky dosud řešil pražský magistrát, avšak od 1. července je budou mít na starosti radnice. Důvodem změny je novela silničního zákona. Na Praze 14 proto vznikl zcela nový odbor dopravních přestupků, který bude sídlit na adrese Bratří Venclíků 1070/2. Informovala o tom tajemnice ÚMČ...

Džbán Park je letos na větší ploše a s několika změnami

17. června 2024 v 09:11

Od začátku června funguje na jižním břehu vodní nádrže Džbán odpočinková plocha Džbán Park. Oproti loňskému roku nabízí větší plochu pro rekreaci a došlo k několika dalším změnám, které mají přinést více komfortu.

Další články
Nahoru