Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 14 schválila rozpočet na letošní rok, bude hospodařit s příjmy 387 milionů korun
Radnice (šedá fasáda) po modernizaci. Foto: MČ Praha 14

Praha 14 schválila rozpočet na letošní rok, bude hospodařit s příjmy 387 milionů korun

Radnice Prahy 14 bude letos hospodařit s příjmy 387,12 milionu a výdaji 541,29 milionu korun. Rozdíl pokryje ze svých úspor z minulých let nebo peněz od města či od státu. Na investice půjde zhruba 208 milionů korun. Rozpočet zahrnuje rovněž peníze na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Návrh rozpočtu včera schválili zastupitelé městské části. Radnice od letošního 1. ledna funguje v rozpočtovém provizoriu.

Daňové příjmy jsou naplánovány 46,68 milionu korun a největší část z nich tvoří daň z nemovitých věcí. Nedaňové příjmy mají dosáhnout zhruba 17 milionů.

Nejvíc peněz získá radnice z tzv. transferů, které tvoří peníze od města a státu nebo převody z vlastních fondů hospodářské činnosti. Od magistrátu dostane na svůj chod 182,5 milionu korun.

Běžné výdaje mají letos dosáhnout 333,4 milionu korun, což je o 11,31 milionu meziročně více. Nejvíc peněz vydá radnice za fungování městské části, a to 132,5 milionu. Nárůst běžných výdajů se nejvíce promítne ve školství, kde dosáhnou 59,4 milionu. Místostarostka Mária Ševčíková (ANO), která rozpočet zastupitelům předložila, řekla, že vliv na výši běžných výdajů mají vyšší ceny energií, práce nebo materiálů.

Na investice plánuje městská část dát 207,78 milionu korun, což je navýšení proti loňsku o více než 88 milionů. Radnice bude letos investovat především do škol. Dá 60 milionů korun na rekonstrukci kuchyně v ZŠ Vybíralova. Druhou nejvyšší částku vynaloží na nízkoprahové a komunitní centrum Baštýřská a do opravy gastro zázemí Polikliniky Parník dá 16,5 milionu. Peníze půjdou i na cyklostezky nebo nákup hlasovacího zařízení pro zastupitele.

Mezi kapitálovými výdaji je potom rovněž vyčleněno pět milionů korun na takzvané participativní rozpočtování. Jaké projekty za tyto peníze městská část udělá, bude záležet na rozhodnutí obyvatel. Tuto částku radnice vyčleňuje potřetí.

Rozpočet zahrnuje také jeden milion korun, který radnice vydá na humanitární pomoc ukrajinským uprchlíkům. Peníze na pomoc radnice získala přesunem peněz v rámci rozpočtu, kdy změnila původní návrh na jejich využití.

Na loňský rok měla Praha 14 schválen rozpočet s příjmy 276 milionů korun a výdaji 441,7 milionu korun. Rozdíl pokryla mimo jiné ze svých prostředků z minulých let či cizích zdrojů.

Praha 14 zahrnuje část Hloubětína a celá katastrální území Kyjí, Černého Mostu a Hostavic. Žije v ní téměř 50 000 obyvatel. Radnici vládne koalice složená z ODS, STAN, KDU-ČSL a ANO.


Autor: ČTK

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru