Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 14 pokračuje v přípravách strategie svého rozvoje, návrh představí na podzim
Letecký pohled na Černý Most. Foto: Karelj / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha 14 pokračuje v přípravách strategie svého rozvoje, návrh představí na podzim

Na konci letošního roku Praze 14 vyprší platnost stávajícího strategického plánu rozvoje. Proto od loňska pracuje na přípravě nového – tentokrát s názvem Strategie udržitelného rozvoje 2025+ (Strategie). Veřejné projednání Strategie na dalších deset let se uskuteční na konci září. Městská část o tom informuje v aktuálním vydání časopisu Čtrnáctka.

Součástí přípravy strategie je sběr a následné vyhodnocování velkého množství demografických a socioekonomických dat. Městská část se například zaměřuje na hodnocení stavu dopravní infrastruktury, občanské vybavenosti, stavu životního prostředí a také na hodnocení úrovně v oblasti vzdělávání a zdravotní péče.

„Bez poctivé přípravy, která zahrnuje i zmiňovaný sběr podnětů od občanů, by nikdy nemohl vzniknout dobrý a reálný plán,“ vysvětlil radní Prahy 14 Jan Liška (STAN), který má přípravu Strategie ve své gesci. Proto se loni na podzim konala v Hostavicích, Hloubětíne, Lehovci, Kyjích, Hutích a na Černém Mostě takzvaná lokální fóra, kde občané mohli vyjádřit svá přání a podávat návrhy ke zvážení při tvorbě dokumentu.

„Připravovaná Strategie představuje ambiciózní desetiletý plán rozvoje Prahy 14, který může zahrnovat i projekty přesahující toto období. Na její analytické části se podíleli nejen představitelé městské části, ale i zástupci opozičních zastupitelských klubů, vedoucí zaměstnanci úřadu, podnikatelé, neziskové organizace, odborná a široká veřejnost, senioři a v neposlední řadě zástupci dětí a mládeže,“ sdělil Liška.

Tento široký záběr podle něj zajišťuje, že budoucí rozvoj Prahy 14 bude skutečně komplexní a že reflektuje potřeby všech skupin obyvatel.

Výstupy analytické části byly v první polovině června představeny zastupitelům a zástupcům komisí rady městské části. Vycházely z výsledků dotazníkového šetření, řízených rozhovorů se zástupci cílových skupin, několika setkání se seniory, z podnětů zaznamenaných na lokálních fórech a na posledním dětském fóru a z výsledků socioekonomické analýzy.

Podle Lišky pokračuje i příprava koncepce bezbariérovosti, která do podoby budoucího plánu rovněž „promluví“.

Návrhová část Strategie bude veřejnosti představena na dvou veřejných projednáních. První z nich se dle současných předpokladů uskuteční 25. září. Přesné místo a čas budou zveřejněny v zářijovém čísle Čtrnáctky a na webu a Facebooku Prahy 14.

Návrh nové Strategie bude na konci roku projednávat místní zastupitelstvo. Pokud bude schválen, vstoupí v platnost v lednu 2025.

„Čeká nás ještě spousta práce, než novou Strategii zastupitelstvu předložíme. V létě budeme intenzivně pracovat na její návrhové části, která bude vycházet nejen z analytických dat, ale také z požadavků a vizí vedení radnice i místních obyvatel,“ doplnil radní Liška.


Autor: red

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru