Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 14 podpoří kampaň k pěstounství, zájemce o náhradní péči zve na radnici
12 červen
Ostatní
Dny pěstounství pořádá dlouhodbě i Praha 13. Foto: archiv

Praha 14 podpoří kampaň k pěstounství, zájemce o náhradní péči zve na radnici

12. 6. 2024
Praha 14 se v červnu připojí ke Dnům pěstounství, osvětové akci zaměřené na náhradní rodinnou péči, organizovanou a zaštiťovanou hlavním městem. Zájemcům o informace na toto téma zpřístupní na radnici příslušná pracoviště.

Den otevřených dveří na pracovištích doprovázení pěstounů a sociálně-právní ochrany dětí Úřadu městské části Praha 14 se bude konat ve středu 12. června od 9 do 17 hodin v budově úřadu v ulici Bratří Venclíků. 

Ve třetím patře budou zpřístupněny kanceláře Orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a Úseku služeb pro doprovázení pěstounů (ÚSDP).

„Chcete dát domov dítěti, které jej nemá, ale nevíte, jak na to? Nenechte si ujít den otevřených dveří. Dozvíte se, jak podat žádost o pěstounství i veškeré podrobnosti o procesu přijetí dítěte do rodiny i následné podpoře pěstounů ze strany úřadu,“ sdělila na svém webu radnice.

Akce se koná v rámci kampaně Dny pěstounství hl. m. Prahy. Program Dnů zahrnuje besedy a diskuse s odborníky, setkání s pěstouny, dny otevřených dveří v pražských neziskových organizacích a na úřadech městských částí. Pro rodiny jsou připraveny také nejrůznější výtvarné dílny, hry a soutěže. 

Obdobně jako Praha 14 otevřou dveře příslušných pracovišť zaměřených na náhradní péči i radnice například v Praze 3, 13, 16, 19 nebo 22.

Pěstounská péče je formou náhradní rodinné péče, která by měla umožnit dětem, o které se nemohou jejich biologičtí rodiče postarat, vyrůstat v rodině. Program Dnů pěstounství připravil odbor sociálních věcí Magistrátu hl. m. Prahy společně s úřady městských částí a s příspěvkovými a neziskovými organizacemi.  

V Praze je obecně nedostatek přechodných i dlouhodobých pěstounů, zejména pak těch připravených na přijetí sourozenců, dětí věkově starších 3 let, dětí se zdravotním znevýhodněním, minoritního etnika a zejména chlapců.  

V minulém roce zažádalo o možnost stát se pěstounem 44 osob a stát se pěstounem na přechodnou dobu 20 osob. Praha v minulém roce evidovala celkem 1 223 pěstounů, kteří mají svěřeno alespoň jedno dítě do pěstounské péče či poručenské péče. 

Aktuálně je v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu, celkem 86 přechodných pěstounů, z toho pouze 53 osob pěstounskou péči na přechodnou dobu aktivně vykonává. Osob připravených na přijetí dítěte do pěstounské péče je aktuálně 13. V loňském roce bylo do evidence dětí, kterým je třeba zprostředkovat pěstounskou péči, nahlášeno 111 dětí a mladistvých.

„Příběhy pěstounů a dětí, které z jakéhokoliv důvodu nemůžou vyrůstat ve své biologické rodině, chytají za srdce. Je to poděkování všem, kteří otevírají svoje srdce a náruč, dávají dětem naději a ukazují jim, že je pro ně na světě místo, kde se můžou cítit chtěné, šťastné a v bezpečí,“ řekla Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora Prahy s působností v oblasti sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví.  

 

 


Autor: puc

Praha 6: Červnová vycházka

Včera v 17:09

Do zahrady Černínského paláce se můžete vydat 17. června s průvodkyní Hedvikou Čenkovou. Sraz je v 18 hodin na tramvajové zastávce Sibeliova.

Praha 13: Veletrh sociálních služeb

Včera v 07:19

Devátý ročník Veletrhu sociálních služeb v Praze 13 vás seznámí s poskytovateli sociálních a návazných služeb. Chybět nebudou ani organizace, které se specializují na služby pro migranty, včetně nově příchozích uprchlíků z Ukrajiny.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 25. týden

14. června 2024 v 18:40

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Bavíme se o Sedlci

14. června 2024 v 17:06

Poslední předprázdninové setkání zástupců radnice Prahy 6 s občany se koná 19. června od 17 hodin na dětském hřišti Sedlec.

Na první film v letním kině DOXu lze vyrazit už v červnu

14. června 2024 v 10:41

Letní kino na střeše sálu DOX+ opět přivítá náročnější diváky, tentokrát ještě před začátkem prázdnin. První projekce se odehraje už 19. června. Letos nabídne letní kino hned 11 filmových lahůdek. Krom velkoplošného venkovního plátna a skvělého zvuku ve sluchátkách nebude chybět ojedinělý výhled...

VědaFest aneb Dejvice opět ožijí vědou

14. června 2024 v 08:21

Letošní dvanáctý ročník VědaFestu na téma Věda vzdělává zaplní už za týden, tedy ve středu 19. června, od půl deváté ráno do sedmi hodin večer Vítězné náměstí v Dejvicích. V jednodenní akci se opět spojí nejen vědecké instituce napříč republikou a stejně jako v předešlých ročnících ukážou, že...

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

13. června 2024 ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Den otevřených dveří Prakab a festival KoresponDance

13. června 2024 v 09:21

Společnost Prakab zve na Den otevřených dveří a druhý den festivalu KoresponDance.

MINT Market léto

13. června 2024 v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

12. června 2024 v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

PesFest 2024 v parku Na Pankráci

12. června 2024 v 11:22

Jedenáctý ročník festivalu pro psa a jeho rodinu PesFest v neděli 16. června v parku Na Pankráci v Praze 4

Další články
Nahoru