Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 14 navýší školní kapacity díky několika projektům
Výstavba nové školy v ulici Baštýřská na Jahodnici. Foto: P14

Praha 14 navýší školní kapacity díky několika projektům

Řadu investic do škol připravila na letošní rok Praha 14. Informovali o tom místostarostka Mária Ševčíková (ANO) a radní Josef Kutmon (ODS).

Zhruba 16 milionů korun poputuje do výměny protipožárních dveří v budovách mateřských i základních škol. Městská část by na tuto akci ráda použila nevyčerpanou část návratné finanční výpomoci, kterou pražský magistrát poskytl na jiné investiční akce. „Budeme hlavní město žádat o změnu účelu čerpání těchto financí,“ uvedla místostarostka, která má na starost finance Prahy 14.

V roce 2024 by měly prokouknout i další, v současné době dosud zastaralé, školní kuchyně, jídelny i sociální zařízení. Vzhledem k tomu, že jde o finančně náročné rekonstrukce, o realizaci konkrétních projektů budou radní v nadcházejících měsících ještě diskutovat.

„Navíc je třeba si uvědomit, že co se školních budov týká, nevznikají náklady pouze v souvislosti s plánovanými investicemi, ale také v souvislosti s nejrůznějšími haváriemi. Každý rok se nějaká objeví a my s těmito riziky musíme v rozpočtu počítat,“ podotkla Ševčíková.

Městská část průběžně řeší, jak realizovat potřebné navýšení kapacit škol. „Hledáme všechny možné cesty, jak kapacity navýšit. Bez toho bychom do budoucna nedokázali dodržet zákonnou povinnost a umístit všechny spádové děti na území Prahy 14,“ vysvětlil radní Kutmon, který má v gesci mimo jiné i oblast školství.

V souvislosti s navyšováním kapacit podle něj městská část momentálně řeší tři projekty. Vedle připravované nástavby ZŠ Chvaletická, pro což chce letos radnice připravit projektovou dokumentaci, je v pokročilém stádiu výstavby nová základní škola v ulici Baštýřská na Jahodnici.

„Tu chceme otevřít od příštího školního roku, tedy letos na podzim. Vzniknou zde čtyři učebny pro 120 dětí. Původně byla budova uvažována pro komunitní centrum, ovšem s ohledem na nedostatek školních kapacit jsme se rozhodli tento záměr změnit,“ doplnil radní.

Novou modulární základní školu městská část plánuje na pozemku vedle stávající mateřinky v ulici u Hostavického potoka.

„Protože žádný vhodný pozemek nebyl k dispozici, nezbývalo než jej koupit. Městská část by si takovou investici nemohla dovolit, proto požádala o spolupráci pražský magistrát. Jsem velmi rád, že se nám s vlastníkem pozemku podařilo vyjednat takové podmínky prodeje, které byly pro hlavní město akceptovatelné. Městští zastupitelé v prosinci odkup pozemku pro naši základní školu schválili,“ doplnil radní Kutmon.

Podle něj má Praha 14 plán postupu pro etapovou výstavbu modulární školy, jejíž první část by chtěla městská část otevřít ve školním roce 2026/2027. Modulární škola naváže na detašované pracoviště ZŠ Šimanovská v ulici Baštýřská), kam začnou žáci docházet letos v září.

Nejprve v něm budou dvě přípravné a dvě první třídy pro celkem 120 dětí. Od následujícího školního roku se z dětí v přípravných třídách stanou prvňáci a z prvňáků druháci. Od září 2026 by děti měly nastoupit do třetích tříd nové, postupně budované modulární školy. Klíčové bude v tomto směru zajištění potřebných finančních prostředků.


Autor: red

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru