
Praha 14 na Černém Mostě zrekonstruovala a rozšířila domov pro seniory
5. března 2025 21:09
„Z výsledku mám opravdu radost. Rekonstrukce Domova pro seniory Bojčenkova se řešila mnoho let. A to nejen kvůli velké finanční náročnosti projektu. Moc děkuji zejména zástupcům hlavního města Prahy a Ministerstva práce a sociálních věcí, bez jejichž spolupráce, respektive pomoci se zajištěním dotační podpory, bychom z rozpočtu městské části takovou akci realizovali jen velmi obtížně. V únoru 2025 proběhla kolaudace a od dubna se do objektu budou moci stěhovat klienti. Věřím, že se jim nové prostory budou líbit. Jsou moderní, prosvětlené. Pokoje jsou vybavené pěkným nábytkem, polohovatelnými postelemi a dalším potřebným zařízením,“ uvedl starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS).
Pro potřeby rekonstrukce svěřil pražský magistrát budovu do správy městské části. Po skončení takzvané udržitelnosti projektu, která potrvá následujících 10 let (s možností případného odsvěření po pěti letech) si objekt opět převezme.
„Dlouhodobě se snažíme rozvíjet a modernizovat pobytové sociální služby tak, aby co nejlépe odpovídaly současným potřebám seniorů i standardům péče. Rekonstrukce Domova pro seniory Bojčenkova je příkladem dobré praxe, kdy se díky spolupráci městské části, hlavního města a státu podařilo vytvořit důstojné, moderní a bezpečné prostředí pro desítky seniorů. Jsem rád, že jsme mohli přispět k realizaci tohoto projektu,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Každý senior si zaslouží důstojnou péči a bezpečné místo k životu. Proto hlavní město Praha podpořilo rekonstrukci Domova pro seniory Bojčenkova částkou téměř 231 milionu korun,“ řekla náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).
Se stavebními pracemi radnice začala na počátku roku 2023. V té době zjistila, že objekt je v ještě horším technickém stavu, než se původně předpokládalo. „Pomalu jsme se smiřovali s tím, že práce naberou minimálně půlroční zpoždění, ale naštěstí se tak nestalo. Realizátorovi se skluz podařilo dotáhnout,“ uvedla 1. místostarostka Prahy 14 Mária Ševčíková (ANO 2011), která má v gesci rozpočet, investice a získávání finančních prostředků z dotačních programů.Kapacita domova je nyní o 21 lůžek větší, než tomu bylo před rekonstrukcí. Většina místností počítá se dvěma klienty, k dispozici je však i pár pokojů pro jednoho a pro tři.
„Ke dvěma až třem pokojům náleží vždy jedna společná místnost – obývací pokoj s televizí, jídelním stolem a kuchyňkou vybavenou spotřebiči, který v některých případech umožňuje vyjít na terasu či na balkon. Balkony mají přímo i některé pokoje. Snažili jsme se vytvořit pro seniory maximálně přívětivé prostředí,“ sdělila místostarostka.
Venkovní pobytové plochy doplňuje mimo jiné terasa s pergolou. Samozřejmostí je společenská místnost, respektive jídelna, určená pro všechny klienty domova, i velká moderní kuchyně. Na jednotlivých patrech nechybí sesterny s potřebným zdravotnickým vybavením.
„Každý člověk, který se o sebe již sám nedokáže postarat, si zaslouží, aby o něj bylo pečováno s porozuměním a respektem. Nyní přesně toto můžeme seniorům nabídnout – pohodlné a důstojné prostředí, v němž mají klienti nejen dostatek soukromí, ale také prostor pro vytváření sociálních vazeb,“ řekla radní Prahy 14 Aneta Hejrovská (ANO 2011), která má v městské části na starosti zdravotnictví a sociální oblast.
Výsledek rekonstrukce chválí i Jana Sikorová, ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Praha 9, který domov provozuje. „Oceňuji především kompletní bezbariérovost domova, která je, vzhledem k věku a zdravotnímu stavu klientů, velmi důležitá. Celkové řešení citlivě zapadá do současných moderních trendů individuální péče o seniory, ale zachovává si i ráz komunitního života. Zmínit musím také úpravu zahrady. V nové podobě nabízí prostor pro příjemně strávený volný čas aktivnějším seniorům,“ shrnula Jana Sikorová.
Domov se otevře nejen novým, ale i dřívějším klientům, respektive těm, kteří se na období rekonstrukce přestěhovali do náhradních prostor. „Spolu s nimi se vrátí zpět i zaměstnanci, kteří se o tyto seniory po celou dobu rekonstrukce pečlivě starali. Za to jim moc děkuji,“ dodala Sikorová.Zařízení v Bojčenkově je určeno seniorům starším 65 let, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné osoby, již nezvládnutelnou v domácím prostředí. Zájemci o službu si musí podat žádost. Formuláře jsou k dispozici na webu www.cckp9.cz, případně je možné se telefonicky domluvit a následně si je v domově osobně vyzvednout.
„K žádosti je třeba doložit vyjádření praktického či ošetřujícího lékaře. Po přijetí formulářů je zájemce zařazen do evidence žadatelů o umístění,“ vysvětlila obvyklý postup ředitelka Sikorová.
Zhotovitelem projektu je sdružení NEPRO stavební a.s. a BAK a.s. „Stavba pro nás byla velmi zajímavá, a to nejen technicky, ale celkovým konceptem bydlení pro seniory, který je velmi nadstandardní. I přes počáteční technické problémy, kdy byly při zahájení stavby zjištěny neočekávané statické problémy, jsme vše dokázali vyřešit tak, aby se cena díla nenavyšovala. Nakonec se nám podařilo stavbu předat investorovi bez vad a nedodělků o dva měsíce dříve, než byl stanovený smluvní termín,“ uvedl Jan Alexa, vedoucí projektu.
S rostoucím počtem seniorů investuje hlavní město i do dalších potřebných projektů. „V Dolních Počernicích vyroste například nový komplex, který nabídne moderní zázemí pro 100 klientů. Za pár dnů začínáme stavět nový pavilon v Domově pro seniory Palata se 73 lůžky pro osoby s Alzheimerovou chorobou a dalších více než 180 lůžek přibude dohromady v Bohnicích, Krči, Nebušicích a Běchovicích," uzavřela náměstkyně Udženija.