Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - oblacno 27°C
Úterý 16. 7. 2024
Svátek má Luboš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha 14 může využít peníze vybrané z hazardu na stavbu tříd v ZŠ Chvaletická
Ruleta. Foto: Anna Shvets / Pexels

Praha 14 může využít peníze vybrané z hazardu na stavbu tříd v ZŠ Chvaletická

Radnice Prahy 14 bude moci využít peníze vybrané loni na odvodech z loterií a her na výstavbu nových tříd v ZŠ Chvaletická na Lehovci. K dispozici bude mít přibližně 15 milionů korun, které jí dosud na výstavbu chyběly. Změnu využití peněz původně určených na sport v pondělí schválili pražští radní.

Peníze vybrané z hazardu mohou městské části podle magistrátních pravidel využít pouze na sport, školství a na podporu neziskových organizací. Změnu jejich využití musí schválit magistrát. Na Praze 14 funguje 16 škol a školek. Změnu využití peněz musí ještě schválit pražští zastupitelé, ti se sejdou tento týden ve čtvrtek.

Kvůli nedostatku míst musela škola při letošních zápisech vybírat děti, které přijme, losem. „Změnou účelu využití peněz se podaří zajistit těch zhruba 55 až 60 míst, které v této škole nemají. Škola postupně naplnila svou spádovou kapacitu dětmi a muselo se losovat. Tímto se to podaří odstranit," řekl pražský radní pro finance Zdeněk Kovářík (ODS).

Při zápisu dětí se letos dostavilo do školy v Chvaletické ulici o asi šest desítek dětí víc, než kolik má škola míst. Škola mohla otevřít pouze tři třídy pro 75 dětí. Radnice chce proto z místnosti, která nyní slouží jako zázemí pěstitelských prací a v budoucnu měla být přestavěna na malý divadelní sál, udělat třídu pro asi 20 dětí. Místa by měla vzniknout ještě letos.

Z celkové sumy chce pak radnice určitou část ještě použít na výměny protipožárních dveří ve školách. Nedostatky odhalila loňská kontrola hasičů, kteří nalezli hrubé nedostatky a následně rozdali pokuty.

Podle městské části požadovaná změna využití peněz neovlivní dosud nevyčerpané finanční prostředky na sport ani na podporu činnosti neziskových organizací.

S nedostatkem míst v základních školách se letos potýkaly také další radnice. Praha 6 se kvůli velkému množství žáků zaměřila na opatření proti tzv. spádové turistice, kdy mimopražští rodiče účelově mění trvalé bydliště svých dětí, aby je úspěšně zapsali do pražských škol.

Radnice tak ve školách nakonec ušetřila stovku míst. Losování dětí se uskutečnilo také na Praze 8. Problémy má jako zřizovatel středních škol rovněž magistrát.


Autor: ČTK

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

12. července 2024 v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

12. července 2024 v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Další články
Nahoru