Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha 14 může využít peníze vybrané z hazardu na stavbu tříd v ZŠ Chvaletická
Ruleta. Foto: Anna Shvets / Pexels

Praha 14 může využít peníze vybrané z hazardu na stavbu tříd v ZŠ Chvaletická

Radnice Prahy 14 bude moci využít peníze vybrané loni na odvodech z loterií a her na výstavbu nových tříd v ZŠ Chvaletická na Lehovci. K dispozici bude mít přibližně 15 milionů korun, které jí dosud na výstavbu chyběly. Změnu využití peněz původně určených na sport v pondělí schválili pražští radní.

Peníze vybrané z hazardu mohou městské části podle magistrátních pravidel využít pouze na sport, školství a na podporu neziskových organizací. Změnu jejich využití musí schválit magistrát. Na Praze 14 funguje 16 škol a školek. Změnu využití peněz musí ještě schválit pražští zastupitelé, ti se sejdou tento týden ve čtvrtek.

Kvůli nedostatku míst musela škola při letošních zápisech vybírat děti, které přijme, losem. „Změnou účelu využití peněz se podaří zajistit těch zhruba 55 až 60 míst, které v této škole nemají. Škola postupně naplnila svou spádovou kapacitu dětmi a muselo se losovat. Tímto se to podaří odstranit," řekl pražský radní pro finance Zdeněk Kovářík (ODS).

Při zápisu dětí se letos dostavilo do školy v Chvaletické ulici o asi šest desítek dětí víc, než kolik má škola míst. Škola mohla otevřít pouze tři třídy pro 75 dětí. Radnice chce proto z místnosti, která nyní slouží jako zázemí pěstitelských prací a v budoucnu měla být přestavěna na malý divadelní sál, udělat třídu pro asi 20 dětí. Místa by měla vzniknout ještě letos.

Z celkové sumy chce pak radnice určitou část ještě použít na výměny protipožárních dveří ve školách. Nedostatky odhalila loňská kontrola hasičů, kteří nalezli hrubé nedostatky a následně rozdali pokuty.

Podle městské části požadovaná změna využití peněz neovlivní dosud nevyčerpané finanční prostředky na sport ani na podporu činnosti neziskových organizací.

S nedostatkem míst v základních školách se letos potýkaly také další radnice. Praha 6 se kvůli velkému množství žáků zaměřila na opatření proti tzv. spádové turistice, kdy mimopražští rodiče účelově mění trvalé bydliště svých dětí, aby je úspěšně zapsali do pražských škol.

Radnice tak ve školách nakonec ušetřila stovku míst. Losování dětí se uskutečnilo také na Praze 8. Problémy má jako zřizovatel středních škol rovněž magistrát.


Autor: ČTK

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Další články
Nahoru